
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2019 року ЛуцькСправа № 0340/1499/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ Волинської області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо призначення пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні; зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з жовтня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні, із врахуванням раніше виплачених сум, зазначених у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та даних про додаткові види грошового забезпечення від 02.05.2018 року № 775/2, наданих Військовою частиною А2615.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не враховано при обчисленні пенсії позивача таких виплат як щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні, які зазначені у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та в даних про додаткові види грошового забезпечення від 02.05.2018 року № 775/2, наданих Військовою частиною А2615.
Ухвалою суду від 08.08.2018 року прийнято позову заяву до розгляду, відкрито провадження в даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача із врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні. Просила у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 29.08.2018 року зупинено провадження в даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 522/2738/17 (номер провадження К/9901/1368/17).
Відповідно до ухвали суду від 14.03.2019 року провадження у цій справі поновлено.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що наказом командира військової частини А3211 від 01.09.2017 року № 192 полковника ОСОБА_1, старшого викладача циклової комісії підготовки фахівців інженерних підрозділів відділення підготовки фахівців оперативного забезпечення, звільненого наказом Міністра оборони України від 16.08.2017 року № 548 у відставку за пунктом «б» (за станом здоров’я) частини шостої статті 26 «Про військовий обов’язок і військову службу» з урахуванням вимог частини восьмої цієї ж статті, з 01.09.2017 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З копії пенсійної справи ОСОБА_1 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 01.11.2017 року, виданої Військової частини А 2615, вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складається із посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років у розмірі 40%, а також додаткових видів грошового забезпечення, серед них: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавка за особливо важливі завдання, премія. Відомостей щодо отримання інших видів грошового забезпечення у Військової частини А 2615 від 01.11.2017 року зазначено не було.
Вважаючи дії ГУ ПФУ у Волинській області та Військової частини А2615 щодо невключення у відповідні документи щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та грошової допомоги при звільненні, які були отримані ним в період проходження служби, та щодо перерахунку пенсії без врахування при її обчисленні вказаних складових грошового забезпечення протиправними позивач звернувся із позовом до суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року у справі № 803/1959/17 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області та Військової частини А2615 задоволено частково, визнано протиправними дії Військової частини А 2615 щодо невнесення до довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зобов’язано Військову частину А 2615 скласти та подати у встановленому чинним законодавством порядку до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили 13.04.2018 року. При цьому, суд, вирішуючи спір, вказав на те, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при перерахунку пенсії позивачу, а також вимога позивача про зобов’язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з жовтня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, із врахуванням раніше виплачених сум є передчасною, так як довідка про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1, до якої включено вказані види грошового забезпечення, ще не подана до ГУ ПФУ у Волинській області, у зв’язку з чим повні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області до задоволення не підлягають.
На виконання рішення суду від 25.01.2018 року у справі № 803/1959/17 Військовою частиною А2615 було направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії від 02.05.2018 року № 775/2 та дані про його додаткові види грошового забезпечення, які отримані відповідачем 14.05.2018 року та до яких включено, в тому числі щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 22.05.2018 року № 747/В-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що довідка про додаткові види грошового забезпечення від 02.05.2018 року за № 775/2, видана Військовою частиною А2615 на виконання рішення суду від 25.01.2018 року, не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки вказаним рішенням суду визнано протиправними дії саме Військової частини А2615.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, аналізуючи вищезазначені приписи чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі – Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
При цьому, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Судом встановлено, що Військовою частиною А2615 направлено до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії від 02.05.2018 року № 775/2 та дані про його додаткові види грошового забезпечення. Позивач вважає, що на підставі вказаних документів, до яких включено, в тому числі щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу при звільненні (при цьому вказана допомога не зазначена у довідці), які ним отримані під час проходження служби, повинен бути здійснений перерахунок його пенсії.
Разом з тим, з урахуванням вище наведених приписів чинного законодавства України слідує, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні, виплата яких здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення.
Отже, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо призначення пенсії без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням вказаних одноразових додаткових видів грошового забезпечення не підлягають до задоволення.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17, якою відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.
Згідно із частиною п’ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, за зазначеного правового регулювання спірних правовідносин, враховуючи правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17, суд дійшов висновку, що отримувана ОСОБА_1 згідно з даними про додаткові види грошового забезпечення, які є додатком до довідки від 02.05.2018 року № 775/2, щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», яка була чинна на момент проходження ним військової служби, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак розмір призначеної позивачу у жовтні 2017 року пенсії підлягає перерахунку.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, з метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язання відповідача з жовтня 2017 року здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років позивачу на підставі довідки Військової частини А2615 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та даних про додаткові види грошового забезпечення від 02.05.2018 року № 775/2 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити з жовтня 2017 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Левицького, 2/7, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на підставі довідки Військової частини А2615 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та даних про додаткові види грошового забезпечення від 02.05.2018 року № 775/2 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_3 Андрусенко