
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/215/2019
Справа № 229/5883/18
05 березня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Лебеженка В.О.,
за участю: секретаря
судового засідання Слободкіної Т.І.,
представника позивача Тактарової С.А.
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_3 суму надміру виплачених грошових коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживанн, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 5259 грн. 80 коп., також судові витрати.
Обґрунтовує вимоги таким. Відповідач є працездатною особою, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, але фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1. Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000223267 від 24.01.2018 року. До складу сім'ї відповідача входить заявник, працездатний, що працює, внутрішньо переміщена особа, а також син заявниці - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідач вперше з заявою про призначення грошової допомоги звернулася 31.05.2017 року до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. ОСОБА_3 в своїй заяві у відповідній графі власноруч зазначила інформацію щодо відсутності наявності житла. На підставі цього, відповідачу призначено грошову допомогу з 31.05.2017 року по 29.11.2017 року в сумі 1326,00 грн., щомісячно.
Відповідач з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, після закінчення виплат грошової допомоги до управління не зверталась.
Державним соціальним інспектором управління проведена вибіркова перевірка правильності та повноти інформації, наданою заявником для призначення адресної допомоги відповідачу про що складений акт від 08.08.2018 року №489.
На підставі виявлення подання недостовірних відомостей розпорядженням начальника управління від 08.08.2018 року №224 ОСОБА_3 припинено (перераховано) виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам згідно п.п.6,12 Порядку затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», а також було нараховано надміру виплачену адресну допомогу за період з 01.08.2017 року по 29.11.2017 року в сумі 5259,80 грн., яка утворилась у зв'язку з наявністю у володінні заявниці квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Підстава виникнення права власності: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний №36301902 від 25.07.2017 року, приватний нотаріус ОСОБА_5, Дружківський міський нотаріальний округ, Донецької області.
Управлінням повідомлено відповідача про наявність заборгованості. При цьому, 09.08.2018 року, відповідач написала заяву про те, що вона вчасно не повідомила управління про придбане нею житло, а також, що ознайомлена з утвореною переплатою, які зобов'язується погашати щомісяця по 400 грн., до повного погашення, проте, станом на 19.09.2018 року жодного платежу в рахунок погашення не надійшло.
21.09.2018 року управлінням надіслано повідомлення (вимогу) від 21.09.2018 року №03/1202 про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги із зазначенням терміну вирішення питання щодо добровільного погашення заборгованості.
11.10.2018 року ОСОБА_3 звернулась із звернення до начальника управління про те, що заява від 09.08.2018 року про добровільну сплату переплачених їй коштів написана нею під тиском працівників управління і просить її вважати не дійсною.
На теперішній час надміру виплачені кошти в сумі 5259,80 грн., відповідачем управлінню не повернуті.
17 січня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі і визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження (а.с.33).
13 лютого 2019 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено до судового розгляду (а.с.41).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Пояснила, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою, але право на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг коштів, вона втратила, оскільки нею було придбано житло за адресою: АДРЕСА_1 та в порушення п.11 Порядку №505 не повідомила про це управління соціального захисту населення. Через, що їй було надміру виплачено грошових коштів.
Відповідач позовні вимоги не визнала і просила в їх задоволенні відмовити, оскільки на момент звернення до УСЗН із заявою про отримання допомоги для покриття витрат на проживання, а саме 31.05.2017 року, і на момент припинення їй цих виплат, вона не повинна була повідомляти про наяність в неї у приватній власності житла.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Частиною 1 статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону країни «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили звязок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (далі за текстом - Порядок № 505), визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку №505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.
За змістом абз. 2 п. 5 Порядку № 505 (діюча редакція на момент призначення допомоги), в заяві про отримання грошової допомоги зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема, наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 та її малолітній син ОСОБА_4 має статус особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме з АДРЕСА_3 до АДРЕСА_2, що підтверджується довідкою від 30 травня 2017 року №0000223298 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та довідкою від 30 травня 2017 року № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 27-28 зв.ст.)
Згідно роздруківки з єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік переміщених осіб фактичним місцем проживання ОСОБА_3 є адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 20 зв.ст.)
31 травня 2017 року відповідач звернулася із заявою до УСЗН про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг (а.с.25 зв.ст.)
В заяві зазначила склад своєї сім'ї: заявниця - ОСОБА_3 та син ОСОБА_4, а також про відсутність у будь-кого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви на сім'ю «Баранець» була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року (а.с.24 зв.ст.)
Положеннями п. 6 цього Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, якщо будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Згідно з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових правна нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 133567411 від 08.08.2018 року, ОСОБА_3 являється власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 23 зв.ст. - 24).
Про що, УСЗН Дружківської міської ради було складено акт №489 від 08.08.2018 року (а.с.23).
Згідно з розпорядженням УСЗН Дружківської міської ради від 08.08.2018 року № 224 ОСОБА_3 було припинено виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (а.с.22 зв.ст.).
Відповідно до довідки УСЗН Дружківської міської ради, ОСОБА_3 за період з серпня 2017 року по листопад 2017 року була виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в сумі 5259, 80 грн. (а.с.20).
09.08.2018 року ОСОБА_3 звернулась до УСЗН Дружківської міської ради з заявою, в якій вона зобов'язується погашати щомісяця по 400 грн., до повного погашення надміру виплачених грошових коштів за період з 01.08.2017 року по 29.11.2017 року. (а.с.22 зв.ст.)
21.09.2018 року УСЗН Дружківської міської ради надіслано повідомлення (вимогу) від 21.09.2018 року №03/1202 про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги із зазначенням терміну вирішення питання щодо добровільного погашення заборгованості (а.с.21 зв.ст.).
11.10.2018 року ОСОБА_3 звернулась із звернення до начальника управління про те, що заява від 09.08.2018 року про добровільну сплату переплачених їй коштів написана нею під тиском працівників управління і просить її вважати не дійсною (а.с.21).
За змістом п.11 Порядку №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно із п. 12 Порядку № 505 виплата грошової дпомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги.
Таким, чином внаслідок неповідомлення відповідачем інформації щодо зміни обставин які впливають на призначення грошової допомоги, ОСОБА_3 надмірно нарахована та виплачена адресна допомога в розмірі 5259,80 грн., оскільки остання 25.07.2017 року придбала у власність квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1, через, що вона права на отримання щомісячної адресної допомоги не мала в період з 01.08.2017 року по 29.11.2017 року.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, то вони підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку,а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених грошових коштів - задовольнитив в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987 , адреса: Донецька область, м.Дружківка, вул. Машинобудівників, 64) суми надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.08.2017 року по 29.11.2017 року в розмірі 5259 гривень 80 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987, адреса: Донецька область, м.Дружківка, вул. Машинобудівників, 64) судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07 березня 2019 року.
Суддя: В.О.Лебеженко