
Справа № 615/1528/18
Провадження № 3/615/476/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П.за участю секретаря Антоненко М.Г., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, 08.02.1973р.н., уродженця ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, одруженого, що має на утриманні неповнолітню доньку Софію, ІНФОРМАЦІЯ_2, тимчасово не працює, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАп,
в с т а н о в и в:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 46897540 від 02.10.2018 року, складеного старшим державним виконавцем Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Валківському та Коломацькому районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-356/2006, виданого 14.02.2007 року Зачепилівським районним судом Харківської області, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП, а саме не сплачував аліменти в повному обсязі, в зв’язку з чим утворилась заборгованість, яка перевищує суму відповідних платежів за 1 рік, та станом на 01.10.2018 рік становить 64894,84 грн. з моменту відкриття виконавчого провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що не сплачує аліменти в повному обсязі через те, що не може офіційно працевлаштуватись та має на утриманні неповнолітню доньку.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши надані матеріали справи, суддя вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно ч.ч.1,2 ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни та главу 14 кодексу доповнено статтею 183-1 «Несплата аліментів», який, в даній частині, набув чинності 06.02.2018 року.
Стаття 183-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вже було зазначено, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 року, а відтак, саме з 06.02.2018 року введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за 6 (шість) місяців, наявність якої передбачена диспозицією ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію статті 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_2, заборгованість зі сплати аліментів виникла з моменту пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що дата вчинення даного адміністративного правопорушення частково охоплюється періодом, коли вчинення такого правопорушення не визнавалось КУпАП як правопорушення, що відповідно виключає притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення встановлене законом, що набрав чинності вже після його вчинення, оскільки закон, що встановлює відповідальність не має зворотної сили.
Окрім того, згідно розрахунку заборгованості по стягненню аліментів від 01.10.2018 року, що був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, за період з лютого 2018 року по жовтень 2018 року сума нарахованих аліментів складає 10693 грн.
Разом з тим, в судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що сплачує суму аліменти поштою і в руки. Крім того, переписав частину житлового будинку в рахунок сплати аліментів, про що зазначав державному виконавцю, але останній вказав, що розмір заборгованості буде визначати суд.
Суд приймає до уваги, що відповідно до ст.251 КУпАП обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначені ст.255 цього Кодексу.
Аналізуючи надані докази, з урахуванням вимог ст.62 Конституції України, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, в зв’язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, суддя –
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1КУпАП, закрити в зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова