
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
21 березня 2019 р. Справа №200/2810/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Мозговая Н.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
25 лютого 2019 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 72 кв. 16), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання протиправними дії щодо не донарахування, що є спадкоємцем померлої ОСОБА_2, недоотриманої пенсії з серпня 2014 року, а також невиплати залишку, який увійшов до складу спадщини відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 22.10.2018 року, зобов’язання нарахувати та виплатити недоотриману пенсію з серпня 2014 року, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 та виплатити залишок у сумі 4685,33 грн. недоотриманий відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.10.2018 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (стаття 1 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
З огляду на положення статей 1 та 19 ЦПК України, статті 2 КАС України не вважається публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між фізичною особою та суб'єктом владних овноважень, в якому фізична особа звернулася до суду за захистом не публічного, а цивільного права, зокрема, права на спадщину. У даному випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права. Такий спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання протиправними дії щодо не донарахування, що є спадкоємцем померлої ОСОБА_2, недоотриманої пенсії з серпня 2014 року, а також невиплати залишку, який увійшов до складу спадщини відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 22.10.2018 року, зобов’язання нарахувати та виплатити недоотриману пенсію з серпня 2014 року, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 та виплатити залишок у сумі 4685,33 грн. недоотриманий відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.10.2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум підлягає закриттю.
Рішення про закриття справи не обмежує сторони у реалізації захисту свого речового права в порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 238, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 72 кв. 16) до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, місцезнаходження: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання протиправними дії щодо не донарахування, що є спадкоємцем померлої ОСОБА_2, недоотриманої пенсії з серпня 2014 року, а також невиплати залишку, який увійшов до складу спадщини відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 22.10.2018 року, зобов’язання нарахувати та виплатити недоотриману пенсію з серпня 2014 року, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 та виплатити залишок у сумі 4685,33 грн. недоотриманий відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.10.2018 року з урахуванням фактично виплачених сум
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.