Рішення № 80595826, 20.03.2019, Оріхівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.03.2019
Номер справи
323/3320/17
Номер документу
80595826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 323/3320/17

Провадження № 2-а/323/3/19

РІШЕННЯ

іменем УКРАЇНИ

20.03.2019 м. Оріхів

Оріхівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Фісун Н.В.,

при секретарі - Сабліній А.А.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі його ліквідаційної комісії, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання перерахувати пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому просила, після численних уточнень:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року», на підставі довідки № 86/18450 від 28.11.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача як пенсіонера органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі довідки № 86/18450 від 28.11.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Запорізькій області, починаючи з 01.01.2016 року, із включенням до суми перерахунку:

-основних видів грошового забезпечення (посадового окладу у розмірі 2400,00 грн., окладу за спеціальне звання у розмірі 2000,00 грн. та надбавки за стаж служби у розмірі 2200,00 грн.);

-додаткових видів грошового забезпечення, включених до розрахунку пенсії позивача при її призначенні, відповідно до грошового атестату № 12 від 05.05.502104 року, а саме 50%-ної надбавки за виконання особливо важливих завдань та 93,8%-ної премії;

-одноразових додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області № 88 від 01.12.2017 року, а саме матеріальної допомоги у розмірі 7861,35 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 38357,93 грн., у середньому за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення, починаючи з 01.02.2018 року.

В обґрунтування зазначених вимог позивач послалась на факти та доводи, які в узагальненому виді зводяться до такого:

-позивач пенсіонером органів внутрішніх справ і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка була призначена з розрахунку 68% основних та додаткових видів грошового забезпечення, право на які позивач мала на момент виходу на пенсію, а саме посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії;

-у 2015 році набрали чинності зміни у законодавстві щодо утворення Національної поліції та припинення існування міліції як органу внутрішніх справ, які в подальшому потягли зміни у грошовому забезпеченні поліцейських, що призвело до невідповідності між останнім та пенсійним забезпеченням осіб, звільнених на пенсію з органів внутрішніх справ;

-29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом внесені зміни до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, відповідно до яких, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Крім того, цим же Законом були внесені зміни до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;

-протягом 2016-2017 років пенсія позивача відповідно до вказаних вище змін не перерахувалась;

-листом від 03.07.2017 року № 691/С-18/КУ відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням наведених вище змін у законодавстві з посиланням на те, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для здійснення перерахунку пенсій. Виплату перерахованої пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України;

-у лютому 2018 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою був врегульований порядок та строки такого перерахунку, відповідно до якої пенсія позивача підлягала перерахунку з урахуванням лише тих видів грошового забезпечення, які встановлені та фактично виплачувались поліцейським на момент виникнення у позивача права на перерахунок, а виплата перерахованої за 2016-2018 роки пенсії розстрочена на три роки – до 2020 року;

-28.11.2017 року ГУМВС України в Запорізькій області склало довідку по пенсійній справі № 86/18450 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до якого були включені лише посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, 50% надбавка за вислугу років та премія у розмірі 2,41%;

-посилаючись на порушення відповідачем вимог ст. ст. 6, 19, 46 Конституції України, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у редакції, чинній момент виникнення спірних правовідносин, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року» та низку інших нормативно-правових актів й відповідну судову практику їх застосування, позивач вважала неправомірною бездіяльність відповідача з непроведення перерахунку пенсії у 2016-2017 роках, а також вважала, що її пенсія має бути перерахована з 01.01.2016 року як з урахуванням видів грошового забезпечення (включаючи їх ставки та розміри) поліцейських за відповідною посадою, так і з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (включаючи їх види та розміри), право на які позивач мала на момент призначення пенсії;

-з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 позивач вважала, що виплата перерахованої їй пенсії має здійснюватись без обмежень максимального розміру.

Ухвалою суду від 08.12.2017 року провадження у справі було відкрито та вирішено питання про її розгляд в порядку скороченого провадження за правилами ст. 183-2 КАС України в редакції, що була чинною до 15.12.2017 року.

19.12.2017 року до суду надійшов письмовий відзив відповідача на позов, в якому відповідач виклав заперечення проти позовних вимог, пославшись на те, що надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області довідка про розмір грошового забезпечення позивача була повернута як така, що не відповідала вимогам чинного законодавства, а також на те, що перерахунок пенсії позивачу може бути проведений лише після виділення відповідного бюджетного фінансування, при цьому з урахуванням тимчасового обмеження граничного розміру пенсії на рівні 10470,00 грн., встановленого Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (із змінами, що набули чинності з 01.01.2017 року).

Ухвалою суду від 21.12.2017 року було вирішено питання про перехід до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження за правилами КАС України в редакції, що набула чинності 15.12.2017 року. Розгляд справи був призначений на 04.01.2018 року.

Ухвалою суду від 17.01.2018 року до участі у справі в статусі третьої особи було залучене Головне управління МВС України в Запорізькій області з тих підстав, що позовні вимоги обґрунтовуються, в тому числі, посиланням на неправильні дії Ліквідаційної комісії вказаного органу при складанні довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку її пенсії, а тому рішення по справі може вплинути на їх взаємні права та обов’язки.

06.02.2018 року провадження у справі було зупинене в порядку ст. ст. 290,291 КАС України до розгляду КАС ВС зразкової адміністративної справи № 820/6514/17 (справа щодо вимог про перерахунок ).

20.02.2018 року провадження у справі було поновлено, розгляд справи призначений на 07.02.2018 року.

07.03.2018 року провадження у справі було знову зупинене в порядку ст. ст. 290,291 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням в іншій зразковій адміністративній справі № 820/2196/17.

В період часу, протягом якого провадження у справі було зупинене, відповідач надіслав письмовий відзив на змінені позовні вимоги, проти яких заперечив, пославшись на те, що під час розгляду справи ним був проведений перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в результаті чого розмір пенсії з 01.01.2016 року збільшився з 2023,13 грн. до 4601,55 грн., а за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року донараховано 71488,73 грн., які належить виплатити позивачу. При цьому позивачу фактично виплачена частина донарахованої пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року у розмірі 7735,26 грн., а решта (за період 2016-2017 років) буде виплачена в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», а саме протягом 2019-2020 років. Крім того, в частині включення до перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення, які не виплачуються поліцейським на момент виникнення у позивача права на перерахунок, відповідач також заперечив, пославшись на відповідну правову позицію Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 820/2196/17.

11.04.2018 року від позивача надійшла письмові відповідь на відзив відповідача, якою позивача просила суд не брати до уваги заперечення та доводи відповідача, посилаючись на неконституційність та незаконність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», якою фактично встановлена не передбачена законом розстрочка виплати перерахованої пенсії, а також на те, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням саме тих додаткових видів грошового забезпечення, на які вона мала право на момент призначення пенсії, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги в сумі 7861,35 грн.

22.01.2019 року провадження у справі було поновлене у зв’язку з ухваленням ОСОБА_2 Палатою Верховного суду Постанови від 12.12.2018 року у справі № 820/2196/17, якою залишено без змін Рішення КАС ВС від 12.03.2018 року у вказаній справі.

У судовому засіданні ОСОБА_1 на позовних вимогах наполягала, прохала суд їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач та третя особа до суду не з’явилися, про причини неявки суду не повідомили.

Дослідивши надані учасниками справи докази та проаналізувавши висловлені ними доводи, а також відповідні норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до нступного.

Судом встановлено, що позивач, будучи майором міліції, була звільнена у запас за віком з посади інспектора по роботі з населенням та громадськими формуваннями дільничних інспекторів Оріхівського районного відділу наказом в.о. начальника ГУМВС України в Запорізькій області № 141о/с від 22.04.2014 року.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до Протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 від 23.04.2014 року позивачу було призначено пенсію за у розмірі 2023,13 грн. з розрахунку 68% грошового забезпечення на момент звільнення, до складу якого були включені основні (посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання та 50%-на процентна надбавка за вислугу років) та додаткові (50%-на надбавка за особливо важливі завдання та 93,8%-на премія) грошового забезпечення.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

За висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, викладеними у постанові від 15.02.2018 року у зразковій справі № 820/6514/17, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).

Судом встановлено також, що порушення прав позивача у виді нездійснення відповідачем перерахунку пенсії за правилами, встановленими Порядком № 45, яке існувало станом на час звернення позивача до суду, під час розгляду справи було усунуте відповідачем.

Так, відповідно до наданих відповідачем документів, у квітні 2018 року був здійснений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до постанови № 988, з урахуванням довідки про розміри грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою, складеної Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області 28.11.2017 року, а саме з урахуванням посадового окладу у розмірі 2400,00 грн., окладу за військове звання у розмірі 2000,00 грн., 50%-процентної надбавки за вислугу років у розмірі 2200,00 грн. та премії у розмірі 2,53% від грошового забезпечення. В результаті такого розрахунку пенсія позивача збільшилась з 2023,13 грн. до 4601,55 грн., яка й виплачується фактично з 01.04.2018 року, що позивачем не заперечується.

Оцінюючи доводи позивача щодо неправомірності перерахунку її пенсії без урахування додаткових видів грошового забезпечення, право на які вона мала на момент призначення пенсії, а саме 50%-ної надбавки за виконання особливо важливих завдань, 98,3%-ної премії, матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед звільненням та одноразової грошової допомоги перед звільненням, суд виходить з правових висновків, викладених у постанові ОСОБА_2 Верховного суду від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17.

Відповідно до абзаців першого – шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років – у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання – у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України – у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції – у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу ; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати – з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Оцінивши наведені обставини, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п’ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, ОСОБА_2 Верховного Суду дійшла таких висновків у зразковій справі № 802/2196/17:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з’ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки ОСОБА_2 Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.

Як свідчать матеріали справи, що розглядається, перерахунок пенсії позивача був здійснений на підставі Довідки про розміри грошового забезпечення поліцейських від 28.11.2017 року, складеної Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області, до якої відомості щодо надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентованої постановою № 988, включені не були.

Позивачем не було надано доказів на підтвердження того, що така надбавка виплачувалась поліцейським за відповідною посадою станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії (01.01.2016 року), і не оскаржувала відповідні дії ліквідаційної комісії щодо не включення цієї надбавки у довідку про розмір грошового забезпечення. Замість цього позивач посилалась лише на тотожність правової природи надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби, та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, обґрунтовуючи цим вимогу залишити надбавку за виконання особливо важливих завдань при перерахунку пенсії.

Однак, з огляду на висновки Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17, такі доводи позивача є юридично неспроможними, і під час цієї справи до уваги судом не беруться.

З аналогічних підстав суд відхиляє й доводи позивача щодо перерахунку її пенсії з урахуванням премії у розмірі 98,3% грошового забезпечення, а не у розмірі 2,53%, як зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення. Позивачем не надано доказів на підтвердження того, що середній розмір премії, яка виплачувалась у січні 2016 року поліцейським у складі ГУНП в Запорізькій області, був більший за вказаний розмір.

Крім того, суд відхиляє й доводи позивача в обґрунтування вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед звільненням та одноразової грошової допомоги перед звільненням, оскільки, як було зазначено вище, і на чому гуртуються правові висновки Верховного Суду у обох зазначених вище зразкових справах, - додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача, здійснений відповідачем у квітні 2018 року на підставі Довідки про розміри грошового забезпечення від 28.11.2017 року, був проведений відповідно до вимог чинного законодавства, і тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Оцінюючи доводи позивача в обґрунтування вимоги про покладення на відповідача обов’язку нарахувати та виплатити всю суму пенсії, перерахованої з 01.01.2016 року, суд виходить з такого.

Матеріалами справи підтверджується, і сторонами не заперечується той факт, що у квітні 2018 року відповідач здійсним перерахунок доплати невиплаченої позивачу пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року у розмірі 71488,73 грн., з яких 7735,26 грн. (за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року) була фактично виплачена позивачу.

При цьому відповідач керувався положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі – постанова № 103).

Зокрема, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Крім того, вказаною Постановою № 103 були внесені зміни до п. 5 Порядку № 45, який викладений в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».

В подальшому Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, були визнані протиправними та нечинними пункти 1 і 2 Постанови № 103, а також затверджені нею зміни до п. 5 Порядку № 45.

У зв’язку з цим застосуванню до спірних правовідносин підлягає п. 5 Порядку № 45 у редакції, яка була застосована Верховним Судом у зразковій справі № 802/2196/17, та яка викладена вище.

Пункти 1 і 2 Постанови № 103, скасовані Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, встановлювали особливості перерахунку пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, тоді як особливості перерахунку та виплати пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ регулюються пунктом 3 вказаної Постанови, який не скасований, продовжує діяти і тому підлягає застосуванню.

При цьому суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов’язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Як зазначено у Постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17, положення абзаців п’ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Отже, суд приходить до висновку про те, що станом на час розгляду цієї справи відсутні порушення з боку відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії у зв’язку із прийняттям Закону від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", доводи позивача в обґрунтування заявлених вимог зводяться до незгоди із відповідними змінами у законодавстві й наведених вище висновків не спростовують, а тому позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 77, 243-246, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, третя особа - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі його ліквідаційної комісії, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання перерахувати пенсію - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (ЕДРПОУ 20490012, пр. Соборний, 158 б, м. Запоріжжя) судовий збір на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний № НОМЕР_2 у розмірі 640,00 гривень.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст складено 21.03.2019 року.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_3