
Справа №487/624/19
Провадження №3/487/385/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2019 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Павлової Ж.П., за участю секретаря Горохівського О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Миколаєві матеріали адміністративної справи, що надійшли з Головного управління ДФС у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, головного бухгалтера ТОВ «Южстрой», РНОКПП НОМЕР_1,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
24.01.2019 року до Заводського районного суду м. Миколаєва надійшов протокол №484 про адміністративне правопорушення від 11.12.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Так, відповідно до вищевказаного протоколу при проведені документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Южстрой» за адресою: м. Миколаїв, вул. Лазурна, 5, корп. 16/1, та акту від 30.10.2018 року №2573/14-29-14-07/13870754 головним бухгалтером якого є ОСОБА_1, встановлено ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку: включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, обчисленої з вартості робіт (послуг), факт здійснення яких перевіркою не підтверджено отримання ТОВ «Южстрой» від ТОВ «Пракс-ЛТД» за вересень 2017 року, ТОВ «Дрим Тайм» за жовтень 2017 року, ТОВ «Інтер-Лат» за березень 2018 року, чим порушено:
1) п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 311 032,00 грн.
2) п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від’ємного значення з податку на додану вартість на загальну суму 82 672,00 грн.
Відповідно до п. п. 2.6, 2.7, 2.8, 2.10 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказ Міністерства фінансів України №566 02.07.2016 року (далі Інструкція), зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються його права і обов’язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Між тим, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, диспозиція ч. 1 ст. 163-1 КУпАП в частині визначення вказаних дій є бланкетною, оскільки відсилає до встановленого законом порядку ведення податкового обліку. Тому при визначенні складу цього адміністративного правопорушення є необхідним посилання на конкретні дії, які б свідчили про порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Однак, в протоколі не вказано, яким чином головним бухгалтером ТОВ «Южстрой» порушені вимоги зазначених статей Податкового кодексу України.
Таким чином, суть адміністративного правопорушення, поставленого у провину ОСОБА_1, конкретно не визначена.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення №484 від 11.12.2018 року не підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а зазначається, що зазначений протокол направлено поштою.
Зазначене свідчить про те, що протокол про адміністративне правопорушення складений у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що є неприпустимим, оскільки особі, що притягається до адміністративної відповідальності, в порушення п. 2.7, 2.10 Інструкції, ч. 4 ст. 256 КУпАП, при складанні протоколу не роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП.
Крім того, така особа під час складання протоколу позбавлена права дати пояснення і висловити зауваження щодо змісту протоколу.
З огляду на наведене та на порушення вказаних вище вимог ст. 256 КУпАП дії, які поставлені ОСОБА_1 у провину, є фактично не визначеними та неконкретними, що позбавляє можливості надати їм правову оцінку.
Тому, протокол про адміністративне правопорушення №484 від 11.12.2018 року у такому вигляді не можуть бути предметом судового розгляду, оскільки викликають обґрунтовані сумніви, які відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України тлумачаться на користь ОСОБА_1
З наведених мотивів та враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП, справа підлягає закриттю за відсутністю в діянні ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КпАП України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 247, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з моменту винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку, що передбачені ст. 294 КУпАП.
Суддя: Ж.П. Павлова