Рішення № 80631486, 11.03.2019, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
908/2580/18
Номер документу
80631486
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 24/137/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2019 Справа № 908/2580/18

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Т.А. при секретарі судового засідання Вака В.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу

за позовом: Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (вул. Аматорська, буд. 56, м. Запоріжжя, 69009, ідентифікаційний код 37573859)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональна філія Придніпровська залізниця структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо (вул. Аваліані, буд. 4 Б, м. Запоріжжя, 69068, ідентифікаційний код 40081237)

про стягнення 10 646,84 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Бєлікова Л.М., довіреність № 01/01-21/134 від 09.01.2019;

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональна філія Придніпровська залізниця структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги в сумі 10646,84 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.11.2018 позовну заяву передано для розгляду судді Азізбекян Т.А.

Ухвалою суду від 03.12.2018 позовну заяву залишено без руху в порядку п. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою суду від 18.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2580/18 за правилами загального позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 24/137/18. Підготовче судове засідання призначено на 16.01.2019.

Відповідач надав відзив на позов, згідно якого просить відмовити позивачу в позові. Відповідач не погоджується з доводами позивача про те, що надана відповідачем інформація про дохід працівника була недостовірною. Зазначає, що розбіжності при визначенні сум доходу працівника виникли у сторін через застосування різного методичного підходу до визначення суми доходу. При цьому зауважує, що інформація, надана відповідачем, повністю відповідає даним бухгалтерського обліку.

Позивач надав заперечення на відзив. Вважає доводи відповідача необґрунтованими. Зазначає, що мета, для якої надавалась довідка, не впливає на суму, зазначену у довідці. У виданій відповідачем довідці суми були зазначені невірно, що призвело до надмірного використання бюджетних коштів при призначення державної соціальної допомоги працівнику відповідача.

Ухвалою від 16.01.2019 відкладено підготовче засідання на 13.02.2019.

11.02.2019 на адресу суду від позивача надійшов лист, відповідно до якого позивач надає оригінали всіх документів, які були додані до позовної заяви, для огляду.

В судовому засіданні 13.02.2019 були присутні представники обох сторін, здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Акорд".

Відповідно до ч 6 ст. 183 ГПК України сторони надали письмову згоду розпочати розгляд справи по суті в судовому засіданні 13.02.2019.

В судовому засіданні 13.02.2019 суд оголосив ухвалу про закінчення підготовчого провадження та початок судового розгляду справи по суті, заслухав вступні слова представників сторін, заслухав обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач підтримав вимоги у повному обсязі з підставі.

Відповідач проти позову заперечив, просив суд у позові відмовити.

Ухвалою від 13.02.2019 відкладено розгляд справи на 11.03.2019 об 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 11.03.2019 був присутній тільки представник позивача, здійснювалася фіксація судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Акорд».

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

По закінченні судового засідання 11.03.2019 судом прийнято рішення і проголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

На обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (позивач) перебуває громадянка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (далі - ОСОБА_2).

30.03.2017 ОСОБА_2 звернулася до позивача із заявою для призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України від 21.11.1992 №2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».

Надалі за текстом судового рішення зазначені нормативні акти застосовуються судом в редакції, яка діяла на момент звернення особи за призначенням державної допомоги.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України від 21.11.1992 №2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини (далі - допомога на дітей).

Згідно з п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно з п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Закон України від 01.06.2000 № 1768-ІІІ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до п. 14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

На підставі поданої заяви та наданих документів заявника рішеннями позивача від 05.04.2017 призначено ОСОБА_2 державну допомогу на дітей з 01.03.2017 по 31.08.2017 у розмірі 803,00 грн., допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2017 по 31.08.2017 в розмірі 864,10 грн. Згідно з розпорядженнями на перерахунок державної допомоги від 25.04.2017 встановлено допомогу на дітей з 01.05.2017 по 31.08.2017 в розмірі 874,00 грн., допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2017 по 31.08.2017 в розмірі 954,16 грн.

Головним державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району Бєліковою Л.М. проведено перевірку щодо підтвердження правильності та повноти відомостей про доходи у довідках, виданих ПАТ «Українська залізниця», регіональна філія Придніпровська залізниця, структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо та встановлені порушення у наданій інформації, а саме:

- суми нарахованої заробітної плати вказані невірно, що призвело до надмірного використання бюджетних коштів на призначену державну допомогу на загальну суму 10646,84 грн., що є порушенням п. 7.7 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (грошові кошти ураховуються в тому місяці, за який вони нараховані);

- сума нарахованої заробітної плати вказано невірно, що призвело до переплати призначеної державної допомоги на суму 10646,84 грн.

Зокрема, встановлено, що розмір заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.09.2016 по 28.02.2017 згідно довідки, наданої до відділу прийняття документів, складає 3184,02 грн., а фактично виявилось згідно бухгалтерської документації 13702,31 грн. (різниця складає 10646,84 грн.).

Результати перевірки оформлені актом проведення перевірки достовірності інформації про доходи на підприємстві, в організації, установі від 13.06.2018 №2.

Виходячи з результатів перевірки, позивач звернувся до відповідача з листом від 13.06.2018 №01/2/01-21/2761 про повернення суми надміру використаних бюджетних коштів у розмірі 5102,00 грн. - на рахунок державного бюджету УСЗН ЗМР по Заводському району на р/р 35416098078424 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ОКПО 37573859, код виду платежу 0813045, та суми 5544,84 грн. - на рахунок державного бюджету УСЗН ЗМР по Заводському району на р/р 35415033078424 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ОКПО 37573859, код виду платежу 0813047.

Відповідач надав позивачу відповідь листом від 19.06.2018 №1375, в якому роз'яснив, що ОСОБА_2 не повідомила відповідача про мету отримання довідки про дохід, тому дохід був обчислений відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 27.08.2004 №192 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05.06.2015 №591). Згідно з цим наказом був обчислений розрахунковий дохід, тобто виплата у зв'язку з вагітністю та пологами згідно даних бухгалтерського обліку нарахована в серпні 2016 року та виплачена ОСОБА_2 у вересні 2016 року в повному обсязі. Відповідач вказав, що відомості, зазначені у довідці про доходи ОСОБА_2, виданій 01.11.2016 за період вересень 2016 року - лютий 2017 року, повністю відповідають даним бухгалтерського обліку. Крім того, відповідач повідомив, що 20.12.2017 на виконання запиту позивача, де були викладені конкретні вимоги до методики обчислення середньомісячного сукупного доходу допомоги по вагітності та пологам, відповідач надав довідку про доходи за інший період - з 01.05.2016 по 31.12.2016 з помісячною розбивкою доходу. Враховуючи викладене, оскільки сума доходу, наведена відповідачем у довідках, відповідає даним бухгалтерського обліку, відповідач просив позивача переглянути своє рішення.

Позивач у відповідь на цей лист повторно надіслав відповідачу вимогу про повернення надміру сплачених коштів (лист вих. №01/2/01-21/2671 від 20.06.2018), посилаючись на те, що інформація про дохід ОСОБА_2 є невірною.

Оскільки відповідач в добровільному порядку не перерахував позивачу суму надмірно виплачених коштів на державну допомогу ОСОБА_2, позивач звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про стягнення з відповідача надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги в сумі 10646,84 грн.

Обставини справи свідчать, що спір між сторонами виник з приводу правильності обрахунку доходу для мети призначення ОСОБА_2 державної допомоги одиноким матерям та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, як встановлено в п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та п. 14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі - Методика).

Згідно з пп. 1.1, 1.3 п. 1 даної Методики, Методика призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується, зокрема, при визначенні права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру для державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям") та допомоги на дітей одиноким матерям (Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751).

Відповідно до п. 3 Методики для обчислення суми доходів ураховуються доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами.

У пункті 5 Методики визначені види доходів, які входять до сукупного доходу сімей (одержувачів). Це, зокрема, нарахована заробітна плата (пп. 5.1 п. 5 Методики), допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності) (пп. 5.3 п. 5 Методики).

При цьому в п. 5.3 п. 5 Методики зазначено, що при зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім'ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Згідно з пп. 7.7 п. 7 Методики грошові доходи, визначені пунктом 5 цієї методики, крім премій, щорічних винагород, допомоги на навчання, безпосередньо отриманої особою від підприємства, установи чи організації, сум компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, сум заборгованості за аліментами, визначених судом або виконавчою службою на підставі рішення про стягнення аліментів, сум пенсій та допомог за рішенням суду, ураховуються у тому місяці, за який вони нараховані.

Відповідно до виданої відповідачем довідки від 30.03.2017 про доходи ОСОБА_2 за період з вересня 2016 року по лютий 2017 року дохід ОСОБА_2 складається тільки із нарахованої заробітної плати в загальній сумі 3184,01 грн.

Відповідач у відзиві вказує, що довідка про доходи ОСОБА_2 була видана ним із зазначенням місяців нарахування доходів, а не місяців, за які доходи нараховані.

У листі відповідача до позивача вих. №1375 від 19.06.2018 зазначено, що дохід ОСОБА_2 був обчислений відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 27.08.2004 №192 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05.06.2015 №591). Згідно з цим наказом обчислений розрахунковий дохід, тобто виплата у зв'язку з вагітністю та пологами згідно даних бухгалтерського обліку нарахована в серпні 2016 року та виплачена ОСОБА_2 у вересні 2016 року в повному обсязі.

Таким чином, розрахунок доходу був здійснений із застосуванням іншої методики, яка не підлягала застосуванню для мети призначення державної допомоги.

Згідно з розрахунком заробітної плати за серпень 2016 року відповідач нарахував ОСОБА_2 сукупний дохід в розмірі 11627,12 грн., частину якого - 10518,30 грн. складають лікарняні у зв'язку з вагітністю та пологами, які нараховані за період з вересня по грудень 2016 року (а.с. 82). У відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам, складеної відповідачем за серпень 2016 року, по ОСОБА_2 відображено суму нарахованого доходу за вересень - грудень 2016 року в сумі 10518,30 грн. (а.с. 87).

У довідці про доходи ОСОБА_2 від 30.03.2017 за період з вересня 2016 року по лютий 2017 року зазначені нарахування не відображені.

Отже, дохід визначений з порушенням пп. 7.7 п. 7 Методики, яку слід було застосувати, що призвело до заниження фактично нарахованого ОСОБА_2 доходу за період розрахунку, вплинуло на розмір призначеної державної допомоги та призвело до надмірної виплати державної допомоги ОСОБА_2

Перевіркою достовірності інформації про доходи на підприємстві, в організації, установі встановлено розмір нарахованого ОСОБА_2 доходу за розрахунковий період згідно бухгалтерської документації в сумі 13702,31 грн., що на 10646,84 грн. більше, ніж зазначено у довідці від 30.03.2017 (3184,01 грн.).

Відповідно до розрахунку позовних вимог переплата призначеної ОСОБА_2 допомоги одиноким матерям складає:

- за період березень-квітень 2017 року: 2 місяці х 803,00 грн. на місяць = 1606,00 грн.,

- за період травень-серпень 2017 року: 4 місяці х 874,00 грн. на місяць = 3496,00 грн.,

всього - 5102,00 грн.

Переплата призначеної ОСОБА_2 допомоги малозабезпеченим сім'ям складає:

- за період березень-квітень 2017 року: 2 місяці х 864,10 грн. на місяць = 1728,20 грн.,

- за період травень-серпень 2017 року: 4 місяці х 954,16 грн. на місяць = 3816,64 грн.,

всього 5544,84 грн.

Доводи відповідача про те, що загальна сума нарахованого ОСОБА_2 доходу відповідає даним бухгалтерського обліку відповідача, не спростовує факту невірного зазначення доходу за конкретний розрахунковий період для мети призначення державної допомоги.

У п. 38 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та в п. 26 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що покриття витрат на виплату допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволені судом повністю.

Суми державної допомоги підлягають стягненню з відповідача на зазначені позивачем рахунки державного бюджету.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в даній справі покладаються на відповідача.

Керуючись 129,232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональна філія Придніпровська залізниця структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо (вул. Аваліані, буд. 4 Б, м. Запоріжжя, 69068, ідентифікаційний код 40081237) надмірно виплачені кошти в сумі 5102,00 грн. (п'ять тисяч сто дві грн. 00 коп.) на рахунок державного бюджету УСЗН ЗМР по Заводському району на р/р 35416098078424 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ОКПО 37573859, код виду платежу 0813045; стягувач - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (вул. Аматорська, буд. 56, м. Запоріжжя, 69009, ідентифікаційний код 37573859). Видати наказ.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональна філія Придніпровська залізниця структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо (вул. Аваліані, буд. 4 Б, м. Запоріжжя, 69068, ідентифікаційний код 40081237) надмірно виплачені кошти в сумі 5544,84 грн. (п'ять тисяч п'ятсот сорок чотири грн. 84 коп.) стягнути на рахунок державного бюджету УСЗН ЗМР по Заводському району на р/р 35415033078424 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ОКПО 37573859, код виду платежу 0813047; стягувач - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (вул. Аматорська, буд. 56, м. Запоріжжя, 69009, ідентифікаційний код 37573859). Видати наказ.

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональна філія Придніпровська залізниця структурний підрозділ Запорізьке моторвагонне депо (вул. Аваліані, буд. 4 Б, м. Запоріжжя, 69068, ідентифікаційний код 40081237) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (вул. Аматорська, буд. 56, м. Запоріжжя, 69009, ідентифікаційний код 37573859) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.). Видати наказ.

5. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 22.03.2019.

Суддя Т.А. Азізбекян