Рішення № 80628574, 21.03.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
818/128/18
Номер документу
80628574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2019 р. Справа № 818/128/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1П.) звернувся до суду з позовною заявою (а.с.24-27) до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі – відповідач, Ліквідкомісія УМВС в Сумській області), в якій просив зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – ГУ ПФУ в Сумській області) нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 №1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення на момент звільнення з органів внутрішніх справ, тобто:

- посадовий оклад за посадою заступник начальника управління - 4 600 грн. (додаток 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988);

- оклад за спеціальним званням - полковник міліції - 2 400 грн. (додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988);

- надбавка за стаж служби, розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 50% - 3 500 грн. (додаток 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988);

- надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 62% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби - 6 510 грн.

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від посадового окладу) - 20% - 920 грн. (постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414);

- надбавка за оперативно - розшукову діяльність - 49 % від посадового окладу - 2 254грн.

- премія (від грошового забезпечення) - 122 % - 12 810 грн.

Свої вимоги мотивував тим, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У 2017 року відповідач склав і подав до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включив всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та враховані при призначенні пенсії, та зазначив розмір премії в меншому розмірі, ніж отримував позивач. Так, зокрема, в довідці вказана премія у розмірі 3,45% замість 122%, а також відсутня надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 62% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, та надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 49% від посадового окладу. З зазначеною довідкою позивач не погоджується, оскільки розмір його пенсії було обчислено, виходячи із грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Ухвалою суду від 25.01.2018 відкрито провадження, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

07.02.2018 відповідач подав відзив на позов (а.с.32-35), в якому заперечує проти позову. Вказує, що надбавки, які отримував позивач до виникнення у нього права на перерахунок пенсії, не входили до складу грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тому правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення. Зазначений у довідці розмір премії склав 3,45% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Просив відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 12.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.

Ухвалою суду від 10.01.2019 провадження у справі було поновлено. Крім того, вказаною ухвалою суду у відповідача було витребувано додаткові докази у справі (а.с.42).

Ухвалою суду від 26.02.2019 у відповідача було повторно витребувано додаткові докази у справі (а.с.46).

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.10) та вбачається з позову та відзиву.

Із досліджених матеріалів справи судом встановлено, що складовими грошового забезпечення при призначенні та обчисленні пенсії ОСОБА_1 були: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премія (а.с.11,19).

26.05.2017 на виконання ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, якою, зокрема, затверджено нові схеми посадових окладів та окладів за спеціальне звання поліцейським, відповідачем було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №11/146-503(2859) від 26.05.2017 (а.с.18), в якій не включено до складу грошового забезпечення серед іншого надбавку за особливо-важливі завдання, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, а також зменшено позивачу розмір премії з 122% до 3,45%, а надбавку за специфічні умови проходження служби проставлено 0% (а.с.18).

Вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Відповідно до ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи. На підставі зазначеної норми суд враховує висновки, викладені у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 12.03.2018, прийнятому у зразковій справі №802/2196/17-а та залишеному без змін постановою Великої палати Верховного суду від 12.12.2018.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Позивач, обґрунтовуючи свою позицію відмічає, що у довідку для перерахунку мають бути враховані види грошового забезпечення, визначені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015, а також постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Разом з тим, відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Судом, із досліджених матеріалів справи (а.с.17,18,59-74), в тому числі відзиву, встановлено що надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які позивач отримував раніше, а також надбавка за специфічні умови проходження служби, які позивач просить включити у довідку, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, не виплачувались. З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки вказані надбавки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не були вказані у довідці про розмір грошового забезпечення, у зв’язку з чим вказані вище доводи позивача не приймаються до уваги.

Також суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі. Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується з урахуванням в тому числі інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищень та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд, досліджуючи матеріали справи (а.с.17,18,32-35,61-74), а підстав не довіряти даним доказам немає, встановив, що вказаний відповідачем у довідці від 26.05.2017 розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий розмір премії узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування премії в розмірі 122%.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З урахуванням вказаних норм, за приписами Конституції України неможливо звужувати саме досягнуті певною особою соціальні гарантії, а не будь-які існуючі і які не стосуються певної особи. Досягненням ж права на перерахунок є не момент призначення особі пенсії, а безпосередні обставини, з якими законодавство пов’язує саме перерахунок пенсії, оскільки моменти призначення пенсії та виникнення права на перерахунок цієї пенсії не співпадають у часі і можуть регулюватись різними законодавчими актами.

Таким чином, суд вважає, що довідка видана відповідачем у відповідності до вимог чинного, на момент виникнення права позивача на такий перерахунок, законодавства, не призвела до зменшення розміру отримуваної позивачем пенсії і не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та не позбавляє його права на соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при складенні довідки від 26.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача діяв відповідно до вимог законодавства. Тому підстави для зобов'язання відповідача виготовити позивачу нову довідку та задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (40035, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області (40000, Сумська область, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.23) про зобов'язання вчинити дії – відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 21.03.2019.

Суддя І.Г. Шевченко