
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2019 р. Справа№200/524/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3. 16.05.2018 року, тобто через п'ять місяців після смерті чоловіка, позивач звернулась до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою та відповідними документами для отримання невиплаченої пенсії чоловіка, у зв'язку з його смертю. Проте, до цього часу пенсія померлого чоловіка позивачу не виплачена і жодної інформації з цього приводу відповідачем їй не надано. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, що суперечить Конституції та Законам України.
Ухвалою суду від 14.01.2019 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору. Прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 12.02.2019 року.
12.02.2019 року розгляд справи відкладено до 06.03.2019 року.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що управління жодним чином не порушено право позивача на отримання недоотриманої суми пенсії після смерті її чоловіка. Позивач не зверталась до управління для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю свого чоловіка, відповідних документів не надавала. Одночасно відповідач зазначив, що Слов'янське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області 16.05.2018 року згідно особистої заяви позивача та наданих документів ОСОБА_1 було виплачено допомогу на поховання ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 - громадянка України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_4.
05.03.2015 року позивачу видана довідка № 1445007909 про те, що вона є особою, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком.
Позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 13.01.1973 року, серії НОМЕР_5.
ОСОБА_1 та ОСОБА_3 мали постійне місце проживання в м. Красний Луч, що також підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_6.
Як вбачається з свідоцтва про смерть від 16.05.2018 року серії НОМЕР_7, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
З наданої до матеріалів справи заяви від 16.05.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою та відповідними документами для отримання невиплаченої пенсії чоловіка - ОСОБА_3, у зв'язку з його смертю.
Листом Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області від 30.05.2018 року № 157/М-01-01-08, позивача повідомлено, що 16.05.2018 року згідно особистої заяви та наданих документів їй було виплачено допомогу на поховання ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Для подачі заяви на отримання недоотриманої пенсії померлого чоловіка, необхідно звернутися до управління з відповідними документами.
ОСОБА_1 вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що суперечить діючому законодавству України.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статус внутрішньо переміщеної особи визначений Законом України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII).
Згідно статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з ст.ст. 52, 53 Закону № 1058-ІV, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми недоотриманої пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Особи тимчасово переміщені з непідконтрольної території України, які звертаються за допомогою на поховання або недоотриманою пенсією померлих пенсіонерів повинні бути зареєстровані як особи, переміщені з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, або мати реєстрацію постійного проживання на контрольованій території України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.
Пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1 (далі - Порядок) визначено, що заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Пунктом 2.26 вищезазначеного порядку встановлено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки.
Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено що чоловік ОСОБА_1 перебував разом з дружиною на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Донецької області.
Як вже зазначалось, 16.05.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою для отримання невиплаченої пенсії чоловіка - ОСОБА_3, у зв'язку з його смертю.
До вищезазначеної заяви позивачем було надано відповідний пакет документів, як того вимагає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд зазначає що твердження Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про те, що позивач не зверталась до управління для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю свого чоловіка та відповідних документів не надавала є хибними, оскільки надана до суду заява ОСОБА_1 від 16.05.2018 року про отримання невиплаченої пенсії її чоловіка підтверджує зворотне.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачу судом було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення по цій справі. За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи зазначене, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 768,40 грн., відповідно до частини 3 статті 4 Закон України "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2) до Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 37803258) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2) про виплату недоотриманої суми пенсії, що належала її померлому чоловіку ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3).
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2) від 16.05.2018 року щодо виплати недоотриманої пенсії, що належала її померлому чоловіку ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 37803258) на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Стойка В.В.