
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/93/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Назарук Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що 30 липня 2018 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, надавши всі необхідні документи в підтвердження свого права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику зайнятому повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць після досягнення 52 роки, при стажі роботи не менше 32 роки 04 місяці 06 днів, з них не менше 8 років 1 місяць 27 днів на зазначених роботах. Вважає, що працівникам, за наявності стажу роботи менше 10 років у чоловіків та страхового стажу не менше 22 років, пенсії на пільгових умовах чоловікам призначаються зі зменшенням віку на 1 рік за кожний повний рік цих робіт.
Оскільки він працював на посадах гірничого майстра підземної гірниці товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтострой", помічником начальника підземної гірниці з повним робочим днем під землею ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська", та його пільговий стаж складає 8 років 1 місяць 27 днів, то з огляду на це він має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах зі зменшенням віку на 8 років за кожний повний рік цих робіт, тобто при досягнення віку 52 роки. 12 жовтня 2018 року Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області прийняло рішення про відмову йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", через відсутність необхідного пільгового та страхового стажу. Вважає, що відмова у призначенні йому пенсії є протиправною і є підстави зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах з моменту подачі ним заяви тобто з 30 липня 2018 року. З огляду на викладене, просив суд ухвалити рішення, яким визнати протиправною відмову в призначенні і виплаті йому пенсії та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію з 30 липня 2018 року у відповідності ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зарахувавши до пільгового стажу період його роботи на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 03.08.2016 по 30.07.2018 включно, стягнути в його користь судові витрати в розмірі 3168,40 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а. с. 1).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 справу призначено до судового розгляду на 10:00 27 лютого2019 року (а.с.104)
В запереченні відповідач позов не визнав та пояснив, що позивач підтвердив необхідними документами пільговий стаж на посаді гірничого майстра у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 частково 1 рік 2 місяці 8 днів . Пільговий стаж на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 підтвердив частково 4 роки 1 місяць 27 днів. Відповідно до документів представлених для призначення пенсії та даних персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_3 становить 32 роки 4 місяці 6 днів, в т.ч. пільговий стаж роботи 5 років 8 місяців 12 днів, а тому немає підстав для призначення йому пільгової пенсії.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві, уточнила позовні вимоги та просила визнати неправомірним рішення від 12.10.2018 щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3, зобов'язати відповідача призначити пенсію позивачу з 30.07.2018 зарахувавши до пільгового стажу період його роботи на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 03.08.2016 по 30.07.2018 включно, стягнути в користь позивача судові витрати у розмір 3968,40 грн.
Представник відповідача позову не визнала з підстав викладених у запереченні, просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши докази та письмові пояснення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
30 липня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Для призначення пенсії позивачем були представлені наступні документи: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, трудова книжка, військовий квиток, пакет документів про факт роботи у філії ТзОВ "Луганськшахтострой", довідка від 04.06.2018 №22-116 видана ДП шахта "Великомостівська", довідка від 01.06.2018 №1259 видана ДП "Львіввугілля" шахтта №2 "Великомостівська", довідка від 25.07.2018 №9.11516 ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська".
Листом від 26.10.2018 №6505/02-20-15 відповідач повідомив позивача, що рішенням від 12.10.2018 він відмовив позивачеві у призначенні пенсії на підставі того, що згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останьої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важливими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті (з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків), за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. Відповідач вказує на те, що позивач підтвердив необхідними документами пільговий стаж на посаді гірничого майстра у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 частково 1 рік 2 місяці 8 днів . Пільговий стаж на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 підтвердив частково 4 роки 1 місяць 27 днів. Відповідно до документів представлених для призначення пенсії та даних персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_3 становить 32 роки 4 місяці 6 днів, в т.ч. пільговий стаж роботи 5 років 8 місяців 12 днів, а тому немає підстав для призначення йому пільгової пенсії.
В рішенні від 12.10.2018 відповідач з цих підстав відмовив позивачеві у призначенні пенсії, при цьому вказав, що підстав для призначення ОСОБА_3 пільгової пенсії за віком, згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у віці 52 роки немає, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Рішення про відмову у зарахуванні пільгового трудового стажу та відмову у призначенні пенсії ОСОБА_3 суд вважає протиправним з огляду на наступне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до паспорта серії АС №385354 ОСОБА_3 станом на 17 лютого 2018 року досяг віку 52 роки (а.с.27).
Як встановлено в судовому засіданні відповідачем визнано пільговий стаж позивача
в ДП "Львіввугілля" Шахта "Великомостівська" з 10.06.1987 по 03.07.1987 (24 дн.), з 06.07.1987 по 27.07.1987 (22 дн.), з 15.02.1988 по 03.05.1988 ( 2 міс. 19 дн.) Зазначений стаж позивачем не оспорюється.
Спір між сторонами існує щодо пільгового стажу в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" та в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ". На думку відповідача позивач підтвердив необхідними документами пільговий стаж на посаді гірничого майстра у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 частково 1 рік 2 місяці 8 днів (за фактичною тривалістю згідно рішення комісії при головному управлінні) та пільговий стаж на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 підтвердив частково 4 роки 1 місяць 27 днів (пільговий стаж зараховано по 02.08.2016, оскільки витяг з наказу про результати проведення атестації робочих місць №140 від 27.09.2012 не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів №461).
Про те з таким висновком відповідача суд не погоджується з огляду на таке.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» №637 від 12 серпня 1993 року).
Згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, право на пільгову пенсію мають всі працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Пільговий стаж на посаді гірничого майстра у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 та пільговий стаж на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 підтвердив копією трудової книжки (а.с.6-8), довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії (а.с.11) довідками про норму спуску в шахту (а.с.12-17), наказ "Про затвердження проведення результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці" від 02.10.2017 №157 з додатками(а.с.17-26), наказ "Про затвердження проведення результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці" від 27.09.2012 №140 з додатками (а.с.44-46), наказ "Про затвердження проведення результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці" від 23.11.2010 №75 з додатками (а.с.61-84),архівними довідками (а.с90-94), довідками про норму спуску в шахту (а.с.95-98).
Враховуючи, що зазначений трудовий стаж ОСОБА_3 підтвердив належними та допустимими доказами, позивач був зайнятий повний робочий день на підземних роботах, підлягає зарахуванню до пільгового стажу періоди роботи на посаді гірничого майстра у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 включно , що становить 1 рік 7 місяців 22 дні та періоди роботи на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 включно, що становить 6 років 2 місяці.
З врахуванням стажу 24 дні, 22 дні та 2 місяці 19 днів, який був визнаний відповідачем, пільговий стаж ОСОБА_3, що дає право на отримання пільгової пенсії становить 8 років 1 місяць 27 днів.
Отже при наявності пільгового стажу у ОСОБА_3 у 8 років на підземних роботах його пенсійний вік з врахуванням зниження буде становити 52 рік.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є підставними, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 30 липня 2018 року, позивач досяг 52 років, його страховий стаж становив 32 роки 4 місяці 6 днів , а пільговий 8 років 1 місяць 27 днів, тому рішення від 12 жовтня 2018 року про результати розгляду заяви від 30 липня 2018 року щодо призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким відмовлено у призначенні пільгової пенсії є протиправним та його слід скасувати.
Суд виходить за межі позовних вимог та вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію з 30 липня 2018 року у відповідності до ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи: на посаді гірничого майстра в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 включно (1 рік 7 місяців 22 дні), на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 включно ( 6 років 2 місяці).
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України, суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід присудити на користь позивача здійснений позивачем і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 768,40 грн., сплачений згідно квитанції №39 від 10 січня 2019 року за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).
Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 3200 грн. суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Позивачем було подано для підтвердження понесених витрат на оплату правничої допомоги до суду такі документи: договір про надання правової допомоги від 28 листопада 2018 року; акт від 28.11.2018 до договору про надання правової допомоги від 28.11.2018; квитанції до прибуткових касових ордерів від 28.11.2018 року №22/18, від 10.01.2019 №1/2019, від 25.02.2019 №10/2019.
З огляду на запровадження нових правил відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, для підтвердження та обґрунтування розміру витрат на правничу допомогу з 15 грудня 2017 року та доведення відображення фахівцем у галузі права та адвокатом доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності, як самозайнятої особи, на переконання суду повинно здійснюватись шляхом надання доказів ведення Книги обліку доходів та витрат, затвердженої наказом Міндоходів від 16 вересня 2013 року № 481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення", зареєстрованим у в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 року за № 1686/24218.
Враховуючи те, що наданими до суду документами обґрунтованість та фактичний обсяг витрат на правничу допомогу у конкретній адміністративній справі не підтверджено належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для компенсації витрат позивача на правову допомогу.
Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного суду від 22 травня 2018 року в адміністративній справі №826/8107/16.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Рішення про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії від 12 жовтня 2018 року визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію з 30 липня 2018 року у відповідності до ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи: на посаді гірничого майстра в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Луганськшахтстрой" з 08.10.2010 по 29.05.2012 включно (1 рік 7 місяців 22 дні), на посаді помічника начальника дільниці на ВТБ в ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинськ" з 01.06.2012 по 30.07.2018 включно ( 6 років 2 місяці).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка,7 код ЄДРПОУ 20124939) в користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повний текст рішення буде складено 19 березня 2019 року.
Суддя В.Д. Ковальчук