
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2019 р. Справа №480/276/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/276/19 за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа: Шосткинська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1І.) звернулась з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Шосткинське ОУПФУ Сумської обл.), третя особа: Шосткинська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у перерахунку розміру пенсії позивача як державного службовця без врахування розміру заробітної плати державного службовця зазначеної в довідках № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017, які видані Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області, що призвело до фактичного скасування нарахування пенсії держслужбовця та припинення виплати пенсії державного службовця з 01.12.2018;
- зобов’язати відповідача здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 15.06.2017 на підставі довідок № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017, які видані Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області, а також здійснити виплату пенсії державного службовця, нарахованої із застосуванням вищезазначених довідок: за період з 15.06.2017 до набрання законної сили Рішенням Шосткинського міськрайсуду Сумської області від 29.05.2018 по справі № 589/2373/17, а саме до 01.10.2018, та поновити подальшу виплату пенсії державного службовця з 01.12.2018.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.05.2018 по справі № 589/2373/17, окрім іншого, зобов'язано Шосткинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 15 червня 2017 року.
На виконання вказаного рішення, Шосткинським ОУПФУ Сумської області листом № К-76/1 від 24.10.2018 повідомлено позивача про призначення пенсії державного службовця з 15.06.2017, розмір якої, відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, що затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016, визначений в сумі 6 658, 29 грн.
Листом від 19.11.2018 № 14951/03-п/с відповідач повідомив ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018.
Не погодившись з указаним перерахунком, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення розрахунку пенсії державного службовця на підставі документів, що були предметом дослідження під час розгляду адміністративної справи № 589/2373/17.
У відповідь на заяву, Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області зазначило про відсутність підстав для врахування довідок Шосткинської ОДПІ, оскільки у довідці № 2685/10/18-17-5-0035 від 15.06.2017 р. вказані складові заробітної плати за посадою працівника зі спеціальним званням, а не за посадою державного службовця, а у довідці № 2686/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 р. вказані виплати, які фактично нараховані іншій особі. У довідках № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 та № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018, наданих після перевірки, також зазначені виплати фактично нараховані не позивачу.
Крім цього, відповідач в листі від 03.01.2019 № 96/02-12 зазначив, що не враховує при розрахунку розміру пенсії державного службовця жодну з довідок для призначення пенсії державного службовця, у зв’язку з тим, що рішення Шосткинського міськрайоного суду жодних вказівок щодо врахування конкретних довідок про розмір заробітної плати для призначення пенсії державного службовця не містить.
На переконання ОСОБА_1, дії відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідок № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. У зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 29.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/276/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що на виконання Рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29 травня 2018 року по справі № 589/2373/17 Управлінням зараховано ОСОБА_1 до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця згідно з Законом України “Про державну службу” періоди роботи з 01.06.1979 по 30.06.1990; з 02.07.1990 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 18.08.2008 та призначено пенсію державного службовця з 15 червня 2017 року. При цьому, для визначення розміру пенсії були враховані довідки про заробітну плату № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2571/10/18/17-05-00357 від 08.11.2018, видані Шосткинською об’єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Сумській області.
Втім, на думку відповідача, оскільки у довідці від 15.06.2017 вказані складові заробітної плати за посадою працівника зі спеціальним званням, а не за посадою державного службовця, віднесеної до відповідних категорій посад державної служби, а у довідці від 08.11.2018 вказані виплати, які нараховані іншій особі, підстави враховувати ці довідки для призначення пенсії державного службовця відсутні. Тим більше, що зобов’язань щодо врахування довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця згадане рішення Шосткинського міськрайонного суду не містить.
За наведених обставин, рішення про призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 в частині визначення її розміру переглянуто. Враховуючи те, що без урахування заробітної плати, вказаної у довідці № 2571/10/18/17-05-00357 від 08.11.2018, розмір пенсії державного службовця, що підлягала сплаті позивачу, склав 1 452, 00 грн., виплату пенсії з 01.12.2018 продовжено в розмірі, визначеному відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
З вищезазначених підстав, Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З метою повного, всебічного та об’єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 21.02.2019, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв’язку з чим на 14.03.2019 об 11 год. 00 хв. призначено судове засідання, відповідача зобов’язано надати суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та матеріали пенсійної справи позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та з 25.12.2014 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
15.06.2017 ОСОБА_1 звернулась до Шосткинського ОУПФУ Сумської області із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" до якої, окрім інших документів, була надана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 (а.с.123, 137).
Рішенням Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 18 від 19.06.2017, у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 відмовлено у зв’язку з відсутністю необхідного стажу державного службовця (а.с.158)
Також, 21.06.2017 відповідачем проведено перевірку достовірності та обґрунтованості відомостей поданих для призначення (перерахунку) пенсій, за результатами якої складений акт № 295/04.4-10, згідно з яким, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 2686/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 визнана такою, що не підтверджена первинними документами (а.с. 146-150).
Беручи до уваги висновки, викладені в акті перевірки, Шосткинською обєднаною державною податковою інспекцією 23.06.2017 повторно надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням на пенсію) № 2727/10/18-17-05-0035 (а.с. 138-139).
Не погоджуючись з відмовою Шосткинського ОУПФУ Сумської області у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 звернулась з позовною заявою про захист своїх прав до суду. Так, Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.05.2018 по справі № 589/2373/17 позовну заяву задоволено, відповідача, окрім іншого, зобов'язано призначити позивачу пенсію державного службовця з 15 червня 2017 року (а.с. 8-10).
На виконання вказаного рішення, Шосткинським ОУПФУ Сумської області листом № К-76/1 від 24.10.2018 повідомлено ОСОБА_1 про призначення їй пенсії державного службовця з 15.06.2017, розмір якої, відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016, визначений в сумі 6 658, 29 грн. (а.с. 15-16).
Листом № 14951/03-п/с від 19.11.2018 (а.с. 17) відповідач повідомив позивача про те, що суми, вказані у довідці № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 містять розбіжності з даними, зазначеними в акті перевірки, у зв’язку з чим, Шосткинською державною податковою інспекцією 08.11.2018 надано довідку № 2571/10/18-17-05-0035, яка відповідає даним первинних документів. На підставі вказаної довідки, пенсія державного службовця перерахована і її розмір визначений в сумі 6 445, 49 грн.
Не погодившись з указаним перерахунком, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення розрахунку пенсії державного службовця на підставі документів, що були предметом дослідження під час розгляду адміністративної справи № 589/2373/17. У відповідь на заяву, листом № КО-8768921/1016 від 11.12.2018 (а.с. 24) Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області повідомило, що у довідці № 2685/10/18-17-5-0035 від 15.06.2017 р. вказані складові заробітної плати за посадою працівника зі спеціальним званням, а не за посадою державного службовця, а у довідці № 2686/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 р. вказані виплати, які фактично нараховані іншій особі. У інших довідках № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 та № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2017, поданих після перевірки, також зазначені виплати фактично нараховані не позивачу.
У листі № 96/02-12 від 03.01.2019 (а.с. 29) відповідач також зазначив про неврахування при розрахунку розміру пенсії державного службовця довідок № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 р., № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 та № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2017, оскільки вказані у них виплати нараховані іншій особі. Крім того, Шосткинське ОУПФУ Сумської області повідомило, що рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області, яким зобов’язано призначити пенсію державного службовця, не містить вказівок щодо врахування конкретних довідок про розмір заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Отже, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.
На виконання ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Право державних службовців на пенсійне забезпечення відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) визначено пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-УІН (далі - Закон № 889-УІІІ), який набрав чинності з 01.05.2016 року.
Зокрема, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-УІІІ передбачено, що особам, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету міністрів України, пенсії призначаються відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців.
Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п’ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 згаданого Порядку, визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Згідно з пунктом 6, у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа або його правонаступником.
Порядок перерахунку призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ пенсій чинним законодавством не встановлений. Натомість, у статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії державного службовця з 15 червня 2017 року. Вказана обставина встановлена Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.05.2018 по справі № 589/2373/17, яке набрало законної сили і, відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, не підлягає доказуванню.
На виконання вказаного рішення суду, Шосткинським ОУПФУ Сумської області позивачу призначено пенсію державного службовця з 15.06.2017, розмір якої визначений на підставі довідки Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017, в сумі 6 658, 29 грн. (а.с. 15-16).
Листом № 2572/10/18-17-05-0006 від 08.11.2018 (а.с. 191) Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області просила відповідача вважати згадану довідку від 23.06.2017 недійсною та, одночасно, повідомила про повторну видачу ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018 (а.с. 192).
На підставі цієї довідки, Шосткинським ОУПФУ Сумської області здійснений перерахунок пенсії позивача, розмір якої визначений в сумі 6 445, 49 грн. (а.с. 195), про що також повідомлено ОСОБА_1 (а.с. 199). Втім, на підставі листа ГУ ПФУ в Сумській області № КО-8768921/1016 від 12.12.2018 (а.с. 200), відповідачем з 01.12.2018 здійснений перерахунок пенсії позивача без урахування всіх відомостей, вказаних у довідці № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018, внаслідок чого розмір пенсії державного службовця визначений в сумі 1 452, 00 грн. (а.с. 201), у зв’язку з чим, призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 202).
В той же час, суд зазначає, що рішення Шосткинського ОУПФУ Сумської області про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018 (а.с. 195) ніким не оскаржувалось та у встановленому законодавством порядку не скасовувалось.
Діюче законодавство, яке регулює спірні правовідносини, не містить такої підстави для здійснення перерахунку призначеної пенсії державного службовця, як листи головних управлінь Пенсійного фонду України, що свідчить про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі згаданого листа № КО-8768921/1016 від 12.12.2018 (а.с. 200).
При цьому, суд не приймає до уваги доводи Шосткинського ОУПФУ Сумської області стосовно неврахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018 (а.с. 192), оскільки ця довідка є чинною, відповідає встановленій формі та містить інформацію, яка у визначеному законодавством порядку не спростована.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача по перерахунку позивачу з 01.12.2018 пенсії державного службовця без урахування складових заробітної плати, вказаних у довідці № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2017, не відповідають критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з чим, є протиправними.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У даній справі, звертаючись з позовом до суду, ОСОБА_1 просить суд захистити її право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» шляхом визнання протиправними дій відповідача, що полягають у перерахунку розміру пенсії позивача як державного службовця з 01.12.2018 без урахування розміру заробітної плати державного службовця зазначеної в довідках № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 та зобов’язання відповідача здійснити нарахування пенсії державного службовця з 15.06.2017 на підставі цих довідок.
Між тим, судом встановлено, що довідки № 2685/10/18-17-05-0035 від 15.06.2017 та № 2727/10/18-17-05-0035 від 23.06.2017 визнані Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області недійсними (а.с. 12, 191). Натомість, дійсною є довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2017.
У зв’язку з цим, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів ОСОБА_1, про захист яких поданий позов, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії відповідача, що полягають у перерахунку розміру пенсії позивача як державного службовця з 01.12.2018 без урахування складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, вказаних у довідці № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2017 та зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця з 15.06.2017 на підставі цієї довідки з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно зі ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, під час ухвалення рішення, суд, окрім іншого, має вирішити як розподілити між сторонами судові витрати.
Статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У даній справі, за подання позовної заяви ОСОБА_1, згідно з квитанцією (а.с. 3), сплатила судовий звір в розмірі 768, 40 грн. Тобто, вказана сума судового збору, підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа: Шосткинська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, що полягають у перерахунку ОСОБА_1 з 01.12.2018 пенсії державного службовця без урахування складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, вказаних у довідці Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018.
Зобов’язати Шосткинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (41101, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) пенсії державного службовця з 15.06.2017 на підставі довідки Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області № 2571/10/18-17-05-0035 від 08.11.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) на користь ОСОБА_1 (41101, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 20.03.2019.
Суддя С.В. Воловик