Ухвала суду № 80562676, 15.03.2019, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
264/1720/19
Номер документу
80562676
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

264/1720/19

2-о/264/107/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, ознайомившись зі заявою ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат ОСОБА_3, заінтересована особа - Кальміуський районний у м.Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту приналежності до німецької національності), -

У С Т А Н О В И Л А:

До суду звернувся ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат ОСОБА_3, із заявою про встановлення факту що має юридичне значення, а саме приналежності до німецької національності. В обґрунтування заяви вказав, що його батько ОСОБА_4 є за національністю «німець», а мати ОСОБА_5 - «росіянкою». Дід та баба по батьковій лінії також були на національністю німцями. Проте, при укладенні ним шлюбу у 1976 році, в свідоцтві про шлюб помилково зазначено національність заявника як росіянин, що не відповідає дійсності. На теперішній час його рідні брат та сестри змінили свою національність з «росіян» на «німців» та переїхали або планують переїхати до Федеративної Республіки Німеччина на постійне місце проживання. Просив встановити факт, що заявник є за національністю німцем. Встановлення цього факту потрібно для впорядкування документів та переїзду на постійне місце мешкання до Федеративної Республіки Німеччина.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст.315 ЦПК України).

Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності. Хоча зазначений у частині першій статті 315 ЦПК України перелік справ, не є вичерпним, проте за змістом вищенаведених норм процесуального права суд може встановлювати факти, які тягнуть для заявника певні правові наслідки.

Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно із пунктом 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила), відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України «Про порядок зміни громадянами України національності» від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.

В даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.

Проте, відповідно до статті 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно зі статтею 300 Цивільного кодексу України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право визначати свою національність. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції держав-членів Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 9 грудня 1997 року № 703/97-ВР) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв’язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Згідно з пунктом 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Зміни до актового запису цивільного стану відповідно до пункту 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов’язаний з’ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За таких обставин необхідно відмовити у прийнятті заяви ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту приналежності до німецької національності.

Крім того, відповідно до вимог ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі, тому заявникові необхідно повернути сплачений судовий збір у розмірі 384,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.186, 315 ЦПК України, суддя -

У Х В А Л И Л А:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат ОСОБА_3, заінтересована особа - Кальміуський районний у м.Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту приналежності до німецької національності).

Повідомити заявника, що позовні вимоги щодо внесення змін в актового запису цивільного стану відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Зобов’язати Управління Державної казначейської служби України у м.Маріуполі, ЄДРПОУ:37989721, повернути ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВС 514268, виданий 08.11.2000 року Шахтарським МВ УМВС України в Донецькій області, ІПН:НОМЕР_1, суму сплаченого судового збору за квитанцією від 11.03.2019 року в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок), отримувач платежу Маріуп.УК/Кальміуський р-н/22030101, ідентифікаційний код отримувача: 37989721, поточний рахунок отримувача №31218206005053, установа банку: Казначейство України (ел.адм.податків), код установи банку: 899998, сума 384грн.20 коп., призначення платежу: *;101;2102511430;Судовий збір, за позовом ОСОБА_2, Іллічівський районий суд м.Маріуполя.

Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом п’ятнадцяти з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: ОСОБА_1