Рішення № 80533455, 19.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
420/6004/18
Номер документу
80533455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6004/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року.

За цією позовною заявою відкрито письмове провадження у відповідності до ст. 263 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Ухвалою суду від 22.12.2018 року суд перейшов до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що йому призначена пенсія, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування», проте до розрахунку пенсії не включені надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати. На підтвердження показників про склад заробітної плати позивач надав до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області довідку №5739/02 від 27.08.2018 року разом із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Представник відповідача до суду не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 16-17) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», згідно якого виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». Перерахувати пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки №5739/02 від 27.08.2018 року «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд», з урахуванням виплат зазначених у графі «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) не має законних підстав.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 з 14.01.2006 року перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування».

Позивачем 06.09.2018 року подана заява до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про перерахунок пенсії, додатком до якої надана довідка Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про склад заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №5739/02 від 27.08.2018 року (аркуш справи 9).

Згідно наданої довідки вбачається, що за 2009-2010 роки позивачем отримані у складі заробітної плати, з яких сплачений єдиний внесок на соціальне страхування, а саме: надбавка за високі досягнення особливо важливої роботи у розмірі 21267,34 грн., премія у розмірі 10004,14 грн., премія до державних, професійних свят та ювілейних дат у розмірі 2573 грн., інші виплати у розмірі 15381,10 грн.

Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області повідомлено позивачу листом №139/Б-01 від 13.09.2018 року про те, що механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», згідно якого виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». Пункт 4 постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року, яким визначався заробіток для проведення перерахунку пенсії, виключено з 01.12.2015 року на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року. Перерахувати пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки №5739/02 від 27.08.2018 року «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд», з урахуванням виплат зазначених у графі «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) не має законних підстав (аркуш справи 10).

Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про зобов'язання Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держаній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 р. - 20, понад 15 р. - 25, понад 20 р. - 30, понад 25 р. - 40% відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 37, ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

При цьому, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Згідно із п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (чинної на момент призначення пенсії) встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Таким чином, до складу заробітної плати також відносяться і інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, так і як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 подано до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області довідку №5739/02 від 27.08.2018 року за формою, що затверджена вищевказаною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, з врахуванням інших складових заробітної плати.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Так, згідно із ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно наданої позивачем довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що позивачу були виплачені надбавка за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати). При цьому, на всі виплати включені в довідку, нарахований єдиний внесок на соціальне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 12 червня 2018 року по справі №234/3477/17.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що станом на момент звернення позивача із заявою про врахування при обчисленні пенсії інших складових заробітної плати, норми, що регулюють перерахунок пенсії державним службовцям було скасовано, адже право на розрахунок пенсії, з урахуванням спірних сум, у позивача виникло з моменту первинного призначення пенсії, а не у день звернення з відповідною заявою до відповідача.

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, зокрема, розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії позивача та розпорядження №146107 від 24.07.2013 року вбачається, що надбавка за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року включені до розрахунку пенсії позивача, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Позивач також просить здійснити перерахунок та нарахування пенсії з урахуванням надбавки за ранг, проте з довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року не вбачається її виплата позивачу, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась із заявою до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про перерахунок пенсії 06.09.2018 року, а тому пенсія підлягає перерахунку та виплаті з 01 вересня 2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в частині зобов'язання Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року, а в іншій частині позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Білгород-Дністровська, буд. 169, кв. 1, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600) до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Кишинівська, 46, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600) про зобов'язання Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року - задовольнити частково.

Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради №5739/02 від 27.08.2018 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Білгород-Дністровська, буд. 169, кв. 1, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600, код ЄДРПОУ 37743414) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.