Рішення № 80628446, 21.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
440/524/19
Номер документу
80628446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/524/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

11 лютого 2019 року ОСОБА_1 (надалі по тексту – ОСОБА_1М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – відповідач, Чутівське ОУПФУ), де просить:

- визнати протиправною бездіяльність, що полягає у відмові нарахувати разом із додатковою пенсією за шкоду заподіяну здоров'ю згідно статті 50 ЗУ "Про статус і захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підвищення до пенсії у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як інваліду війни 2-ї групи 23 серпня 2018 року, а й отримання додаткової пенсії інваліда 2-ї групи внаслідок ЧАЕС та повернути розмір фіксованої індексації, яку припинили виплачувати після рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 № 816/2106/18 та додаткового статусу інваліда війни 2 грипи, а не перерахунок пенсії непрацюючому інваліду 2 групи;

- стягнути призначити разом із додатковою пенсією згідно ст. 50 підвищення до пенсії у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як інваліду війни 2-ї групи з 23 серпня 2018 року, й отримання додаткової пенсії інваліда 2-ї групи внаслідок ЧАЕС та фіксовану індексацію непрацюючому інваліду 2 групи ЧАЕС, 23 серпня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що бездіяльність відповідача полягає в порушенні права на одночасне отримання позивачем підвищення пенсії у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як інваліду війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту» та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначав, що рішенням Конституційного Суду від 17.07.2018 № 6-р/2018 статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII визнано такою, що не відповідає Конституції України. А отже застосуванню підлягає стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, відповідно до якої позивачу як особі, яка постраждала внаслідок ЧК та має одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за його вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

01.03.2019 до суду надійшов відзив відповідача на позов (а.с. 18-21), у якому представник Чутівського ОУПФУ Полтавської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач, здійснив вибір підвищення до пенсії відповідно до п. 15-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, шляхом подачі заяви від 23.08.2018. Відповідачем було враховано вибір позивача у отриманні ним підвищення інваліду війни ІІ групи згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту». Факт бездіяльності управління в даному випадку відсутній, оскільки дії лише ініційовані позивачем та передбачені чинним законодавством України. Посилався на зростання з 23.08.2018 розміру пенсії як на підставу припинення виплати розміру фіксованої індексації.

За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А № 157285, виданого Полтавською облдержадміністрацією 19.11.2009 вкладка до цього посвідчення № 678086, видана Полтавською облдержадміністрацією 09.02.20019.11.2009 ) /а.с. 8/, а також є особою з інвалідністю, згідно довідки МСЕК № 0310727, друга група встановлена з у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ЛНА на ЧАЕС з 11.09.2001 /а.с. 9/.

Позивач перебуває на обліку в Чутівському ОУ ПФУ Полтавської області та отримує державну пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до посвідчення серії Б № 356232, виданого ОСОБА_2 соціального захисту населення Котелевської РДА позивач є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с. 27).

23.08.2019 позивач звернувся до Чутівського ОУ ПФУ, де просив перерахувати зміну надбавки як інваліду війни 2 групи (а.с. 23).

На запит відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Котелевською районною державної адміністрації листом від 18.02.2018 № 03-2220 повідомлено Чутівське ОУ ПФУ, що гр. ОСОБА_1 встановлено статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту» на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 у справі № 816/2106/18 (а.с. 28).

На підставі рішення управління (а.с. 24) позивачу встановлено основний розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підвищення як інваліду війни 2 групи (580,80 грн) відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту», цільова грошова допомога.

Далі 12.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, де просив роз’яснити неправомірність зняття з 23.08.2018 індексації (а.с. 12).

За результатами розгляду вказаної заяви листом № 4974/38/К-04 від 22.12.2018 Чутівське ОУ ПФУ повідомило, що до 23.08.2018, до дати звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення до пенсії надбавки як інваліду війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту», розмір пенсійної виплати ОСОБА_3 складав 4717,85 грн, в тому числі 4158,89 грн (основний розмір пенсії обчислений згідно п. 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210), 379,60 грн (додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоровю відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), 179,36 грн – розмір фіксованої індексації (а.с.12).

Також зазначили, що станом на подання заяви від 12.12.2018 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому розмір пенсійної виплати з 01.12.2018 складає 4807,69 грн, в тому числі 4158,89 грн основного розміру пенсії, 598,80 грн – підвищення інваліду війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту», цільова допомога інваліду – 50,00 грн (а.с. 12).

Зокрема листом № 4974/38/К-04 від 22.12.2018 повідомлено позивача, що оскільки з 23.08.2018 відбулось зростання розміру пенсійної виплати, то відповідно припинено виплату індексації пенсії.

Далі 25.01.2019 позивач звернувся до Чутівського ОУ ПФУ, де просив повернути додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 379,60 грн та розмір фіксованої індексації в розмірі 179,36 грн.

Листом від 30.01.2019 № 03/К-04-01 відповідач повідомив позивача про те, що управлінням направлено запит до Головного управління ПФУ в Полтавській області від 29.01.2019 № 146/04-18 щодо надання роз’яснень про правомірність прийняття рішення Чутівським ОУПФУ, внаслідок якого виплата додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю припинена з 23.08.2018. Зазначили, що правові підстави для повернення фіксованої індексації в розмірі 179,36 грн відсутні, оскільки з оскільки з 23.08.2018 відбулось зростання розміру пенсійної виплати.

Вважаючи, що таким чином відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та фіксованої індексації, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить із такого.

Правові підстави та порядок компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, сім'ям у зв'язку із втратою годувальника та щорічна допомога на оздоровлення таким особам визначено у статті 48 Закону №796-ХІІ.

Згідно зі статтею 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Отже, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю є видом пенсії.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджету України на 2012 рік» (набрав чинності 1 січня 2012 року), пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджету України на 2013 рік» (набрав чинності 1 січня 2013 року), пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджету України на 2014 рік» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року №1622-VII, які набрали чинності 3 серпня 2014 року, було установлено, що норми і положення статі 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у 2012 та 2013 роках виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України, та у 2014 році виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 №79-VIII, пунктом 63 якого, зокрема розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким установлено, що норми і положення серед інших статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 1 травня 2016 року) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення порядку призначення додаткової пенсії, передбаченої Законом №796.

Зазначені положення Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" неконституційними не визнавались, положення постанови Кабінету Міністрів України №1210 є також чинними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі – Порядок 1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» пункт 13 Порядку 1210 викладено в новій редакції, згідно якого щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у розмірі, у тому числі, інвалідам ІІ групи у розмірі 379,60 гривень та доповнено зазначений порядок п. 15-1.

Так, за змістом пункту 15-1 Порядку 1210 особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.

Таким чином, зміст наведених норм свідчить, що якщо особа має право на отримання одночасно отримання, зокрема, додаткової пенсії або підвищення до пенсії на підставі вищезазначених законів, то виплачуватись може лише один вид, але за її вибором.

За змістом матеріалів справи до 23.08.2018 позивач отримував додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Далі позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.08.2018 встановленого зразка про перерахунок зміни набавки як інваліду війни 2 групи (а.с. 23), у зв’язку із отриманням статусу інваліда війни, що підтверджується посвідченням серії Б № 356232, виданого ОСОБА_2 соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 27).

Відповідно до пункту 27 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції, що буда чинна на момент встановлення позивачу статусу інваліда війни) інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як підтверджується наявними матеріалами справи відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 23.08.2018, за вибором позивача, встановлено одну надбавку – підвищення інваліду війни ІІ групи в розмірі 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с. 24).

Таким чином, оскільки позивачем було обрано підвищення до пенсії, яке передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то відповідачем, виходячи з положення пункту 15-1 Порядку 1210, правомірно припинено позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність, що полягає у відмові нарахувати разом із додатковою пенсією за шкоду заподіяну здоров'ю згідно статті 50 ЗУ "Про статус і захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підвищення до пенсії у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як інваліду війни 2-ї групи 23 серпня 2018 року, а й отримання додаткової пенсії інваліда 2-ї групи внаслідок ЧАЕС та додаткового статусу інваліда війни 2 грипу, а не перерахунок пенсії непрацюючому інваліду 2 групи та стягнення призначення разом із додатковою пенсією згідно ст. 50 підвищення до пенсії у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як інваліду війни 2-ї групи з 23 серпня 2018 року, й отримання додаткової пенсії інваліда 2-ї групи внаслідок ЧАЕС задоволенню не підлягаю.

Щодо посилання позивача на рішення Конституційного Суду № 6-р/2018 від 17.07.2018, то суд зазначає.

Підпунктом 14 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 60 статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України".

Рішенням Конституційного Суду № 6-р/2018 від 17.07.2018 стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII втратила чинність та не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Застосуванню підлягає стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, а саме: «Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватись й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України".

В той же час суд зазначає, в статті 60 вказаного закону мова йдеться про пільги та компенсації, що в розумінні Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не є надбавкою, додатковою пенсією, підвищенням до пенсії або щомісячним довічним грошовим утриманням чи державною соціальною допомогою, що виплачується замість пенсії.

До 23.08.2018 позивач отримував додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка відповідно до статті 49 вказаного Закону є пенсією, та не відноситься до категорії пільг та компенсацій.

А тому суд відхиляє доводи позивача щодо необхідності застосування статті 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку.

Щодо позовних вимог позивача про протиправність бездіяльності відмови нарахувати повернути розмір фіксованої індексації та стягнути призначити фіксовану індексацію, суд приходить таких висновків.

До звернення до управління із заявою від 23.08.2018 про встановлення підвищення як інваліду війни 2 групи позивач отримував пенсію в розмірі 4 717,85 грн, в тому числі 4158,89 грн – основний розмір пенсії, в розмірі 379,60 грн – додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір фіксованої індексації в розмірі 179,36 грн.

Враховуючи заяву позивача про встановлення підвищення як інваліду війни 2 групи управлінням здійснено перерахунок пенсії з 23.08.2018, який відповідно складає: 4158,89 грн- основний розмір пенсії, 598,80 грн – підвищення інваліду війни 2 групи відповідно до «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та 50,00 грн – цільова допомога інваліду війни 2 групи.

Відповідно до частини п'ятої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Із 01.10.2017 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VIII внесені зміни до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якими виключено частину першу статті 42, яка визначала, що пенсії індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (чинного та в редакції в період, з якого позивач просить здійснити перерахунок її пенсії) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (чинного та в редакції в період, з якого позивач просить здійснити перерахунок її пенсії), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Згідно із пунктом 5 вказаного Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Оскільки у позивача відбулося зростання розміру пенсії з 23.08.2018 з 4717,85 грн до 4789,69 грн, то йому припинено виплату індексації пенсії та встановлено серпень 2018 року як базовий місяць для її подальшого нарахування.

Таким чином в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача стосовно позивача, а відтак і немає підстав зобов'язувати відповідача вчиняти певні дії.

За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 241-246, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( вул.4-ї Гвардійської Армії, буд.33, смт. Котельва, Котелевський район, Полтавська область, 38600 рнокпп НОМЕР_1) до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (провул. Центральний, 4-а, смт. Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 40374817) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя ОСОБА_4