Рішення № 80477925, 15.03.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
824/173/19-а
Номер документу
80477925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/173/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 СПРАВИ

1. 14.02.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі — відповідач або ГУ ПФУ) про:

- визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови йому, у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов’язання Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести йому, перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 14 серпня 2018 року із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018 року, виходячи із 80% грошового забезпечення.

2. 15.02.2019 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

3. Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992, № 2262-XII (далі – Закон №2262-ХІІ) позивачу з 04.10.1994 року призначено пенсію за вислугу років в розмірі 75 процентів грошового забезпечення та з 01.01.2006 року у розмірі 80 процентів грошового забезпечення (а.с. 9, 10, 22, 30 зворотній бік).

4. З 14.08.2018 року йому поновлено виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла до ГУ ПФУ у Чернівецькій області. Однак, при перерахунку пенсії (як стверджував позивач) були застосовані норми законодавства, які діють в даний час і обмежують максимальний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення.

5. Не погоджуючись із діями ГУ ПФУ у Чернівецькій області, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урарахуванням 80 % грошового забезпечення з 14.08.2018 року. Проте, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що основний розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого Законом у редакції чинній на час проведення перерахунку.

ІІІ АРГУМЕНТИ СТОРІН

6. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням 80% грошового забезпечення протиправними, оскільки при його здійсненні відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

7. Відповідач надав 05.03.2019 року відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до якої передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб у порядку, визначеному даною постановою.

8. У липні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

9. З урахуванням вищезазначеної довідки, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 14.08.2018 року проводиться ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб".

10. Відповідач вказував на те, що вимога позивача, щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 14.08.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки згідно Закону України від 27.03.2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі – Закон №1166-VII) внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зміни набули чинності з 01.05.2014 року.

11. Таким чином, перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 14.08.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року здійснювалися у період часу дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою встановлено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 даного Закону, що не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

12. Враховуючи вищенаведені обставини, відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

13. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

14. Відповідно до пенсійного посвідчення серії СБВ №011243 від 28.01.2004 року ОСОБА_1 є пенсіонером, вид пенсії за вислугу років (а.с.14).

15. Як вбачається із матеріалів справи, з 04.10.1994 року позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 75 процентів грошового забезпечення. Згодом з 01.01.2006 року позивачу призначено пенсію у розмірі 80 процентів грошового забезпечення, про що свідчать протоколи про призначення/поновлення пенсії (а.с. 9, 10, 22, 30 зворотній бік).

16. 14.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив призначити пенсію за вислугу років (а.с. 33).

17. Згідно протоколу ГУ ПФУ за пенсійною справою №2410005104 від 14.08.2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ з 14.08.2018 року позивачу призначено (поновлено) виплату пенсії за вислугу років, при цьому розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (а.с.9 зворотній бік, 32 зворотній бік).

18. Листом №1069/Д-11 від 17.12.2018 року відповідач надав відповідь на звернення позивача щодо перерахунку пенсії, в якій повідомив, що основний розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, у редакції, чинній на час поновлення пенсії. Посилаючись на Закон України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, яким внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, відповідно до яких максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. У зв'язку із цим, вказував, що при визначенні основного розміру пенсії застосовано норми законодавства, чинного на момент її поновлення (а.с. 13).

19. 27.12.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням 80 % грошового забезпечення з 14.08.2018 року. На підставі перерахунку здійснити виплату різниці між нарахованою йому пенсією (70% грошового забезпечення) та перерахованої пенсії (з урахуванням 80% грошового забезпечення) з 14.08.2018 року (а.с. 11).

20. Листом від 09.01.2019 року №1077/Д-11 ГУ ПФУ відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням 80 % грошового забезпечення, оскільки основний розмір пенсії обчислено відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, у редакції, чинній на час проведення перерахунку. Разом із цим, повідомило, що проведений перерахунок призвів до збільшення, а не зменшення його пенсійної виплати.

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

21. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

22. Частиною першої статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

23.Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262 – ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Щодо поновлення виплати раніше призначеної пенсії

24. Відповідно до пункту “а” частини 1 статті 13 Закону №2262 – ХІІ (у редакції чинній на час призначення пенсії позивачу 01.01.2006 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

25. Згідно частини 2 статті 13 Закону №2262 – ХІІ загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що не перевищувало максимального розміру, встановленого на той час.

26. Як встановлено судом вище з 01.01.2006 року позивачеві призначена пенсія у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням вислуги тридцяти років, яку він отримував до 30.11.2006 року.

27. Законом №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262–ХІІ згідно яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

28. 14.08.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою щодо поновлення йому виплати пенсії. При цьому суд зазначає, що волевиявлення позивача було спрямоване саме на поновлення раніше призначеної пенсії, про що було відомо відповідачу (підтверджується листом від 09.01.2019 року, №1077/Д-11 а.с.12 та листом від 17.12.2018 року, №1069/Д-11 а.с. 13).

29. Питання поновлення виплати раніше призначеної пенсії врегульовано Законом №2262–ХІІ та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року, №3-1.

30. Аналізуючи положення зазначених нормативно-правових актів, варто прийти до висновку, що питання поновлення виплати раніше призначеної пенсії врегульовано поверхнево, без розпису самого механізму поновлення, а тому в даному разі суд керується наступним.

31. Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

32. Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції Укрвїни громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина 3 статті 46 Конституції України)

33. Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 зазначив, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).

34. Конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція), яка була ратифікована Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР, та відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

35. Статтею 17 Закону України від 23.02.2006 року №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

36. ЄСПЛ у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

37. За таких обставин, за відсутності детального механізму поновлення виплат раніше призначеної пенсії, суд застосовує підхід, який буде найбільш сприятливий для позивача (така позиція суду відповідає правовій позиції ОСОБА_3 Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30.01.2019 року, справа №876/5312/17).

38. Так, відповідно до Словника української мови під словом «поновлювати» розуміють здійснення знову якої-небудь припиненої дії, продовження перерваного процесу, стосунків і таке інше (Словник української мови в 11 томах – Том 7. 1976. – Ст.164). Отже в семантичному та етимологічному значенні «поновлювати» значить вчинити/відновити дії, які були раніше.

39. При призначенні пенсії позивачеві з 01.01.2006 року до моменту припинення її отримання 30.11.2006 року, її розмір розраховувався виходячи з 80% грошового забезпечення, а тому, застосовуючи наведені вище принципи, при поновленні позивачу відповідачем виплати раніше призначеної пенсії, її розмір має вираховуватись з 80% грошового забезпечення, тобто як було до припинення виплати.

40. При цьому необхідно зазначити, що стаття 13 Закону №2262-XII, на яку у своєму відзиві посилається відповідач, як на підставу зменшення до 70% відповідних сум грошового забезпечення, врегульовує питання призначення пенсій за вислугу років, а не її поновлення, які своєю сутністю є іншими.

41. Відсутність належного нормативного врегулювання поновлення виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років, не має погіршувати становище пенсіонера, яке було сформовано на момент призначення йому пенсій первинно в частині визначення відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Щодо перерахунку пенсії

42. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 -XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

43. Частиною другою та третьою статті 51 Закону № 2262 - ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

44. Отже, у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягають перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

45. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року, №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” (далі – Порядок №45).

46. Відповідно до пунктів 2,3 Порядку №45:

- Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби.

- Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

- На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

47. Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

48. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" .

49. Згідно пункту 2 постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.

50. Як встановлено судом вище, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. При цьому основний розмір пенсії обчислений відповідно до пункту “а” статті 13 Закону №2262 – ХІІ із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого цим Законом, в редакції, чинній на момент проведення перерахунку.

51. У даному разі максимальний відсоток розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262 – ХІІ, згідно якої він не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зазначена норма введена Законом №1166-VІІ, який набрав чинності 01.04.2014 року, тобто після призначення пенсії позивачеві.

52. На момент призначення пенсії позивачеві, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262 – ХІІ, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення і саме з урахуванням цього відсотка позивачеві призначена пенсія за вислугу років.

53. Тобто, внаслідок дії Закону №1166-VІІ рівень фінансового забезпечення пенсіонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №2262– ХІІ, в частині визначення максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, погіршився.

54. Разом з цим, стаття 13 Закону №2262 – ХІІ врегульовує порядок призначення пенсій, а не її перерахунок. Слова “призначення” та “перерахунок” не є тотожними і відповідно носять різний зміст. Зокрема, під “призначенням” в Законі №2262– ХІІ необхідно розуміти первинні дії органів Пенсійного фонду України щодо соціально-фінансового забезпечення особи, яка вийшла на пенсію, тоді як, під “перерахунком” необхідно розуміти вторинні дії органів Пенсійного фонду України щодо поліпшення соціально-фінансового забезпечення особи. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.

55. Окремо, слід зазначити, що застосований відповідачем підхід до перерахунку пенсії позивачеві, суперечить такому обов’язковому елементу верховенства права, як юридична визначеність, оскільки відповідачем, через вісім років, змінено базові гарантії позивача у вигляді максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 13 Закону №2262 – ХІІ, шляхом зменшення процентної ставки з 80 до 70 відповідних сум грошового забезпечення.

56. За таких обставин, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови №103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках (80), право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

57. Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 (№К/9901/9550/18) та від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17), яку суд відповідно до частини п’ятої статті 242 КАС України враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

58. У цій справі позивач просить суд зобов’язати відповідача провести йому, перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018 року відповідно до Постанови №103, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018 року, виходячи із 80% грошового забезпечення.

59. Враховуючи зазначене, суд вважає вірним зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату виходячи із 80% грошового забезпечення з 01.01.2018 року, тобто за той період, за який відповідно до Постанови №103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018 року було здійснено перерахунок пенсії виходячи із 70% грошового забезпечення.

60. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, яким є відповідач.

61. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, обмежуючи позивачеві розмір пенсійних виплат, діяв не на підставі Конституції та законів України.

62. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.

63. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.

VІІ. ЩОДО РОЗПОДІЛУ СУДОВИХ ВИТРАТ

64. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

65. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією №25650990-1 від 14.02.2019 року (а.с. 4).

66. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1536 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250,263 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення.

3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 14 серпня 2018 року із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018 року, виходячи із 80% грошового забезпечення.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 58013) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (адреса: м. Чернівці, 58022 вул. Оренбурзька 7-А, код ЄДРПОУ40329345) судові витрати - судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п’ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 березня 2019 р.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 58013, РНОКПП 162090513).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7А, м. Чернівці, 58022, ЄДРПОУ 40329345)

Суддя О.В. Анісімов