
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2019 р. Справа №480/4813/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3І.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій з урахуванням клопотання його представника про залишення частини позовних вимог без розгляду, яке задоволено ухвалою від 06.03.2019 (а.с.57, 62-62), просив суд:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні підвищення та перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814;
2) зобов'язати відповідача скласти Список на його ім'я згідно з додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, надіслати до Сумського ОВК для складання довідки про розмір грошового забезпечення згідно з наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814, провести перерахунок пенсії з 30.12.2013 та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат.
Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.11.2013 наказом Міністра оборони України №814 були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців керівного та науково-викладацького складу військових навчальних закладів, що відповідно до ст.63 зазначеного вище закону є підставою для перерахунку його пенсії. Однак, на неодноразові звернення позивача щодо проведення підвищення та перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області протиправно такого перерахунку не здійснює.
Ухвалою суду від 28.12.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
18.01.2019 представник відповідача у справі подав відзив на позов (а.с.18-19), у якому зазначив, що Пенсійний Фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовців у зв’язку з виданням наказу Міністром оборони України від 27.11.2012 № 814. У матеріалах пенсійної справи відсутня довідка Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу. У зв’язку з цим просив відмовити у задоволенні позову.
23.01.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.41-42), відповідно до якого вважає викладені у відзиві заперечення проти позову безпідставними та вважає, що за приписами пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 відповідач зобов’язаний був здійснити перерахунок пенсії.
Ухвалою суду від 25.02.2019 розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представником позивача було подано клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення з даним позовом до суду, яке ухвалою суду від 06.03.2019 було задоволено та поновлено пропущений строк звернення до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в цій частині та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає необхідним позов задовольнити частково з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.01.2007 як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ), що підтверджується посвідченням ветерана військової служби, посвідченням учасника бойових дій, пенсійним посвідченням (а.с.3), протоколом про призначення пенсії від 01.01.2007 (а.с.22).
Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 були затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Позивач направив листа до ГУ ПФУ в сумській області з вимогою провести перерахунок його пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного вказаним наказом №814 від 27.11.2013 з дня набрання ним чинності, однак ГУ ПФУ листом від 17 жовтня 2018 року №2288/Л-11 відмовило йому у такому перерахунку пенсії (а.с.7,8,39).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), чинної на час виникнення спірних правовідносин, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 (набрав чинності 30.12.2013) затверджено схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців, у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказаний висновок, узгоджується з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 16.03.2016 у справі №554/19053/14-а, у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №642/7645/16-а, від 17.07.2018 у справі №638/108/17.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 30.12.2013, у зв’язку з набранням чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку, на підставі якого відбулось на той час підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців.
Разом з тим, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як встановлено в судовому засіданні Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з прийняттям наказу Міністром оборони України від 27.11.2013 №814, у зв’язку з чим, у відповідача, в свою чергу, не було підстав для направлення відповідних списків до Сумського обласного військового комісаріату та відповідно не було отримано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відтак, враховуючи, що відповідач, як державний орган, який зобов’язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, у зв’язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 27.11.2012 №812, суд не вбачає у діях відповідача під час відмови, за таких обставин, у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3, порушень вимог чинного законодавства, а тому вважає необхідним у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області відмовити.
В той же час, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Приймаючи до уваги, що в судовому засіданні визнано право позивача на перерахунок пенсії з 30.12.2013, у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу №814 від 27.11.2013, який станом на момент розгляду справи проведеним не був, та враховуючи, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України або органом, якому делеговано право, зокрема, визначати розміри посадових окладів, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, суд, з урахуванням ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області скласти список на ім’я ОСОБА_3, згідно додатку 1 Порядку №45 та надіслати його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814.
Щодо позовних вимог позивача про проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 фактично на підставі довідки виданої за наслідками виконання даного рішення суду, та виплатити заборгованість, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, оскільки за своєю суттю складають певну послідовність дії, частина з яких, на час розгляду даної справи, ще не вчинена, а тому вимоги позивача в даній частині не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 (40021, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_3 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати цей список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 11.03.2019.
Суддя І.Г. Шевченко