
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 березня 2019 року Справа № 280/5610/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14), Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач) до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача по скасуванню протиправної реєстрації позивача в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, скасування та припинення нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність; зобов’язати відповідача скасувати неправомірну реєстрацію позивача в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність та зобов’язати відповідача скасувати нараховані внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Ухвалою від 29 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір» (сплатити 1762 грн.).
14 січня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи оригіналу платіжного документу про сплату судового збору у розмірі 1762 грн. (квитанція №0.0.1232871777.1 від 09.01.2019). Таким чином, недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою суду від 14.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання у справі 06.02.2019 з викликом сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, починаючи з 02.10.2009 обліковується як платник податків у Запорізькій ОДПI ГУ ДФС (вiд-ня у Хортицькому р-нi м. Запоріжжя) за № 8567. З 25.12.2008, згідно останнього свідоцтва платника єдиного податку обліковується також як платник єдиного податку за № 08/11-15571. 19.10.2018 за інформацією з особистого кабінету платника податків позивач довідався, що за ним з вказаної дати рахується недоїмка в сумі 3153 грн., за кодом платежу 707104000000 (ЄСВ). Позивач 22.10.2018 вручив відповідачу скаргу на неправомірні дії та вимогою про їх усунення, та під час з’ясування обставин за нею в той же день встановив, що працівниками ДФС 22.08.2018 позивача було поставлено на облік як самозайняту особу з ознаками незалежної професійної діяльності. У позовній заяві позивач зазначає, що відповідачу не делеговані повноваження ставити на облік позивача як самозайняту особу з ознаками незалежної професійної діяльності, а облік з позначкою «платник не подав заяви про взяття на облік» чинним законодавством не передбачено і не може породжувати правових наслідків для позивача, зокрема, не дає підстави для нарахування ЕСВ. Згідно вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме його ст. 4 платниками ЄСВ є і ФОП, і фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність, але згідно ст. 5 вказаного Закону вказані особи є платниками лише з дати постановки на облік, а порядок такої постановки встановлено Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положенням про реєстр страхувальників, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1162 від 24.11.2014. Згідно розділу 3 передбачено «Взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку. Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464 , подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності. Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку». Вказані норми не передбачають примусу щодо постановки на облік чи здійснення дій за особу, яка є платником ЕСВ. Просить позовні вимоги задовольнити.
31 січня 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №4119), відповідно до якого позовну заяву вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) згідно реєстраційної та облікової картки платника податків перебуває на обліку як фізична особа - підприємець з 02.10.2009 та з 22.08.2018 як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - адвокат. З 01.01.2012 і по теперішній час є платником єдиного податку III група. Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому вона провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (п.п.4, п.6.7 розділу VI вищезазначеного Порядку). В результаті проведеного аналізу працівниками Хортицького відділення Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області 22.08.2018 було встановлено ознаку незалежної професійної діяльності по ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1). Фізичні особи - підприємці, у тому числі фізичні особи - підприємці - платники єдиного внеску, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст.9 Закону №2464-VI). Враховуючи зазначене, якщо фізичні особи - підприємці (крім фізичних осіб - підприємців, які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу) одночасно провадять незалежну професійну діяльність, то вони сплачують ЄВ у розмірі 22 відсотки бази нарахування, визначеної статті 7 Закону № 2464, як фізичні особи - підприємці (залежно від обраної системи оподаткування) та як особи, які провадять незалежну професійну діяльність, в термін, встановлений абзацом третім частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 для зазначених категорій платників.
06 лютого 2019 року позивачем подано відповідь на відзив (вх. №4848), відповідно до якого позивач не згоден з наслідками подвійного обліку, як то подвійне ведення книги обліку доходів та витрат та подання як ФОП декларації зі сплати єдиного податку, а як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність - податкову декларацію про майновий стан та доходи, посилаючись на положення п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 ПК України, відповідно до яких платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої - третьої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з цією главою. Враховуючи викладене, позивач вважає, що перебуваючи на податковому обліку, як фізична особа-підприємець, не повинен повторно ставати на податковий облік у податковому органі як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності якщо раніше вже ставав на вказаний облік, при цьому позивач повинен вести податковий облік, як фізична особа-підприємець на 3-й групі єдиного податку за видом діяльності 69.10.
06 лютого 2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 26.02.2019.
26 лютого 2019 року представником відповідача подано додаткові документи по справі (вх. №7914).
Крім того, 26 лютого 2019 року позивачем подано заяву (вх. №7895) про уточнення сторін по справі, а саме: Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області вважати відповідачем №2.
26 лютого 2019 року представником позивача подано клопотання (вх. №7898) про розгляд справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача зазначив про розгляд справи в порядку письмового провадження на розсуд суду.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 здійснює індивідуальну адвокатську діяльність відповідно до Свідоцтва №1937 від 15.12.2008, виданого Дніпропетровською обласною КДКА.
З 25.12.2008 обліковується як платник страхових внесків за №08/11-15571.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В02 №912079 виконавчим комітетом Запорізької міської ради 01.10.2009 проведено державну реєстрацію ОСОБА_1 (НОМЕР_1) як фізичної особи-підприємця.
ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) згідно реєстраційної та облікової картки платника податків перебуває на обліку у Вознесенівському управлінні м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області як фізична особа - підприємець з 02.10.2009 за №8567, та з 22.08.2018 як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - адвокат. З 01.01.2012 і по теперішній час є платником єдиного податку III група.
Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VІ), які набули чинності з 01 січня 2017 року, зокрема, щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність. Так, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі адвокатську.
27.09.2016 за вих. №155/10/08-31-11-012 начальником відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області на адресу ФОП ОСОБА_1 направлено лист-запит про надання інформації. Як встановлено судом з даного запиту, за результатами аналізу інформації, оприлюдненої у публічних реєстрах, контролюючим органом встановлено фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, але не перебувають на обліку (зняті з обліку) в контролюючих органах як фізичні особи, які здійснюють професійну діяльність. Для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати до контролюючого органу за місцем постійного проживання заяву за ф. №5-ОПП, заяву за ф.1-ЄСВ та копію свідоцтва про реєстрацію або іншого документу (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.
Згідно інформації з особистого кабінету платника податків 19.10.2018 за позивачем рахується недоїмка в сумі 3153 грн. за кодом платежу 707104000000 (ЄСВ) у зв’язку з постановленням позивача на облік як самозайняту особу з ознаками незалежної професійної діяльності. Не погодившись з донарахуванням єдиного внеску, позивач розпочав процедуру адміністративного оскарження.
22.10.2018 ОСОБА_1 подав до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області скаргу на неправомірні дії з вимогою про їх усунення (вх. №11844/80П від 22.10.2018) та доповнення до скарги.
02.11.2018 за вих. №9911/14/08-01-50-07 Вознесенівським управлінням у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області надано відповідь ФОП ОСОБА_1 на скаргу від 22.10.2018.
08.11.2018 ОСОБА_1В подав до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області додаткову скаргу на неправомірні дії та вимогу про їх усунення.
20.11.2018 за вих. №10804/14/08-01-50-07 Вознесенівським управлінням у м.Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області надано відповідь ФОП ОСОБА_1 на доповнення до скарги від 22.10.2018.
19.12.2018 ФОП ОСОБА_1 звернувся до Вознесенівського управління у м.Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області з вимогою про досудове врегулювання спору (вх. №24662/ФОП від 20.12.2018).
Згідно пояснень відповідача, що не заперечуються позивачем, судом встановлено, що згідно інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) по коду класифікації доходів бюджету 71040000 (Для фізичних осіб-підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб які проводять незалежну професійну діяльність) станом на 01.01.2018 переплата по єдиному внеску склала - 2333,45 грн. Нараховано єдиний внесок за період з 01.01.2018 по 31.10.2018 в сумі - 11244,05 грн., в тому числі: 19.01.2018 в сумі 2112,0 грн. за IV кв-л 2017 року (спрошена система оподаткування); 19.04.2018 в сумі 2457,18 грн. за І кв-л 2018 року (спрощена система оподаткування); 06.05.2018 в сумі 122,39 грн. (згідно рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_2 від 26.04.2018)); 19.07.2018 в сумі 2457,18 грн. за II кв-л 2018 року (спрощена система оподаткування); 19.10.2018 в сумі 2457,18 грн. за III кв-л 2018 року (спрощена система оподаткування); 19.10.2018 в сумі 1638,12 грн. за серпень - вересень 2018 року (незалежна професійна діяльність (адвокат)); ФОП ОСОБА_1 сплачено єдиний внесок за період з 01.01.2018 по 31.10.2018 в сумі - 8214,08 грн. в тому числі: 10.01.2018 – 820 грн.; 14.03.2018 – 1640 грн., 27.04.2018 – 820 грн.; 24.055.2018 – 14,08 грн.; 25.06.2018 – 1640 грн.; 02.07.2018- 820 грн.; 06.08.2018 – 820 грн.; 05.09.2018 – 820 грн.; 05.10.2018 – 820 грн. станом на 31.10.2018 заборгованість по сплаті єдиного внеску склала 696,52 грн.
Не погодившись з подвійним обліком з єдиного внеску, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Спірним питанням, що спонукало позивача до суду стало обліковування його як платника ЄСВ за двома підставами, а саме: як фізичною особою - підприємцем, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування та особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність з одного і того ж виду діяльності за КВЕД.
Як вбачається з матеріалів справи позивач є самозайнятою особою та здійснює, як підприємницьку діяльність, так і незалежну професійну діяльність (адвоката).
Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) визначено принципи збору та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ), платників ЄВ, порядок нарахування, обчислення та сплати ЄВ, розмір ЄВ.
Статтею 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» унормовано, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Відповідно до п.п.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно пунктів 63.1, 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 63.5 ст. 63 Податкового кодексу України визначено, що всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.
Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 65.2 ст. 65 Податкового кодексу України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Згідно п.п. 65.4.4 п. 65.4 ст. 65 Податкового кодексу України контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Відповідно до положень ч.4 п. 6.7 Розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
У такому разі фізична особа зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.
Відповідно до положень п. 178.1, п. 178.2 ст. 178 Податкового кодексу України особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.4, п.5 ч.1 ст.4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування є сума, що визначається такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з ч.5 ст. 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, тобто для осіб, що провадять незалежну професійну діяльність встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.19 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 року особи, які провадять незалежну професійну діяльність, отримують дохід від цієї діяльності та одночасно є фізичними особами-підприємцями, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти відповідно до виду діяльності та обраної системи оподаткування.
Податковий кодекс України передбачає обов'язок самозайнятих осіб стати на облік у контролюючому органі. При цьому, такий обов'язок передбачено у разі коли особа здійснює підприємницьку діяльність, а також у разі, коли особа здійснює незалежну професійну діяльність.
Однак, необхідно зазначити, що контролюючий орган відмовляє у повторному взятті на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа. Такий обов'язок контролюючого органу передбачено п.п. 65.4.4 п.65.4 ст. 65 Податкового кодексу України.
Таким чином, вищевказаними нормами Порядку та Податкового кодексу України встановлено обов’язок самозайнятих осіб стати на облік у контролюючому органі. При цьому відсутній обов’язок контролюючого органу самостійно ставити на облік особу, яка вже взята на відповідний облік.
Тобто, якщо особа взята на облік як самозайнята особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, вона не повинна повторно ставати на облік та подавати документи як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Таким чином, суд вважає, що з системного аналізу положень Податкового кодексу України та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» вбачається, що діяльність адвоката підпадає під визначення незалежної професійної діяльності, а доходи, отримані від здійснення такої діяльності підлягають оподаткування згідно ст. 178 Податкового кодексу України лише у випадку, якщо така особа не зареєстрована як фізична особа-підприємець відповідно до вимог законодавства.
До того ж, слід зауважити, що Законом №2464 не передбачений порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Разом з тим, питання сплати ЄСВ регулюється не тільки даним Законом, але і нормами Податкового кодексу України, які є взаємопов'язані та повинні досліджуватися в сукупності.
Слід зауважити, що позивач здійснюючи підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права та адвокатську діяльність займається одним і тим же видом підприємницької діяльності і у нього не виникає обов'язку подання звітності як особи, що провадить незалежну професійну діяльність, адже у такому випадку буде мати місце подвійний облік ідентичної господарської діяльності, а відповідно і подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач, який перебуває на обліку в органі державної фіскальної служби як фізична особа-підприємець не потребує додаткової реєстрації як самозайнята особа.
За таких обставин справи, суд вважає, що реєстрація ОСОБА_1 в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка проводить незалежну професійну діяльність та відповідне нарахування внесків є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Практика Європейського суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платників податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків, слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справи «Серков проти України» (заява № 39766/05), «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та №37943/06), які відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягають застосуванню судами як джерела права.
Також дана позиція суду підтверджується практикою Вищого адміністративного суду України, зокрема, постановою від 21.01.2016 у справі №808/7758/13-а, в якій суд дійшов висновку, що особа, яка перебуває на обліку в органі державної податкової служби як фізична особа-підприємець не потребує додаткової реєстрації як самозайнята особа.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.
Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідачами по справі не доведено правомірності прийнятого рішення, при цьому не надано і самого рішення про реєстрацію ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, на підставі якого відбувається відповідне нарахування внесків.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 3524 грн., що підтверджується платіжною квитанцією №0.0.1225202267.1 від 27.12.2018 (у розмірі 1762 грн.) та платіжною квитанцією №0.0.1225203453.1 від 27.12.2018 (у розмірі 1762 грн.), який підлягає стягнення з бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень. Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі та розпорядником коштів відповідача, як структурного підрозділу, є юридична особа Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 139, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14), Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Вознесенівського управління м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області щодо скасування реєстрації ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Зобов’язати Вознесенівське управління м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області скасувати реєстрацію ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) в реєстрі страхувальників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність .
Зобов’язати Вознесенівське управління м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області скасувати нарахування ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність.
Стягнути на корись ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 13.03.2019.
Суддя О.О.Артоуз