
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 березня 2019 р. № 520/10650/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002), треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344), Головне управління Національної поліції в Харківській області (61002, м.Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головне управління Національної поліції в Харківській області, в якому з урахуванням уточнень, просить суд :
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області щодо відмови у видачі довідки на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, встановлених у постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, протиправною;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 врахувати: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.; надбавку за стаж служби - 40% (від 19 до 22 років) від посадового окладу та окладу за спеціальним званням; надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 15 % від посадового окладу; надбавку за специфічні умови проходження служби - 85 % від окладу, звання, стажу служби; доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 % від посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час - 864 грн.; премію - 85 % від окладу, звання, стажу служби. А також при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу - 2500 грн., що передбачено Порядком від 06.04.2016 №260;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області видати на ім'я ОСОБА_1 та направити до Головного управління ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та Порядку від 06.04.2016 №260: станом на 01.01.2016, в якій зазначити розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - 18 457 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 2 500 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000 грн.; надбавка за стаж служби - 40% - 1 800 грн.; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 375 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 5 355 грн.; доплата за службу в нічний час - 864 грн.; премія - 5 355 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 208 грн. (що складає на рік 2 500 грн.); станом на 01.06.2018 відповідно до складових грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якій зазначити розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - 21 118,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 3 000 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000 грн.; надбавка за стаж служби - 40% - 2 000 грн.; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 450,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 5 950,00 грн.; доплата за службу в нічний час - 864,00 грн.; премія - 6 604,00 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 250,00 грн. (що складає на рік 3 000 грн.).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Ліквідаційна комісія склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включила всі види грошового забезпечення, встановлених у постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та у Постанові від 06.04.2016 № 260.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про місце, час, дату розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду письмовий відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, зазначив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тому вважає, що права позивача Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області жодним чином не порушувалися.
Представник третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , у судове засідання не з`явився, про місце, час, дату розгляду справи повідомлений належним чином, надав через канцелярію письмові пояснення, проти заявлених позовних вимог заперечував, зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області 24.03.2018 року було складено довідку № 100/33141-2003009887 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Не погодившись із зазначеними у довідці складовими частинами грошового забезпечення, подано адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області від 02.07.2018 року щодо видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених у постанові КМУ від 11.11.2015 року № 988, керуючись положеннями ч.3 та ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Листом від 06.07.2018 року № 38аз/119-29-2/04-2018 відповідачем надана відповідь про відсутність правових підстав для внесення змін до довідки.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови у виготовленні нової довідки, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
В абзаці 2 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від II листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
11.11.2015 у зв'язку із створенням в Україні Національної поліції з одночасним припиненням діяльності органів внутрішніх справ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», на підставі якої МВС України видано наказ від 06.04.2016 № 260 «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів зі специфічними умовами навчання», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799.
Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС України від 17.02.2017 №138, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216, затверджений Перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються до посад поліцейських.
Позивач проходив службу на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з етнічними організованими групами управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Харківській області тому його посада була прирівняна до посади оперуповноваженого апарату ГУНГП в Харківській області.
Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка була направлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, містила в собі наступні складові:
- посадовий оклад - 2500,00 гри.;
- оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (30%) - 1350,00 грн.;
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень (І 5%) - 375,00 грн.;
- премія (7,2 %) - 448,20 грн.
Відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 №260, розмір надбавок та премій встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавок проводиться на підставі наказу про їх встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
З урахуванням абзацу 2 пункту 5 Порядку № 45, оскільки надбавка за специфічні умови проходження служби у січні 2016 року не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення. Також, у довідці не вказано доплату за службу в нічний час так як вказана доплата не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, а виплачується тільки у разі несення служби у нічний час з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Матеріальна допомога на оздоровлення також не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення так як виплачується один раз на рік за рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Вказаний відповідачем розмір премії 7,2 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку, що підтверджується листом Національна поліція України від 12 березня 2018 року № 2866/09/48-2018 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських».
Суд, при розгляді даної справи, приймає до уваги висновки викладені Верховним Судом у рішенні від 12.03.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, які є обов'язковими для врахування під час розгляду типових справ: "Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію."
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Щодо правомірності зазначення у довідці надбавки за стаж служби у розмірі 30%, суд зазначає наступне.
Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ від 21.10.2011 р., виданої відділом забезпечення соціальних виплат УФРБО ГУМВС України в Харківській області, календарний строк служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 становить 15 років 00 місяців 25 днів, загальна вислуга років для призначення пенсії 20 років.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. передбачено виплату надбавки за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11. Зазначеним додатком встановлено розмір за стаж служби в поліції, зокрема від 13 до 16 років - 30%.
Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу ОВС була передбачена наказом МВС України 31.12.2007 № 499, яким затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Так, у абзаці 2 пункту 2.4.2 вказаної Інструкції визначено, що до вислуги років для виплати особам рядового і начальницького складу надбавки за вислугу років зараховуються періоди, які визначені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей». У вказаних пунктах-визначено періоди служби у календарному обчисленні. А вислуга років на пільгових умовах визначена у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393. Позивачу при призначені пенсії вислуга років враховувалась у розмірі 30%. Тому правові підстави для врахування вислуги років на пільгових умовах та зазначення у довідці вислуги років у розмірі 40% відсутні.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, в зв'язку з чим в задоволенні позову належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002), треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344), Головне управління Національної поліції в Харківській області (61002, м.Харків, вул. Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20.03.2019 р.
Суддя Рубан В.В.