Рішення № 80604910, 18.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
520/12041/18
Номер документу
80604910
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 березня 2019 р. № 520/12041/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко С.В.,

за участю представників сторін:

позивача - Василенко Н.М.,

відповідача - Павленко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Ледіка" (пров. Яновського, б. 7, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ 40788112)

до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код за ЄДРПОУ 39599198)

про визнання протиправними та скасування рішень, встановлення факту та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ледіка" (далі по тексту - позивач, ТОВ «Ледіка») звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області (далі по текту - відповідач, ГУ ДФС, контролюючий орган), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №891601/40788112 від 23.08.2018 року, № 894563/40788112 від 27.08.2018 року, №919144/40788112 від 18.09.2018р., №928598/40788112 від 25.09.2018р., № 941401/40788112 від 03.10.2018р. № 928599/40788112 від 25.09.2018р., комісії ГУ ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову в реєстрації податкових накладних;

- вважати податкові накладні: № 14 від 27.06.2018 на суму 348 090,55 гривень, у тому числі ПДВ 58 015,09 гри., від № 1 від 02.07.2018 року на загальну суму коштів 202 414,73 грн.,у тому числі ПДВ 33 735,79 гривень; №3 від 06.07.2018 року на загальну суму коштів 198 855,90 грн.,у тому числі ПДВ 33 142,65 гривень; № 6 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 1 419 955,06 грн.,у тому числі ПДВ 236 659,18 гривень; № 7 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 689 307,41 грн.,у тому числі ПДВ 114 884,57 гривень; № 9 від 16.07.2018 року на загальну суму коштів 6 085,46 грн., у тому числі ПДВ - 1 014,24 гривень ТОВ «Ледіка» (код ЄДРПОУ: 40788112, 61109, м.Харків, пров. Яновського, б.7), зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних з дати їх подання на реєстрацію платником податку;

- зобов'язати Головне Управління ДФС в Харківській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 14 від 27.06.2018 на суму 348 090,55 гривень, у тому числі ПДВ 58 015,09 грн.; № 1 від 02.07.2018 року на загальну суму 202 414,73 грн., у тому числі ПДВ 33 735,79 гривень; № 3 від 06.07.2018 року на загальну суму 198 855,90 грн.,у тому числі ПДВ 33 142,65 гривень; № 6 від 12.07.2018 року на загальну суму 1 419 955,06 грн., у тому числі ПДВ 236 659,18 гривень; № 7 від 12.07.2018 року на загальну суму 689 307,41 грн., у тому числі ПДВ 114 884,57 гривень; № 9 від 16.07.2018 року на загальну суму 6 085,46 грн., у тому числі ПДВ 1 014,24 гривень ТОВ «Ледіка» (код ЄДПРОУ: 40788112, 61109, м. Харків, пров. Яновського, буд. 7) , за датою їх подання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства. Зазначив, що на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ "Ледіка" надані письмові пояснення разом з документами, що стали підставами для складення накладних. Проте, відповідні документи не були взяті відповідачем до уваги, у зв'язку з чим прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Звертав увагу на те, що реєстрація податкових накладних була незаконною, а оскаржувані рішення не містить чіткого обґрунтування підстав для його прийняття.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з доводів викладених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що між ТОВ "Ледіка" та АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» було укладено договір поставки № Р6897 від 18.05.2018р., за яким відповідно до п. 1.1. ТОВ «ЛЕДІКА» зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити товар, а АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО», зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти та оплатити товар.

Пунктом 1.2. Договору визначено, що відомості про товар: продукція, що поставляється, визначається Специфікацією /Додаток № 1/ до договору.

Поставка товару здійснюється за письмовою заявкою Покупця, що регулюється розділом 4 Договору.

Відповідно до п.4.4. договору поставки № Р6897 від 18.05.2018р. товар, що є предметом поставки постачається Покупцю на умовах DDP Інкотермс 2000 за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 126/2 (а.с.35-39, т.1).

На виконання умов договору ТОВ «Ледіка» здійснювало закупівлю товарів - кабельно-провідникової продукції у суб'єктів господарювання: Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський завод гальмових систем» на підставі договору поставки № 01/06 від 01.06.2018 року, Приватного підприємства «УСМИ» за договором поставки № 1/К від 02 липня 2018 року, Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРАТ ЛТД» за договорами поставки № 127/2018 від 05.03.2018 та Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК КАРАТ» за договором поставки № 135/2018 від 05.03.2018 (а.с. 45-60, т.1).

Для перевезення товару ТОВ «Ледіка» були укладені договори про надання транспортних послуг з наступними перевізниками: Товариством з обмеженою відповідальністю «ГОСПОДАР ХАРКІВ» договір №2105-ЛД від 21.05.2018, договір перевезення вантажу № 10072018 від 10.07.2018 з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, договір на перевезення вантажів автомобільним транспортом № 1106 від 12.04.2018 з Приватним підриємством «Нічний експресс» (а.с. 61-70, т.1). Товар - кабельно-провідникова продукція, який був предметом поставок по господарським операціям по податковим накладним ТОВ «Ледіка» переміщувався від продавця до замовника - АТ «Харківобленерго».

Відповідно до п.201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів ТОВ «Ледіка» були виписані на АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» (замовника) наступні податкові накладні:

№14 від 27.06.2018 року, на загальну суму коштів 348 090,55 грн.,в тому числі ПДВ -58 015,09грн.;

№ 1 від 02.07.2018 року на загальну суму коштів 202 414,73 грн., у т.ч. сума ПДВ - 33 735,79грн.;

№ 3 від 06.07.2018 року на загальну суму коштів 198 855,90 грн., у т.ч. сума ПДВ - 33142,65 грн.;

№ 6 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 1 419 955,06 грн., у т.ч. сума ПДВ - 236 659,18 грн.;

№7 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 689 307,41 грн., у т.ч. сума ПДВ - 114 884,57 грн.;

№ 9 від 16.07.2018 року на загальну суму коштів 6 085,46 грн., у т.ч. сума ПДВ - 1014,24 грн.

Вище зазначені податкові накладні були складені в електронній формі та з метою виконання вимог п.201.10 ст. 201 ПК України щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних були направлені до Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно копій квитанцій №1 (а.с. 84, 102, 123, 150, 174, 199 т.1) реєстрацію вищезазначених податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено через їх відповідність вимогам п.п. 1.6. п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію.

ТОВ «Ледіка» по господарським операціям за якими складено податкові накладні, реєстрація яких зупинена, надала до контролюючого органу та суду копії відповідних документів.

Так, по податковій накладній № 14 від 27.06.2018 року на загальну суму 348 090,55 грн., в тому числі ПДВ -58 015,09грн , яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.07.2018 р. були оформлені: договір поставки № Р6897 від 18.05.2018р. між ТОВ «Ледіка» та АТ «Харківобленерго» з додатком, видаткова накладна №114 від 27 червня 2018 року, де постачальник кабеля ТОВ «ХЗГС», а покупець ТОВ «ЛЕДІКА», видаткова накладна №57 від 27 червня 2018 року, де постачальник кабеля ТОВ «ЛЕДІКА», а покупець АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО», акт надання послуг №829 від 27 червня 2018 року з перевізником ТОВ «ГОСПОДАР» по доставці кабельно-провідникової продукції до складу АТ «Харківобленерго», довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/851, видана АТ «Харківобленерго» від 27 червня 2018р. на на імя ОСОБА_4, товарно - транспортна накладна №10 від 27 червня 2018 року на доставку кабельно-провідникової продукції від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго».

Оплата була проведена згідно платіжного доручення № 15003 від 06 липня 2018 року, за яким АТ «Харківобленерго» оплатило товар, платіжного доручення № 512 від 05 липня 2018 року, за яким ТОВ «ЛЕДІКА» перерахувало передплату ТОВ «ХЗГС» за кабельно-провідникову продукцію, платіжне доручення № 514 від 05 липня 2018 року, передплата ТОВ «ЛЕДІКА» на адресу ТОВ «ХЗГС» за кабельно-провідникову продукцію, лист коригування № 09-07 від 09.07.2018 року від ТОВ «ЛЕДІКА» до ТОВ «ХЗГС», рахунок на оплату транспортних послуг ТОВ «ГОСПОДАР» за перевезення кабельно-провідникової продукції ТОВ «ЛЕДІКА» № 934 від 27 червня 2018 року до складу АТ «Харківобленерго».

13.07.2018 року позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.84, т.1).

21.08.2018 р. ТОВ «Ледіка» засобами телекомунікаційного зв'язку позивачем подані пояснення та копії документів (а.с.85, т.1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/23.08.2018 прийнято рішення № 891601/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 27.06.2018 в ЄРПН (а.с.86-87, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

По податковій накладній № 1 від 02.02.07.2018 року на загальну суму 202 414,73 грн., у т.ч. сума ПДВ - 33 735,79грн. , яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена 30.07.2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних були складені: видаткова накладна № 58 від 02 липня 2018 року, за яким АТ «Харківобленерго» отримало кабельно-провідникову продукцію ТОВ «ЛЕДІКА», відповідно до договору поставки № Р6897 від 18.05.2018 р., видаткова накладна № 0207/001 від 02 липня 2018 року, за яким ТОВ «ЛЕДІКА» отримало кабельно-провідникову продукцію від ПП «УСМИ», акт про надання транспортних послуг № 828 від 27 червня 2018 року між ТОВ «ГОСПОДАР» та ТОВ «ЛЕДІКА» на перевезення кабельно-провідникової продукції до АТ «Харківобленерго», довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/851, видана АТ «Харківобленерго» від 27 червня 2018 р., на ім'я ОСОБА_4, товарно-транспортна накладна № 11 від 02 липня 2018 року на доставку кабельно-провідникової продукції від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго».

Оплата була проведена згідно платіжного доручення № 506 від 02 липня 2018 року ТОВ «ЛЕДІКА» на оплату ТОВ «ГОСПОДАР» доставки кабельної-провідникової продукції до замовника АТ «Харківобленерго», платіжного доручення № 555 від 30 липня 2018 року ТОВ «ЛЕДІКА» про оплату ТОВ «УСМИ» кабельно-провідникової продукції, платіжного доручення № 15002 від 06 липня 2018 року, за яким АТ «Харківобленерго» оплатило товар.

Оплату було проведено на підставі рахунку-фактури № 0207/001 від 02 липня 2018 року ТОВ «ЛЕДІКА» виставленого АТ «Харківобленерго» на сплату за кабельно-провідникову продукцію відповідно до договору поставки № Р6897 від 18.05.2018р. та рахунку на оплату №934 від 27 червня 2018 року.

31.07.2018 року позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с. 102, т.1).

22.08.2018 р. ТОВ «Ледіка» засобами телекомунікаційного зв'язку позивачем подані пояснення та копії документів (а.с.103, т. 1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ за результатами розгляду вказаних пояснень 27.08.2018 року прийнято рішення № 894563/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 02.07.2018 в ЄРПН (а.с.104-105, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

По податковій накладній № 3 від 06.07.2018 року на загальну суму 198 855,9 грн, сума ПДВ - 33142,65 грн., яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 31.07.2018 р. були складені: видаткова накладна №28013 від 04.07.2018р., за якою ТОВ «ЛЕДІКА» придбала у ТОВ «КАРАТ ЛТД» кабельно-провідникову продукцію, видаткова накладна №62 від 06.07.2018 р., за якою АТ «Харківобленерго» придбало кабельно-провідникову продукцію у ТОВ «ЛЕДІКА», відповідно до договору поставки № Р6897 від 18.05.2018.р., довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/888, видана АТ «Харківобленерго» від 06.07.2018р., на ім'я ОСОБА_4, акт-реєстр №ОУ-0075331 наданих послуг ПП «Нічний експрес» за липень 2018 р. від 31.07.2018р., на підтвердження факту надання послуг перевезення ПП «Нічний експрес» ТОВ «ЛЕДІКА», акт надання послуг №864 від 06.07.2018р., відповідно до якого надано транспортні послуги ТОВ «ГОСПОДАР» про перевезення кабельно-провідникової продукції, акт надання послуг № 865 від 06.07.2018 р. про надання транспортних послуг ТОВ «ГОСПОДАР» про перевезення кабельно-провідникової продукції до АТ «Харківобленерго».

Оплати було проведено на підставі рахунку-фактури ТОВ «Карат ЛТД»на оплату № 36855 від 04.06.2018 р. на кабельно-провідникову продукцію 31.07.2018, рахуноку-фактури № 01753668 від 04.07.2018 р., на оплату ТОВ «ЛЕДІКА» доставки товару ПП «Нічний експрес», рахунку №1000 від 06.07.2018 р. ТОВ «Господар Харків» за надання транспортних послуг відповідно до договору № 2105-ЛД від 21.05.2018 р., рахунку № 934 від 06.07.2018 р. ТОВ «Господар Харків» на оплату транспортних послуг.

Оплати за ТМЦ та транспортні послуги були здійснені відповідно до платіжних доручень № 15646 від 16.07.2018 р. та № 15859 від 20.07.2018 р, згідно яких АТ «Харківобленерго» сплатило за кабельно-провідникову продукцію ТОВ «ЛЕДІКА», платіжного доручення № 492 від 20.06.2018р., відповідно до якого ТОВ «ЛЕДІКА» оплатило кабельно-провідникову продукцію ТОВ «Карат ЛТД», платіжних доручень №513 від 05.07.2018р. та № 519 від 09.07.2018р, відповідно до яких ТОВ «ЛЕДІКА» оплатило послуги ПП «Нічний експрес» за транспортну доставку ТМЦ до м. Харків.

31.07.2018 року позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.123, т.1).

12.09.2018 р. ТОВ «Ледіка» засобами телекомунікаційного зв'язку направило пояснення з копіями всіх відповідних документів відносно обставин господарської операції, з якою якої складена спірна податкова накладна (а.с.123, т.1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ за результатами розгляду вказаних пояснень 18.09.2018 року прийнято рішення № 919144/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 06.07.2018 р. в ЄРПН (а.с.125-126, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

По податковій накладній № 6 від 12.07.2018 року на загальну суму 1 419 955,06 грн., сума ПДВ - 236 659,18 грн., яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 31.07.2018 р. були складені: видаткова накладна № 66 від 12.07.2018 р., відповідно до якої АТ «Харківобленерго» придбало кабельно-провідникову продукцію у ТОВ «ЛЕДІКА», видаткові накладні № 1207/001, № 1207/002, № 1207/003 та 1207/004 від 12.07.2018р, відповідно до яких ТОВ «ЛЕДІКА» придбало кабельно-провідникову продукцію у ПП «УСМИ, довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/923, видана АТ «Харківобленерго» від 12.07.2018р.на ім'я ОСОБА_4, товарно-транспортна накладна № 13 від 12.07.2018р. на доставку кабельно-провідникової продукції від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго», довіреність на отримання ТМЦ від 02.07.2018 року, відповідно до якої ПП «УСМИ» уповноважило ТОВ «ЛЕДІКА» на отримання ТМЦ у ПАТ «Завод Південкабель», акт наданних послуг ФОП ОСОБА_3 № 149 від 12.07.2018р., про доставку вантажу від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго».

Оплати за ТМЦ та транспортні послуги були здійснені відповідно до платіжних доручень №16117 від 20.07.2018 р. та № 24217 від 27.07.2018 р., відповідно до яких АТ «Харківобленерго» сплатило за кабельно-провідниковий товар ТОВ «ЛЕДІКА», платіжних доручень № 585 від 17.08.2018р., № 594 від 23.08.2018 р., відповідно до якого ТОВ «ЛЕДІКА» оплатило кабельно-провідникову продукцію ПП «УСМИ», платіжних доручень № 525 від 12.07.2018р. та № 530 від 13.07.2018р. про сплату за перевезення кабельно-провідникової продукції ФОП ОСОБА_3.

Оплати було проведено на підставі рахунків-фактур ПП «УСМИ» №№ 1207/001, 1207/002 1207/003, 1207/004 від 12.07.2018р. на оплату кабельно-провідникової продукції, рахунку-фактури №149 від 12.07.2018р. ФОП ОСОБА_3 за перевезення кабельно-провідникової продукції до АТ «Харківобленерго».

31.07.2018 року позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.150, т.1).

17.09.2018 засобами телекомунікаційного зв'язку позивачем подані пояснення та копії документів (а.с.151, т.1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ за результатами розгляду вказаних пояснень 25.09.2018 року прийнято рішення № №928598/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 12.07.2018 в ЄРПН (а.с.152-153, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

По податковій накладній № 7 від 12.07.2018 року на загальну суму 689 307,41 грн., сума ПДВ - 114 884,57 грн. яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 31.07.2018 р. були складені: видаткова накладна № 67 від 12.07.2018р., відповідно до якої АТ «Харківобленерго» оплатило кабельно-провідникову продукцію ТОВ «ЛЕДІКА», видаткова накладна № 118 від 12.07.2018р., відповідно до якої ТОВ «ЛЕДІКА» придбало кабельно-провідникову продукцію від ТОВ «ХЗГС», довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/923, видана АТ «Харківобленерго» від 12.07.2018р. на ім'я ОСОБА_4, довіреність на отримання ТМЦ від 01.06.2018 року, відповідно до якого ТОВ «ХЗГС» уповноважує ТОВ «ЛЕДІКА» на отримання ТМЦ на ПАТ «Завод Південкабель», товарно-транспортна накладна № 13 від 12.07.2018р., відповідно до якої, перевізник доставив кабельно-провідникову продукцію від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго», акт наданих послуг ФОП ОСОБА_3 №149 від 12.07.2018р., відповідно до якого, перевізник виконав свої обов'язки відповідно до договіру № 10072018 від 10.07.2018р. про перевезення вантажів між ТОВ «Ледіка» та перевізником ФОП ОСОБА_3, сертифікат відповідності № UA/XOДС.07.0128-18 від 26.02.2018 зареєстрованого в Реєстрі ДП «Харківстрандартметрологія».

Відповідно до рахунків-фактур ТОВ «ХЗГС»№ 05/07-1 від 05.07.2018р., рахунок-фактура №149 від 12.07.2018р. та господарських договорів були проведені розрахунки по поставці відповідно до платіжного доручення №16108 від 20.07.2018 р., про оплату АТ «Харківобленерго» кабельно-провідникової продукції ТОВ «ЛЕДІКА», платіжних доручень № 514 та № 515 від 06.07.2018 р., відповідно до якого була проведена передоплата за кабельно-провідникову продукцію ТОВ «ХЗГС», платіжних доручень № 525 від 12.07.2018р. та № 530 від 13.07.2018 р., відповідно до яких ТОВ «ЛЕДІКА» оплатило транспортні послуги ФОП ОСОБА_3

31.07.2018 року позивачем отримано квитанцію № 1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.174, т.1).

17.09.2018 засобами телекомунікаційного зв'язку позивачем подані пояснення та копії документів (а.с.175, т.1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ за результатами розгляду вказаних пояснень 03.10.2018 р. прийнято рішення № № 941401/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 12.07.2018 в ЄРПН (а.с.176, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

По податковій накладній № 9 від 16.07.2018 року на загальну суму 6085,46 грн., сума ПДВ - 1014,24 грн., яка засобами телекомунікаційного зв'язку направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 08.08.2018 року були складені наступні документи: видаткова накладна №7097 від 10.07.2018 року, між ТОВ «ЛЕДІКА» та ТОВ «КАРАТ ЛТД», відповідно до якого ТОВ «ЛЕДІКА» придбала кабельно-провідникову продукцію у ТОВ «КАРАТ ЛТД», видаткова накладна №30040 від 13.07.2018 року, ТОВ «ЛЕДІКА» та ТОВ «ТК КАРАТ», відповідно до якого ТОВ «ЛЕДІКА» придбала кабельно-провідникову продукцію у ТОВ «ТК КАРАТ», видаткова накладна №70 від 16.07.2018р, відповідно до якої АТ «Харківобленерго» придбало кабельно-провідникову продукцію у ТОВ «ЛЕДІКА», довіреність на отримання ТМЦ № 001/18/940, видана АТ «Харківобленерго» від 16.07.2018р., на ім'я ОСОБА_4, товарно-транспортна накладна № 14 від 16.07.2018 р., на доставку кабельно-провідникової продукції від ТОВ «ЛЕДІКА» до АТ «Харківобленерго», акт виконаних послуг № ОУ-0075331 від 31.07.2018 року, між ТОВ «ЛЕДІКА» та ПП «НІЧНИЙ ЕКСПРЕС», який підвереджує надані ПП «НІЧНИЙ ЕКСПРЕС» виконані транспортні послуги до ТОВ «ЛЕДІКА» кабельно-провідникової продукції, декларацій №526 від 12.07.2018 року та №533 від 16.07.2018 року про отримання ТОВ «ЛЕДІКА» кабельно-провідникової продукцію та її оплати від ПП «НІЧНИЙ ЕКСПРЕС».

Для оплати ТМЦ та транспортних послуг по господарській операції були виставлені наступні рахунки-фактури: № 16226 від 04.07.2018 року та № 47393 від 13.07.2018 року ТОВ «КАРАТ ЛТД» , рахунки №01786004 від 13.07.2018 року № 01777551 від 11.07.2018 року ПП «НІЧНИЙ ЕКСПРЕС» на оплату транспортних послуг з м. Києва до м. Харкова.

Оплата поставки була здійснена згідно з платіжним дорученням № 24222 від 27.07.2018р., відповідно до якого АТ «Харківобленерго» оплатило кабельно-провідникову продукцію ТОВ «ЛЕДІКА», платіжними дорученнями № 520 від 10.07.2018 року та № 531 від 13.07.2018 року про сплату ТОВ «ЛЕДІКА» кабельно-провідникової продукції ТОВ «ТК КАРАТ», платіжними дорученнями №47415315.09198 від 13.07 2018 року та №46115313.32440 від 12.07 2018 року, відповідно до якого ТОВ «ЛЕДІКА» оплатила послуги ПП «НІЧНИЙ ЕКСПРЕС».

08.08.2018 року позивачем отримано квитанцію № 1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.199, т.1).

18.09.2018 р. ТОВ «Ледіка» засобами телекомунікаційного зв'язку направило поясненняз копіями всіх відповідних документів, відносно обставин господарської операції (а.с.200, т.1).

Комісією ГУ ДФС України в Харківської області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ за результатами розгляду вказаних пояснень 25.09.2018 р. прийнято рішення № 928599/40788112 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 16.07.2018 в ЄРПН (а.с.201-201а, т.1).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Рішення Комісії № 941401/40788112 від 03.10.2018р про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 12.07.2018 в ЄРПН, № 928598/40788112 від 25.09.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 12.07.2018 в ЄРПН, № 919144/40788112 від 18.09.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 06.07.2018 р. в ЄРПН були оскаржені у адміністративному порядку з наданням усіх документів на підтвердження господарських операцій, за якими складені податкові накладні, однак усі скарги залишені без задоволення.

Не погодившись з зазначеними рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.

За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Так само, абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Абзацами другим - третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Тобто, законодавцем введено положення, за яким фіскальний орган з 1 липня 2017 року фактично позбавляється повноважень на здійснення контролю за правомірністю формування платниками податку - покупцями податкового кредиту, адже в силу наведеної вище норми абзацу третього пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.

Натомість, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як визначено пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 /далі Порядок №177/, податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмХ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Згідно з пунктом 4 Порядку №177, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку №177 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Положення пунктів 6 та 7 Порядку №177 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена (як зазначено у квитанціях) у зв'язку з тим, що "податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку".

Тобто, відповідачем зазначено формулювання, яке пунктами 6 та 7 Порядку не передбачено.

Так, відповідачем застосовано критерії ризиковості платника податку до податкових накладних, а не до платника податку - позивача, що свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкових накладних зупинено з підстав, які не передбачені законодавством - Порядком №117.

Згідно з пунктом 10 Порядку №117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерію ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На виконання пункту 10 Порядку №117, Державна фіскальна служба України 21 березня 2018 року наказом №144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).

Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України.

Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", та оформлюється протоколом.

До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з пунктом 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платників з ознаками ризиковості.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС ".

Суд наголошує, що відповідачем до матеріалів справи не було надано ані копії протоколу засідання Комісії, ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв; ні матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку; ані іншої інформації, що розглядається Комісією, яка, відповідно до Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, обов'язково додається до протоколу засідання Комісій.

Як вбачається зі змісту квитанцій, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено за якою саме підставою ТОВ "Ледіка", з вказаних в підпункті 1.6 пункту 1 Критеріїв, віднесено до ризикових платників.

Підпунктом 1.6. п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податків», визначених листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 встановлено наступні критерії:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, яка знаходиться на непідконтрольної території України (зона АТО, Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податків - юридична особа не має рахунків, відкритих в банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податків, посадова особа та/або засновник якої був посадовою особою та/або засновником підприємства, яке ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 та пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подана контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 і пунктів 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

- є податкова інформація, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Як встановлено судом і на це посилається позивач, в отриманих квитанціях про зупинення реєстрації ПН, не наведено жодного з підкритеріїв п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, якій би відповідав платник станом на момент формування квитанції про блокування ПН, як це передбачено підпунктом 3 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної (у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються критерій(і) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку).

Відповідачем лише процитовано зміст п. 201.16. ст.201 Податкового кодексу України, та запропоновано "надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН", але жодні конкретні пропозиції щодо необхідних документів відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача не послався на жодний критерій, по якому позивача віднесено до ризикових.

Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 р. по справі № 822/181/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Таким чином, суд погоджується з твердженням позивача про відсутність у квитанціях №1 чіткого переліку витребуваних документів.

У п.14 Постанови № 117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

За п.15 Постанови письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Згідно з пунктом 22 Порядку №117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Як встановлено судом, що не заперечується сторонами, у спосіб, визначений Порядком №117, позивачем направлено відповідачу пояснення та копії документів на підтвердження реальності господарських операцій по яких складено податкові накладні.

Суд погоджується доводами позивача про порушення вищезазначених вимог відповідачем, оскільки рішення про відмову у реєстрації ПН № 6 від 12.07.18 було прийнято 25.09.2018 тобто з порушенням 5-денного строку, так як пояснення з необхідними копіями документів ТОВ «Ледіка» були направлені контролюючому органу 17.09.18. Те саме стосується і винесення рішення про відмову у реєстрації ПН № 7 від 12.07.18, яке було винесене 03.11.18, у той час коли пояснення з копіями документів були направлені контролюючому органу 17.09.18.

Крім того, суд відзначає про те, що відмовляючи позивачу в реєстрації податкових накладних відповідач в порушення приписів п. 15 Порядку № 117 передчасно прийняв відповідні рішення та порушив право позивача подавати необхідні документи протягом встановлених 365 днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).

Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

За результатами перевірок, визначених пунктом 14 Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Судом встановлено, що позивачем податкова накладна № 1 від 02.02.07 була направлена для реєстрації 30.07.18 року, а квитанція № 1 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної надіслана ТОВ «Ледіка» 31.07.18, що є порушенням п.14 Порядку. Крім того суд зазначає, що відповідно до п. 201.10. ст.201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Поряд з цим, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 /додаток 2 до вказаного Порядку/.

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

Проте, у порушення наведених вимог законодавства, рішення Комісії ГУ ДФС в Харківській області № 891601 /40788112 від 23.08.2018 року, рішення № 894563/40788112 від 27.08.2018 року, № 919144/40788112 від 18.09.2018 р., № 928598/40788112 від 25.09.2018 р., № 941401/40788112 від 03.10.2018 р., № 928599/40788112 від 25.09.2018 р. містять лише загальне твердження про ненадання документів, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, які, на думку Комісії ГУ ДФС в Харківській області, не надані.

Суд наголошує, що будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Натомість, рішення суб'єкта владних повноважень - Комісії ГУ ДФС в Харківській області №891601/40788112 від 23.08.2018 р., № 894563/40788112 від 27.08.2018 року, № 919144/40788112 від 18.09.2018р., № 928598/40788112 від 25.09.2018р., № 941401/40788112 від 03.10.2018р., № 928599/40788112 від 25.09.2018р. не містять чіткого визначення підстав та мотивів для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, що свідчить про його необґрунтованість.

У той час, господарські операції, за результатами яких видані податкові накладні : № 14 від 27.06.2018, від № 1 від 02.07.2018 року; № 3 від 06.07.2018; № 6 від 12.07.2018 року; № 7 від 12.07.2018 року; № 9 від 16.07.2018 року мають, за висновком суду, реальний характер.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО», та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 14 від 27.06.2018 , від № 1 від 02.07.2018 року; № 3 від 06.07.2018; № 6 від 12.07.2018 року; № 7 від 12.07.2018 року; № 9 від 16.07.2018 року.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №891601/40788112 від 23.08.2018 р., № 894563/40788112 від 27.08.2018 року, № 919144/40788112 від 18.09.2018р., № 928598/40788112 від 25.09.2018р., № 941401/40788112 від 03.10.2018р., № 928599/40788112 від 25.09.2018р. про відмову в реєстрації податкових накладних.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені та подані на реєстрацію ТОВ "Ледіка" у строки, визначені нормами діючого законодавства, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно із пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданим податковим накладним. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 в справі "Чуйкіна проти України" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE, заява №28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom, пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II) ".

З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного Управління ДФС в Харківській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 14 від 27.06.2018 р.; № 1 від 02.07.2018 року; № 3 від 06.07.2018 року; № 6 від 12.07.2018 року; № 7 від 12.07.2018 року; № 9 від 16.07.2018 року.

Щодо позовної вимоги про вважання податкових накладних: № 14 від 27.06.2018 на суму 348 090,55 гривень, у тому числі ПДВ 58 015,09 гри., від № 1 від 02.07.2018 року на загальну суму коштів 202 414,73 грн., у тому числі ПДВ 33 735,79 гривень; №3 від 06.07.2018 року на загальну суму коштів 198 855,90 грн., у тому числі ПДВ 33 142,65 гривень; № 6 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 1 419 955,06 грн., у тому числі ПДВ 236 659,18 гривень; № 7 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 689 307,41 грн., у тому числі ПДВ 114 884,57 гривень; № 9 від 16.07.2018 року на загальну суму коштів 6 085,46 грн., у тому числі ПДВ - 1 014,24 гривень ТОВ «Ледіка» (код ЄДРПОУ: 40788112, 61109, м. Харків, пров. Яновського, б.7), зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних з дати їх подання на реєстрацію платником податку, суд зазначає наступне.

Відповідно до квитанцій податкові накладні № 14 від 27.06.2018 на суму 348 090,55 грн.; від № 1 від 02.07.2018 року на загальну суму коштів 202 414,73 грн., №3 від 06.07.2018 року на загальну суму коштів 198 855,90 грн.; № 6 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 1 419 955,06 грн.; № 7 від 12.07.2018 року на загальну суму коштів 689 307,41 грн.; № 9 від 16.07.2018 року на загальну суму коштів 6 085,46 грн. Були прийняті, проте реєстрацію зупинено.

Належних та допустимих, достатніх та достовірних доказів в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ про визнання протиправними та скасування рішень про зупинення реєстрації податкових накладних позивачем не надано, а отже вони є чинними. Вказаними рішеннями у позивача витребувані первинні документи для додаткової перевірки поданих податкових накладних, у строки встановлені законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється згідно вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ледіка" (пров. Яновського, б. 7, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ 40788112) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №891601/40788112 від 23.08.2018 р., № 894563/40788112 від 27.08.2018 року, № 919144/40788112 від 18.09.2018р., № 928598/40788112 від 25.09.2018р., № 941401/40788112 від 03.10.2018р., № 928599/40788112 від 25.09.2018р. про відмову в реєстрації податкових накладних.

Зобов'язати Головне Управління ДФС в Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 14 від 27.06.2018 р.; № 1 від 02.07.2018 року; № 3 від 06.07.2018 року; № 6 від 12.07.2018 року; № 7 від 12.07.2018 року; № 9 від 16.07.2018 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ледіка" (пров. Яновського, б. 7, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ 40788112) суму сплаченого судового збору у розмірі 3524, 00 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 21 березня 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.