
Справа № 209/506/19
Провадження № 1-кс/209/433/19
У Х В А Л А
15 березня 2019 року м. Кам'янське
Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Шендрик К.Л., за участі секретаря Драгунцевої С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Кам'янське клопотання слідчого СВ Дніпровського ВП Кам'янського ВП ГУНП в Дніпропетровській області Сушкова Костянтина Володимировича про проведення експертизи у кримінальному провадженні № 12019040790000210 від 02 лютого 2019 року за ознаками ч. 1 ст. 190 КК України,
в с т а н о в и в :
Слідчий Дніпровського ВП Кам'янського ВП ГУНП у Дніпропетровській області Сушков К.В звернувся до суду з клопотанням про проведення судово-економічної експертизи, проведення якої доручити судовим експертам Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, ЄДРПОУ 26238495, що розташоване за адресою: м. Дніпро, Січеславська Набережна, буд. 17, офіс № 361.
На обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що 01 лютого 2019 року до Дніпровського ВП Кам'янського ВП ГУ НП в Дніпропетровській області надійшло повідомлення з Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради про те, що протягом періоду з 30 червня 2015 року по 24 липня 2018 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримувала адресну допомогу на себе та членів своєї сім'ї на загальну суму 32967,87 грн. Проведеною перевіркою фахівцями Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради встановлено, що у власності останньої є 1/4 частина квартири АДРЕСА_1, право власності на яку вона набула на підставі свідоцтва НОМЕР_1 від 12 квітня 2007 року (Фонд комунальної власності) про право власності від 01 квітня 2008 року.
02 лютого 2019 року за даним фактом внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040790000210 за правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 190 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що пунктом 1 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 505 визначений механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 5 Порядку, уповноважений представник сім'ї подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк).
У заяві, серед іншого, зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, і про наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованих в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких, органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України.
30 червня 2015 року ОСОБА_3 в денний час доби (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебувала в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, проспект Перемоги, 45.
В цей час у ОСОБА_3, яка була достовірно обізнана, що Порядком визначений механізм надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, лише тим внутрішньо переміщеним особам, у яких або у будь-кого із членів сім'ї відсутнє у власності житлове приміщення житлового приміщення, розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, та усвідомлювала, що має право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_1 виник протиправний, корисливий умисел, направлений на незаконне заволодіння шляхом обману чужим майном, а саме бюджетними коштами у вигляді щомісячної адресної державної допомоги.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману ОСОБА_3 30 червня 2015 року в денний час доби (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), достовірно знаючи, що, у зв'язку з наявністю у власності у неї частки квартири, вона не має права на отримання державної допомоги, знаходячись в приміщенні Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, проспект Перемоги, 45, з метою отримання бюджетних коштів за відсутності визначених порядком правових підстав, власноруч заповнила, підписала та разом з іншими, передбаченими порядком документами, надала працівникам Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово - комунальних послуг, вказавши у ній завідомо неправдиві відомості про те що у неї та у будь-кого із членів сім'ї відсутнє у власності будь-яке житлове приміщення/частина житлового приміщення, розташовані в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
У свою чергу, працівники Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, не будучи обізнаними про справжні злочинні шахрайські наміри ОСОБА_3, 30 червня 2015 року прийняли вказану заяву разом з доданими документами та на їх підставі призначили ОСОБА_3 державну соціальну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, та районів проведення антитерористичної операції.
В подальшому ОСОБА_3 продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами, шляхом обману 30 червня 2015 року, 11 січня 2016 року, 28 липня 2016 року, 24 січня 2017 року, 01 серпня 2017 року та 25 січня 2018 року надавала до Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, відповідні заяви про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, для продовження виплат допомоги з бюджету на наступний шестимісячний строк, у зв'язку з чим Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, в період часу з 30 червня 2015 року по 24 липня 2018 року нарахувало та виплатило ОСОБА_3 бюджетні грошові кошти у сумі 32967,87 грн., якими вона незаконно, умисно заволоділа та розпорядилась на власний розсуд, завдавши Управлінню соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради майнової шкоди на вищевказану суму.
Для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання та залучення експерта.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Його участь в судовому засіданні не визнана судом обов'язковою.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, суд вважає, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що 02 лютого 2019 року Дніпровським ВП Кам'янського ВП ГУНП в Дніпропетровській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за № 12019040790000210 за правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 190 КК України.
У фабулі Витягу з кримінального провадження № 12019040790000210 зазначено, що 01 лютого 2019 року до Дніпровського ВП надійшло повідомлення з Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району КМР про те, що в період з 30 червня 2015 року по 24 липня 2018 року ОСОБА_3 шахрайським шляхом заволоділа грошовими коштами у сумі 32967,87 грн., чим завдала державі збитків на вищезазначену суму.
Згідно ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 242 КПК України передбачено, що слідчий або прокурор зобов'язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Згідно ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.
Відповідно ч. 7 ст. 244 КПК України до ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням. Слідчий суддя має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слідчим доведено наявність підстав вважати, що для з'ясування обставин, які мають значення для кримінального провадження, необхідно залучення експерта та доручення проведення судово-економічної експертизи експертній установі, а запитання, поставлені експертові слідчим, стосуються кримінального провадження та мають значення для судового розгляду.
Керуючись статями 242 - 244 КПК України,
у х в а л и в :
Задовольнити клопотання слідчого СВ Дніпровського ВП Кам'янського ВП ГУНП в Дніпропетровській області Сушкова Костянтина Володимировича про проведення експертизи у кримінальному провадженні № 12019040790000210 від 02 лютого 2019 року за ознаками ч. 1 ст. 190 КК України.
Призначити у кримінальному провадженні № 12019040790000210 від 02 лютого 2019 року судово-економічну експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Дніпропетровського науково - дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, ЄДРПОУ 26238495, що розташоване за адресою: м. Дніпро, Січеславська Набережна, буд. 17, офіс № 361.
На вирішення експерта поставити запитання:
1.Чи підтверджується документально висновок акту № 148 проведення перевірки достовірності інформації, що надається заявником призначення соціальної допомоги (щомісячної адресної допомоги) внутрішньо переміщеним особам від 24 вересня 2018 року щодо переплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово - комунальних послуг у період з 30 червня 2015 року по 24 липня 2018 року, із урахуванням змін винесеними до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, згідно з Постановами Кабінету Міністрів України:
-№ 554 від 16 жовтня 2014 року;
-№ 34 від 28 січня 2015 року;
-№ 95 від 11 березня 2015 року;
-№ 212 від 31 березня 2015 року;
-№ 257 від 08 квітня 2015 року;
-№ 427 від 15 червня 2015 року;
-№ 636 від 26 серпня 2015 року;
-№ 810 від 07 жовтня 2015 року;
-№ 1014 від 09 грудня 2015 року;
-№ 964 від 14 грудня 2016 року;
-№ 370 від 31 травня 2017 року;
-№ 453 від 04 липня 2017 року;
-№ 689 від 13 вересня 2017 року;
-№ 1044 від 20 грудня 2017 року;
-№ 15 від 17 січня 2018 року;
-№ 548 від 11 липня 2018 року?
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України за неправдивий висновок та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків у суді чи під час провадження досудового слідства.
Копію ухвали для виконання направити до Дніпропетровського науково - дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, ЄДРПОУ 26238495, що розташоване за адресою: м. Дніпро, Січеславська Набережна, буд. 17, офіс № 361.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Суддя К.Л.Шендрик