
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про повернення позовної заяви
19 березня 2019 р. Справа № 480/946/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальність "Сервіс-Маркет" до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмов протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
14.03.2019 засобами системи "Електроний суд" надійшов позов товариства з обмеженою відповідальність "Сервіс-Маркет" до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, в якому позивач просив:
1. Визнати протиправними відмови управління архітектури та містобудування Сумської міської ради викладені:
у листі від 15.02.2019 № 12/08.01-12 щодо відмови у наданні ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим приймальним пунктом хімчистки корпус 13 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
у листі від 15.02.2019 № 8/08.01-12 щодо відмови у наданні ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва 10-ти, 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром сімейної медицини з поліклінікою корпус 12, 12/1 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
у листі від 15.02.2019 № 11/08.01-12 щодо відмови у наданні ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими офісними приміщеннями та виставковими залами корпус 23/2 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
у листі від 15.02.2019 № 9/08.01-12 щодо відмови у наданні ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку корпус 24/2 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
у листі від 15.02.2019 № 10/08.01-12 щодо відмови у наданні ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва 16-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром художньої творчості корпус 24/1 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5.
2. Зобов'язати управління архітектури та містобудування Сумської міської ради видати ТОВ "Сервіс-Маркет" містобудівні умови та обмеження:
- для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим приймальним пунктом хімчистки корпус 13 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
- для проектування об'єкта будівництва 10-ти, 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром сімейної медицини з поліклінікою корпус 12, 12/1 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
- для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку корпус 24/2 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
- для проектування об'єкта будівництва 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими офісними приміщеннями та виставковими залами корпус 23/2 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5;
- для проектування об'єкта будівництва 16-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром художньої творчості корпус 24/1 по проспекту М. Лушпи у м. Суми, побудова якого планується на орендованій ним земельній ділянці за адресою: м. Суми, проспект Михайла Лушпи, 5.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд повертає її позивачу, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред'явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед статтями 122, 160-161.
Недотримання встановленого цим Кодексом порядку звернення до адміністративного суду, залежно від обставин може тягнути за собою залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
В даному випадку позовна заява надійшла на адресу суду засобами телекомунікаційного зв'язку та скріплена електронно-цифровим підписом.
За правилами ст. 18 КАС України позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Абзацом 21 п. 15 Перехідних положень КАС України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Підпунктом 15.1 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюється у паперовій формі.
Згідно з п.п. 15.3 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі.
Позивач звернувся до суду із позовом 14.03.2019.
01.03.2019 в газеті Голос України (№ 42 (7048) від 01.03.2019) опубліковано повідомлення про відкликання ДСА України оголошення, опублікованого в газеті Голос України (№ 229 (6984) від 01.12.2018) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Станом на 01.03.2019, відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28.02.2019 № 624/0/15-19, було здійснено відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).
На момент звернення до суду позивача із позовною заявою Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не розпочала свою роботу, що унеможливлює прийняття позовної заяви в електронній формі без наявності власноручного підпису позивача.
Також, згідно підпункту 2.2.18 "Інструкції з діловодства в адміністративних судах України", затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 № 174, для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали. До підтвердження оригіналами такі документи мають статус інформаційних.
Таким чином, позовна заява засвідчена електронно-цифровим підписом подана до функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи не може вважатися позовною заявою підписаною у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За такого правового регулювання та обставин справи позовна заява вважається не підписаною, а тому не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню особі, яка її подала.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, висловленій в ухвалах Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № 804/6946/17 (провадження № К/9901/29351/18), від 12.04.2018 у справі № 820/798/18 (провадження № К/9901/47081/18), від 23.04.2018 у справі №554/7927/16-а (провадження № К/9901/47775/18), від 18.01.2019 у справі № 303/570/17 (адміністративне провадження № К/9901/807/19), від 28.01.2019 у справі № 9901/43/19 (адміністративне провадження № П/9901/43/19), від 06.01.2019 у справі № 807/33/18 (адміністративне провадження № К/9901/3672/19), від 11.02.2019 у справі №855/12/19 (адміністративне провадження № К/9901/18/19).
Керуючись ст. ст. 169, 248, 256, 294, 295 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальність "Сервіс-Маркет" до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмов протиправними та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 19.03.2019.
Суддя С.М. Гелета