
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/188/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Полєтаєва, 21/85, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022) про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20.02.2019 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 75% до 65% сум грошового забезпечення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 75% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з 17.07.1994 року йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до пунктів "а" і "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При призначенні пенсії її розмір за вислугу років становив 75 % відповідних сум грошового забезпечення.
З набранням чинності з 01.01.2008 року постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідач здійснив перерахунок пенсії зі зменшенням вислуги років з 75% до 65%.
На звернення позивача від 31.01.2019 року щодо перерахунку пенсії, відповідач повідомив позивача про те, що пенсію перераховано відповідно до норм чинного законодавства України
Вважаючи, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмовий відзив проти позову, в якому зазначив, що пенсія позивачу призначена за вислугу років з 17.07.1994 року та з 01.08.2005 року по інвалідності Чернівецьким обласним військовим комісаріатом, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Розмір пенсії позивача станом на 31.12.2007 року складав 1604,44 грн, в тому числі: 1420,00 грн - основний розмір пенсії (з урахуванням 75% грошового забезпечення в тому числі 10%, як учаснику ліквідації наслідків ЧАЄС); 184,44 грн - підвищення та надбавки до пенсії).
У зв'язку з встановленням нових умов грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та на підставі наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом довідки про новий розмір грошового забезпечення, з 01.01.2008 року органом Пенсійного фонду України позивачу проведено перерахунок пенсій без урахування 10 % доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір пенсії позивача з 01.01.2008 року становив 2059,24 грн (без урахування 10%, як учаснику ліквідації наслідків ЧАЄС), 261,50 грн - підвищення та надбавки до пенсії.
Враховуючи вищенаведене, станом на 01.01.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було проведено перерахунки пенсій усім військовослужбовцям Чернівецької області, у тому числі і позивачу.
Також відповідач зазначив, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до якої передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб у порядку, визначеному даною постановою".
У березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Чернівецького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
З урахуванням вищезазначеної довідки, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Відповідач вказував на те, що вимога позивача, щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 75% відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки із набуттям чинності Закону № 3591 пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262, 10-процентну доплату до основного розміру пенсії не передбачала.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року здійснюється з урахуванням 25 років вислуги та довідки про грошове забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, що надійшла з Чернівецького обласного військового комісаріату. При цьому, відсоткове обчислення основного розміру пенсії не переглядалось, оскільки 10-процентна доплата до основного розміру пенсії не передбачена п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262.
Враховуючи вищенаведені обставини, відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
Ухвалою суду від 25.02.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 25.02.2019 року відповідач отримав 25.02.2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії КР207060 виданий 03.06.1997 року Ленінським РВ УМВС України в Чернівецькій області. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 9-10).
Відповідно до Посвідчення серії А№089763 від 23.03.2000 року, позивач є особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) (а.с. 10).
Відповідно до Посвідчення серії Б№084460 від 02.04.1994 року, позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни — інвалідів війни (а.с. 10).
Позивачу з 17.07.1994 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (25 років вислуги) у розмірі 75% від суми грошового забезпечення. З 01.08.2005 року позивачу призначена пенсія по інвалідності (3 група) (а.с. 12).
Згідно з Пенсійною справою №ХЖ17158, 01.01.2007 року позивачу перераховано пенсію у розмірі 1594,34 грн, в тому числі: основний розмір пенсії 1420,00 грн (з урахуванням 75% грошового забезпечення, в тому числі 10%, як учаснику ліквідації наслідків ЧАЄС); підвищення та надбавки до пенсії - 174,34 грн (а.с. 13).
У зв'язку з встановленням нових умов грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 року №1294 та на підставі наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом довідки про новий розмір грошового забезпечення, з 01.01.2008 року відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсій без урахування 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Так, з 01.01.2008 року розмір пенсії позивача складався з наступних видів оплати праці: посадовий оклад - 1100,00 грн; оклад за військове звання - 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 430,50 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 830,25 грн; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15% - 165,00 грн; премія 10% - 110,00 грн. Всього - 2765,75 грн (зв. а.с. 13).
Розмір пенсії позивача з 01.01.2008 року становив 2059,24 грн, в тому числі: основний розмір пенсії - 1797,74 грн (65%), (без урахування 10%, як учаснику ліквідації наслідків ЧАЄС); підвищення та надбавки до пенсії - 261,50 грн.
Крім того, судом встановлено, що позивач звертався до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькі області, що призвели до зниження пенсії на 10% та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2008 року з врахуванням збільшення на 10%.
Постановою Шевченківського районного суду від 06.10.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2011 року №81234/09/0104, вищевказаний адміністративний позов позивача задоволено повністю (а.с.17-20).
На виконання вказаних рішень суду, 15.08.2011 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року з урахування 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 75 % від суми грошового забезпечення, в тому числі 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с.14).
Разом з тим, постановою Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року №К/9991/37628/11 постанову Шевченківського районного суду від 06.10.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2011 року №81234/09/0104 скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
У вказаній постанові Вищий адміністративний суд України прийшов до висновку про те, що для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до 1 категорії, чинна станом на 01.01.2008 року редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб" та інше законодавство України про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби не передбачає збільшення пенсії за вислугу років на 10 відсотків сум грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Суд вважає, що під час перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2008 року вказані підвищення правомірно не були враховані відповідачем (а.с. 22-23).
Постановою Верховного Суду України від 18.06.2014 року у задоволенні заяви позивача про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року - відмовлено (а.с. 24-27).
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року №К/9991/37628/11 відповідачем 06.01.2014 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2014 року без урахування 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 65 % від суми грошового забезпечення. Не враховано 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (зв. а.с.14).
У березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Чернівецького обласного військового комісаріату за №ХЖ171158 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
З урахуванням вищезазначеної довідки, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб". Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 65 % (25 років вислуги) від суми грошового забезпечення (а.с.16).
Не погоджуючись із перерахунком пенсії, 31.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою за №89/Г-11 про здійснення перерахунку призначеного пенсійного забезпечення виходячи з розрахунку 75% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Розглянувши звернення позивача щодо перерахунку пенсії, Листом від 13.02.2019 року №89/Г-11 відповідач повідомив його про те, що при перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинного на момент його проведення. Пенсію перераховано відповідно до норм чинного законодавства. Підстав для обчислення основного розміру пенсії у більшому відсотку немає (а.с. 11).
Вважаючи такі дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 75% до 65% сум грошового забезпечення та відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 75% відповідних сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) (далі - Закон України №2262-XII) пенсія за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення
Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 13 Закону України №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Отже, відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній до набуття Законом України № 3591-IV чинності, - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 процентів.
Із набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 року № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту "в" статті 13 Закону N 2262-XII зазначену 10 % доплату не передбачала.
Підставою перерахунку всіх призначених за Законом України № 2262-XII пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулювався Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294), яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01.01.2008 року.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 01.01.2008 року на підставі статті 63 Закону № 2262-XII та Постанови № 1294 відповідач правомірно провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 року для відповідних категорій осіб виходячи з чинної на цю дату редакції ст. 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 %. Пенсія позивача склала 65% відповідних сум грошового забезпечення.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивач звертався до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькі області, що призвели до зниження пенсії на 10% та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2008 року з врахуванням збільшення на 10%.
Постановою Шевченківського районного суду від 06.10.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2011 року №81234/09/0104, вищевказаний адміністративний позов позивача задоволено повністю.
На виконання вказаних рішень суду, 15.08.2011 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року з урахування 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 75 % від суми грошового забезпечення, в тому числі 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Разом з тим, постановою Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року №К/9991/37628/11 постанову Шевченківського районного суду від 06.10.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2011 року №81234/09/0104 скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
У вказаній постанові Вищий адміністративний суд України прийшов до висновку про те, що для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені до 1 категорії, чинна на 01.01.2008 року редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб" та інше законодавство України про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби не передбачає збільшення пенсії за вислугу років на 10 відсотків сум грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Суд вважав, що під час перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2008 року вказані підвищення правомірно не були враховані відповідачем (а.с. 22-23).
Постановою Верховного Суду України від 18.06.2014 року у задоволенні заяви позивача про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року - відмовлено.
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 12.12.2013 року №К/9991/37628/11 відповідачем 06.01.2014 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2014 року без урахування 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 65 % від суми грошового забезпечення. Не враховано 10% доплати до основного розміру пенсії, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Отже, з 01.02.2014 року розмір пенсії позивача відповідачем обчислено та виплачувалось виходячи з 65 % від суми грошового забезпечення за вислугу 25 років служби.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" (Постанова №103), якою передбачено проведення перерахунку та здійснення виплати перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Вказаною Постановою, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановлено перерахувати пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 року, який набув чинності 01.04.2014 року, внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, чинного на час проведення перерахунку пенсії позивача перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4-5 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Судом встановлено, що у березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Чернівецького обласного військового комісаріату за №ХЖ171158 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
З урахуванням вищезазначеної довідки, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб". Розмір пенсії позивача обчислено виходячи з 65 % (25 років вислуги) від суми грошового забезпечення.
На час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, а саме редакція Закону №2262-XII від 11.10.2017 року, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 Закону № 2262-XII, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
З встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що фактично, як до, так і після перерахунку пенсії позивача згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року пенсію позивача відповідачем було обчислено та виплачувалась з розрахунку 65% (25 років вислуги) грошового забезпечення, тобто в тому самому відсотковому значенні.
Враховуючи наведене суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 75% до 65% сум грошового забезпечення є безпідставними та не підлягають задоволенню, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії позивача згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року відповідач не здійснював зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 75% до 65% сум грошового забезпечення.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 75% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум не підлягають задоволенню, оскільки фактично є похідними від попередньої позовної вимоги про визнання неправомірними дії, у задоволенні якої судом відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність дій щодо перерахунку пенсії позивача виходячи з 65% від суми грошового забезпечення. З огляду на вищезазначене, а також враховуючи, що судом не встановлено неправомірності дій відповідача при перерахунку позивачу пенсі, згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, то позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю .
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Полєтаєва, 21/85, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).
Суддя В.О. Григораш