
Справа № 420/6732/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо не зарахування ОСОБА_1 частини страхового стажу роботи, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, зобов’язати Любашівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок страхового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги при досягненні пенсійного віку та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з врахуванням індексації на день її виплати, -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо не зарахування ОСОБА_1 частини страхового стажу роботи, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, зобов’язати Любашівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок страхового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги при досягненні пенсійного віку та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з врахуванням індексації на день її виплати.
Ухвалою суду було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 1982 року по сьогоднішній день працює вихователем дитячого садка в смт. Зеленогірське Любашівського району Одеської області. Загальний стаж роботи вихователем дитячого садка складає понад 36 років. Позивач у вересні 2018 року звернулась до Любашівського об’єднаного УПФУ Одеської області з заявою про призначення та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно п.7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Любашівського об’єднаного УПФУ Одеської області №2578/02 від 19.10.2018 року за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, позивачу було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки стаж роботи у дитячому садочку при Заплазькому цукровому заводі не входить до спеціального стажу. Позивач вважає протиправною бездіяльність Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.
31.01.2019 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід.№ЕП/803/19 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку (передбаченого ст. 26 Закону 1058), працювали у закладах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктами «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та мають страховий стаж (жінки - 30 років) на таких посадах, за умови, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата вказаної грошової допомоги провадиться за рахунок коштів державного бюджету України. Порядок розрахунку стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191. До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «е» і «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909. Для підтвердження форми власності дитячого садка при Зеленогірському цукровому заводі Управлінням направлено запити до Любашівського районного трудового архіву та Відділу освіти Любашівської районної державної адміністрації Одеської області. Відповідно до ч.4 ст.31 Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» від 24.12.1993 року № 3814-ХІІ у разі ліквідації або реорганізації органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) правонаступникам у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства, із збереженням відповідної форми власності на зазначені документи, а у випадках відсутності правонаступників - відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам. 10 липня 2018 року Управлінням направлено запит до Любашівського районного трудового архіву стосовно того, чи був структурно виділений дитячий садок при Зеленогірському цукровому заводі. 17 липня 2018 року на адресу Управління надійшла відповідь від 16.07.2018 року № 334 від начальника Любашівського районного трудового архіву про відсутність на зберіганні в архіві установчих документів Заплазького цукрового заводу. Тобто відсутнє законодавче підтвердження структурно виділеного дитячого садка при Зеленогірському цукровому заводі. 12 липня 2018 року Управлінням направлено запит до відділу освіти, молоді та спорту Любашівської районної державної адміністрації Одеської області стосовно того, чи був структурно виділений дитячий садок при Зеленогірському цукровому заводі. 22 жовтня 2018 року на адресу Управління надійшла відповідь від 19.10.2018 за № 01-03з/815 від начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, що дитячий садок при Заплазькому цукровому заводі було створено в 1962 році при будівництві даного підприємства, як допоміжний цех. Тобто, також відсутнє законодавче підтвердження державної форми власності та структурно виділеного дитячого садка при Зеленогірському цукровому заводі. З огляду вищенаведеного відповідач вказує, що з 08.09.1982 року позивач працювала в дитячому садку при Заплазькому цукровому заводі. Робота на данному підприємстві не дає право на вислугу років, зарахування періоду роботи до спеціального стажу та призначення грошової допомогу в розмірі 10 пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону 1058, оскільки, згідно листа відділу освіти, молоді та спорту від 19.10.2018 року №01-03з/815 дитячий садок при «Заплазькому цукровому заводі» було створено в 1962 році при будівництві данного підприємства, як допоміжний цех (структура цукрового заводу).
22.02.2019 року від позивача на адресу суду за вхід.№6575/19 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що період роботи на посаді ст. піонер-вожатої зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 - примітка: п.3 про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, роботи на яких за спеціальністю до 01.01.1992 року давали право на пенсію за вислугу років. Згідно трудової книжки позивач працювала піонер-вожатою в Красноярській восьмирічній школі з 20.09.1977 року по 30.08.1978 рік. Даний період має бути зарахований до стажу для призначення пенсії за вислугу років. Всього педагогічний стаж позивача, який дає право на призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій становить 30 років 11 місяців 10 днів, а саме: робота ст. піонер-вожатою в Красноярській восьмирічній школі з 20.09.1977 року по 30.08.1978 року; робота вихователем дитячого садочка Заплазького цукрового заводу з 08.09.1982 року по 16.03.1996 рік; робота вихователем дитячого садочка Зеленогірської селищної ради - з 01.02.2002 року по 01.10.2015 рік; робота вихователем дитячого садочка Любашівської районної ради Одеської області - з 01.10.2015 року по 08.08.2018 рік.
Представник відповідача 04.03.2019 року за (вхід.№7657/19) надав до суду заперечення щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку (передбаченого ст. 26 Закону 1058), працювали у закладах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктами «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та мають страховий стаж (жінки - 30 років) на таких посадах, за умови, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата вказаної грошової допомоги проводиться за рахунок коштів державного бюджету України. До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «е» і «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909. Згідно трудової книжки позивача вбачається, що вона працювала у закладах державної або комунальної форми власності з 20.09.1977 року по 30.08.1978 року старшою піонер-вожатою в Красноярській восьмирічній школі, з 01.02.2002 року по 01.10.2015 року вихователем дитячого садочка Зеленогірської селищної ради, з 01.10.2015 року по 08.08.2018 року вихователем дитячого садочка Любашівської районної ради, а з 08.09.1982 року по 16.03.1996 року вихователем дитячого садочка Заплазького цукрового заводу, який не являвся закладом державної або комунальної форми власності. Отже стаж роботи в закладах державної або комунальної форми власності позивача становить 17років 5 місяців 10 днів.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Позивач – ОСОБА_1, перебуває на обліку в Любашівському об’єднаному УПФУ Одеської області та отримую пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно відомостей трудової книжки позивача, починаючи з 1982 року по сьогоднішній день вона працює вихователем дитячого садка в смт. Зеленогірське Любашівського району Одеської області. Загальний стаж роботи вихователем дитячого садка складає понад 36 років. У вересні 2018 року позивач звернулась до Любашівського об’єднаного УПФУ Одеської області з заявою про призначення та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно п.7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Любашівського об’єднаного УПФУ Одеської області №2578/02 від 19.10.2018 року позивачу було відмовлено в задоволенні заяви. В обґрунтування рішення Любашівське об’єднане УПФУ Одеської області посилається на те, що більша частина періоду роботи вихователем в дитячому садку не врахована до спеціального стажу, оскільки дитячий садок при Заплазькому цукровому заводі, в якому позивач працювала не був комунальною установою протягом всього її трудового стажу. Позивач вважає такі дії відповідача як державного органу протиправними, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до трудової книжки позивача, в 1982 році ОСОБА_1 була прийнята на роботу вихователем в дитячий садок при Заплазькому цукровому заводі, який на той час перебував у власності держави. Державна форма власності Заплазького цукрового заводу зберігалася до березня 1996 року, коли його було реорганізовано у ВАТ «Заплазький сахзавод». В період з 1982 року по 1996 року дитячий садок при Заплазькому цукровому заводі перебував у державній власності та був державною установою. З 01.02.2002 року на підставі наказу №12 від 31.01.2002 року позивач була звільнена із займаної посади за переведенням для роботи в Зеленогірську селищну раду на підставі п.5. ст. 36 КЗпП України. Того ж дня, 01.02.2002 року, позивач була прийнята за переведенням з ЗАО «Заплазький цукровий завод» на роботу вихователем дитячого садка Зеленогірської селищної ради відповідно до розпорядження №01 /ос від 31.01.2002 року. З 01.10.2015 року позивач звільнена з роботи у зв’язку з переведенням на роботу у відділ освіти Любашівської РДА на підставі п.5. ст. 36 КЗпП України, розпорядженням №44/2015-ос від 30.09.2015 року. Того ж дня, 01.10.2015 року позивач прийнята в ДНЗ Зеленогірський ясла-садок «Сонечко» Любашівської районної ради Одеської області на посаду вихователя на підставі наказу №3-к від 01.10.2015 року, де працює по теперішній час.
Згідно листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 04.01.2019 року за №10-08-00070 на адвокатський запит від 26.11.2018 року стосовно інформації ВАТ „Заплазький цукровий завод” регіональне відділення повідомляє наступне.
На підставі інформації, яка міститься в архівних приватизаційних справах, 10.01.1992 року між паном ОСОБА_2, Червонознаменським цукровим заводом Іванівського району Одеської області в особі директора ОСОБА_3, Котовським цукровим заводом в особі директора ОСОБА_4. Заплазьким цукрович заводом Любашівського району Одеської області в особі директора завода ОСОБА_5, та ОСОБА_5 підприємством „Темп” (м.Тамбов, Росія) був укладений засновницький договір про створення та діяльність малого спільного підприємства „Содружество” („Співдружність”).
30 вересня 1992 року на загальних зборах уповноважених організацій орендарів Заплазького цукрового заводу було прийнято Положення про організацію орендарів Заплазького цукрового заводу, яке зареєстровано в Любашівський районній адміністрації 16 жовтня 1992 року (а.с.54,55-57).
Наказом регіонального відділення від 27.12.1995 року №2519 орендне підприємство Заплазький цукровий завод був перетворений у Відкрите акціонерне товариство „Заплазький цукровий завод”.
Згідно з п.2.8.1 Плану приватизації орендного підприємства Заплазький цукровий завод, затвердженого наказом регіонального відділення ФДМУ по Одеській області від 27.12.1995 року № 2514, до об’єктів соціально-культурного та побутового призначення входили в тому числі і 2-а дитячих садка-яслі, які відповідно до п.7.1.2 та п.7.1.3 вказаного Плану приватизації повинні були використовуватись за призначенням до передачі об'єктів соціально-побутового призначення до комунальної власності (а.с.58-60).
Наказом регіонального відділення від 08.02.1999 року №73 завершена приватизація Відкритого акціонерного товариства „Заплазький цукровий завод”. За наявною інформацією в регіональному відділенні у 2002 році дитячі садки-яслі були передані у комунальну власність Зеленогорській селищній раді (а.с.48).
Отже, на сьогоднішній день, трудовий стаж позивача на посаді вихователя дитячого садка, як державної установи складає 14 років (з 1982 року по 1996 рік), та протягом 16 років позивач працювала вихователем в ДНЗ, який перебуває в комунальній власності (з 2002 року по сьогоднішній день). Тому, загальний трудовий стаж ОСОБА_1 на посаді вихователя дитячого садка як державної та комунальної установи складає понад 30 років.
Статтею 46 Конституції України, гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (на момент призначення пенсії) особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 вказаного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п.п. «е» і «ж» статті 55 закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію за віком, виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Пунктом 2 підпунктом 1 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, визначено, що до такого страхового стажу зараховуються періоди роботи, що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» який в розділі «Освіта» містить посаду «вихователь», яка зазначена в підрозділі «Дошкільні навчальні заклади всіх типів».
Судом встановлено, що загальний педагогічний стаж позивача становить 30 років 11 місяців 10 днів, а саме: робота ст. піонер-вожатою в Красноярській восьмирічній школі з 20.09.1977 року по 30.08.1978 року - 11 місяців 10 днів; робота вихователем дитячого садочка Заплазького цукрового заводу з 08.09.1982 року по 16.03.1996 рік - 13 років 6 місяців; робота вихователем дитячого садочка Зеленогірської селищної ради - з 01.02.2002 року по 01.10.2015 рік - 13 років 8 місяців; робота вихователем дитячого садочка Любашівської районної ради Одеської області - з 01.10.2015 року по 08.08.2018 рік - 2 роки 10 місяців. Вищевказані записи у трудовій книжці позивача скріплені печатками підприємства.
Трудова книжка, є основним документом про трудову діяльність працівника, яка містить посилання на усі накази по зазначеним підприємствам про прийняття позивача на роботу та звільнення.
Згідно п.1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 червня 1974 р. №162 (В редакції постанови Держкомпраці СРСР від 2 серпня 1985 р. №252, зі змінами, внесеними постановою Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань від 19 жовтня 1990 р. №412), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до п.2.3. Інструкції, записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Згідно п.2.4. Інструкції, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Крім того, Закон України «Про дошкільну освіту», який визнає статус державного або комунального закладу дошкільної освіти був прийнятий 11.07.2001 року, тоді, як спірний стаж позивача з 1982 року по 1996 рік, коли це підприємство було державним та орендним з правом державної власності, а дошкільний заклад мав статус державного відомчого.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо не зарахування ОСОБА_1 частини страхового стажу роботи, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, зобов’язати Любашівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок страхового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги при досягненні пенсійного віку та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з врахуванням індексації на день її виплати, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Суд також вважає за необхідне винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Любашівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо не зарахування ОСОБА_1 частини страхового стажу роботи, який дає право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
3. Зобов’язати Любашівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок страхового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги при досягненні пенсійного віку та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з врахуванням індексації на день її виплати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Єфіменко К.С.
.