Рішення № 80459747, 28.02.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
904/5299/18
Номер документу
80459747
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.02.2019 Справа № 904/5299/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.

за позовом Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, м.Жовті Води Дніпропетровська область

до Державної установи "Жовтоводська виправна колонія (№26)", м. Жовті Води Дніпропетровська область

про стягнення 191054,59 грн.

Представники:

Від Позивача: ОСОБА_1, свідоцтво адвоката №60 від 14.07.2016р., довіреність №2882 від 29.08.2018р., представник

Від Позивача: ОСОБА_2, довіреність № 155 від 11.01.2019 р., представник

Від Позивача: ОСОБА_3, довіреність № 4444 від 26.12.2018 р., представник

Від Відповідача: ОСОБА_4, довіреність № 26/10-19-01 від 02.01.2019 р., представник

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (далі-Позивач) 26.11.2018р. звернулося з позовом до Державної установи "Жовтоводська виправна колонія (№26)" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь заборгованість за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій у сумі 190366,14 грн. та 3% річних - 688,45 грн., а всього 191054,59 грн. та судовий збір у сумі 2865,82 грн.

В обґрунтування позову Позивач посилається на перевищення Відповідачем при скиданні стічних вод встановлених допустимих величин показників забруднень та відмову останнього оплатити виставлений Позивачем рахунок за скид понаднормативного забруднення стічних вод споживача у зв'язку з цим..

2. Процесуальні питання, вирішені судом

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.01.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 28.02.2019 (арк.с. 102-103).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2019 закрито підготовче провадження, розгляд справи призначено до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні оголошувалася перерва з 18.12.18р. по 15.01.19р., з 21.02.2019р. по 28.02.2019р. в порядку ст. 216 ГПК України.

В судовому засіданні 28.02.2019 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиції інших учасників справи

Відповідач позов не визнав, 18.12.2018 року подав відзив на позов (арк.с. 44-45), в якому вказує таке:

Відповідач в своїй життєдіяльності ніколи не використовувала і не використовує в теперішній час нічого такого, щоб у каналізаційних стічних водах могли бути виявлені перевищення граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. До Кк-6, з якого відбиралася проба стічної води, надходять стоки з: гуртожитку засуджених, адміністративної будівлі штабу та приміщення кімнат тривалих побачень засуджених з родичами, що виключає можливість наявності в стічних водах з цих об'єктів перевищення граничнодопустимих концентрацій;

у додатку №5 "Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" визначені допустимі величини показників якості стічних вод та ефективність видалення забруднень на спорудах біологічного очищення, які значно різняться із нормами наданими КП "Жовтоводський водоканал", тобто норми КП "Жовтоводський водоканал" значно занижені. Так, Відповідач вважає, що КП "Жовтоводський водоканал" свідомо та навмисно занижені гранично допустимі концентрації забруднень стічних вод для створення штучної заборгованості споживачів. при цьому, за 11 місяців Жовтоводською виправною колонією №26 було сплачено КП "Жовтоводський водоканал" за питну воду та водовідведення понад 2 млн. грн.;

в розрахунок Позивача, в якому визначена величина плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, працівниками КП "Жовтоводський водоканал" внесено недостовірні дані, що призвели до неправильного визначення плати, а саме: в розрахунку вказано, що за 5-ть днів липня 2018 року Жовтоводською виправною колонією №26 спожито 4226 метрів кубічних питної води. Це не відповідає дійсності, так як покази лічильника подачі води, в день відібрання проб, не знімалися. Фактично за весь липень 2018 року Жовтоводською виправною колонією №26 спожито 7818 метрів кубічних питної води;

Відповідач вважає, що на Жовтоводську виправну колонію №26 не поширюються Правил прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м. Жовті Води, які затверджені рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради №181 від 27.03.2008 року, оскільки ці Правила поширюються на юридичних осіб чи фізичних осіб, які є суб'єктами підприємницької діяльності, до яких Відповідач не належить;

14.01.2019 р. представник Позивача надіслав відповідь на відзив (арк.с. 59-61, 77-78), в якому вказує на те, що:

чинне законодавство передбачає встановлення виробником кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі загальнодержавних правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, а також місцевих правил приймання. Отже, нормативи скидів для Відповідача відповідають вимогам чинного законодавства;

Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення поширюються також на усіх юридичних осіб, а Відповідач є саме юридичною особою;

в розрахунках обсягів спожитої води необхідно враховувати, що в формулі споживання відображено календарний місяць, але фактично зазначені дані по розрахунковому місяцю;

щодо зняття контрольних показів приладу обліку води споживача 05.07.2018, Відповідач вказує на те, що представник споживача був викликаний, але в телефонному режимі він сповістив, що він знаходиться на лікарняному, іншого представника споживач не надав, в порушення умов п.5.5.3 договору, у зв'язку з чим акт про зняття показів приладу обліку було складено лише двома представниками Позивача.

21.01.2019р. та 22.01.2019р. Відповідач подав заперечення на відповідь Позивача на відзив (арк.с. 87-90, 95-96), в яких зазначив, що при відібранні проби стічної води 05.07.22018 працівниками Позивача контрольні показники приладу обліку води у присутності відповідального представника від ДУ "ЖВК 326" не знімались і відповідний акт не складався, що є порушенням п.2.11 укладеного між сторонами Договору; крім того, на порушення п.9 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 01.12.2017 №316, Позивач не відібрав арбітражну пробу, чим порушив законні права споживача.

13.02.2019 року Відповідач подав доповнення до заперечень на відповідь Позивача на відзив (арк.с. 135-136), в яких вказав на те, що місцеві правила приймання стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м.Жовті Води, які застосовані Позивачем, мають положення, які запозичені з наказу Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 19.02.2022 №37, який наразі скасовано Розпорядженням КМУ від 1.0.03.2017 №166-р; також Відповідач вказує на те, що розрахунок плати з боку Позивача є неправильним, так як невірно встановлений обсяг скинутих стічних вод за період з 14.06.2018 по 05.07.2018 включно, що потягло за собою завищення визначення величини плати.

Позивач 21.02.2019 року подав пояснення на доповнення до заперечення за позовом (арк.с. 153-154), в яких зазначив про те, що одночасно із скасуванням наказу Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 19.02.2022 №37 до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" були внесені зміни, відповідно до яких, а саме ч. 4 ст.13-1 Закону порядок приймання стічних вод регулюється місцевими правилами, що встановлені органами самоврядування. Таким чином, Позивачем застосовані саме місцеві правила приймання стічних вод, які встановлені органом місцевого самоврядування м.Жовті Води, які є чинними. Стосовно розрахунків, Позивач вказує на те, що:

- попередній відбір проб стічних вод до моменту виявлення перевищень ГДК проводився 13.06.2018 року, перевищень не виявлено;

- так як на 13.06.2018 року, на момент відбору проб стічних вод, були відсутні контрольні показники приладу обліку, об’єм стоків розрахувався по середньодобовому споживанню за календарний місяць з 01.06.2018р. по 30.06.2018р., тобто за 17 діб - 4119 куб.м.;

- відбір проб стічних вод, коли було виявлено перевищення ГДК відбувся 05.07.2018 року, при цьому на цю дату було відзнято контрольні показники приладу обліку, і до розрахунку було взято середньодобове споживання за липень місяць 2018 року за 5 діб - 4226 куб.м. на момент виявлення порушень.

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

Між Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (далі-Виробник) та Державною установою "Жовтоводська виправна колонія (№26)" (далі-Споживач) 23.01.2018 року укладено Договір №10-1/2035(Б)/26/6-18-2(К) від 23.01.2018р. про подачу питної води з системи комунального водопроводу та приймання стічних вод до системи комунальної каналізації (далі-Договір).

Відповідно до п.п. 1.1 Договору Позивач бере на себе взяті зобов'язання щодо надання Відповідачу послуги з подачі питної води, прийом стічних вод та повну біологічну очистку господарсько-побутових, промислових та поверхневих стічних вод, а Відповідач взяв на себе зобов'язання відповідно п.п. 1.2 та п.п. 5.5.4 Договору щодо своєчасної оплати наданих йому послуг з водопостачання та водовідведення, у тому числі за скид понаднормативних забруднень стічних вод при порушенні споживачем встановлених показників.

Згідно з п. 2.3 Договору стічні води, які скидаються «Споживачем» до системи міської каналізації, не повинні порушувати роботу каналізаційних мереж та споруд, безпеку їх експлуатації та мати якісний склад, який забезпечував би їх переробку або очищення разом зі стічними водами м. Жовті Води відповідно до вимог і нормативів «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. № 190 (далі - Правила №190) з урахуванням «Правил прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м. Жовті Води», затверджених рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 305 (далі - Правила №305).

У разі скидання споживачем стічних вод з перевищенням ДК, оплата за них здійснюється за підвищеним тарифом згідно п. 8 «Правил...».

Крім того, даний пункт договору містить перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах Споживача у вигляді таблиці (пп. 5.5.10 Договору).

Так, 05 липня 2018 року з метою контролю якості стічних вод, що надходять від Державної установи "Жовтоводська виправна колонія (№26)" до каналізаційної мережі м. Жовті Води, представниками Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, в присутності представника Відповідача, було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей та складено Акт №160/18 відбору проб стічної води, яка скидається підприємством в комунальну систему каналізації м.Жовті Води (арк.с. 18). Зазначений акт складений за участю представника Відповідача - інженера ОСОБА_5

За результатами лабораторного дослідження, проведеного на підставі проб стічних вод від 05.07.2018 - 06.07.2018 року, лабораторією Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради було проведено хімічний аналіз проб, яким було зафіксовано невідповідність стічних вод, які Державна установа "Жовтоводська виправна колонія (№26)" скидає в систему каналізації міста Жовті Води, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Зокрема, було встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднення по наступним інгредієнтам: азот амоній - 43,02 мг/дм при допустимій концентрації - 19,77 мг/дм, сухий залишок - 1485,02 мг/дм3 при допустимій концентрації - 991,0 мг/дм3, фосфат - 12,31 мг/дм3 при допустимій концентрації 6,97 мг/дм3.

Показники допустимої концентрації забруднюючих речовин відповідає умовам договору.

По результатам проведених робіт Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради розрахувало плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями в каналізаційну мережу, яка визначена за період останніх 17 днів червня місяця 2018 року та 5 перших днів місяця липня 22018 року, всього за 22 дня на загальну суму 190366,14грн. (арк.с.19).

Розрахунок спожитої води був здійснений з врахуванням:

акту від 05.07.2018 року (арк.с. 52), складеного представниками Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради ОСОБА_6 та ОСОБА_7 без участі представника споживача. Так, в акті зазначено, що у Споживача відзнято контрольні показники приладу обліку : 238659, а також зазначено, що представник споживача ОСОБА_5 перебував на лікарняному, не був присутній при відзнятті контрольних показників та був повідомлений в телефонному режимі;

а також табелю зняття показів водолічильника (арк.с. 62), згідно з якими покази лічильника споживання води за червень 2018р. станом на 19.06.2018 - 234433, а витрати склали 7268 куб.м.

Отже, Позивачем розраховано обсяги на вартість спожитої води таким чином:

за червень 2018 рік факт споживання питної води Відповідачем згідно з показами становив 7268 м3,

- попередній відбір проб стічних вод до моменту виявлення перевищень ГДК проводився 13.06.2018 року, перевищень не виявлено;

- так як на 13.06.2018 року, на момент відбору проб стічних вод, були відсутні контрольні показники приладу обліку, об’єм стоків за 17 діб після 13.06.2018, розрахований по середньодобовому споживанню за календарний місяць з 01.06.2018р. по 30.06.2018р. - 4119 куб.м., що є результатом розділення обсягу витраченої води - 7268куб.м. на 30 календарних днів червня місяця;

- відбір проб стічних вод, коли було виявлено перевищення ГДК відбувся 05.07.2018 року, на цю дату Позивачем було відзнято контрольні показники приладу обліку - 238659 (акт від 05.07.2208 - арк.с.65), і до розрахунку було взято в якості середньодобового споживання за липень місяць 2018 року за 5 діб - 4226 куб.м. на момент виявлення порушень.

Однак, судом встановлено, що за 5 днів липня 2018 року обсяг води розраховано Позивачем не як середньодобове споживання у липні 2018, а шляхом простого віднімання від показів приладу обліку станом на 19.06.2018 - покази приладу обліку станом на 05.07.2018. Отже, 238659 - 234433 = 4226куб.м., що є фактичним, а не середньодобовим, показником споживання води за період з 20.06.2018 по 05.07.2018. З цього випливає, що 4226 куб.м. включає до себе споживання води за 10 днів червня місяця та 5 днів липня місяця 2018.

Таким чином, Позивач розрахував споживання води Відповідачем за 17 днів червня (з 14.06.2018 по 30.06.2018) за середньодобовим споживанням та замість зазначених в розрахунку 5 днів липня 2018 фактично розрахував споживання води за 10 днів червня та 5 днів липня, що призвело до подвійного, шляхом визначення споживання води за один і той же період різними способами, і як наслідок, до необґрунтованого завищення плати за понаднормативні скиди.

Невідповідність цих розрахунків фактичному споживанню води Відповідачем підтверджуються даними споживання води останнім в період січень- вересень 2018. Зокрема, відповідно до поданих Відповідачем до справи: Акту №1034 від 24.01.2018 року обсяги споживання води у січні 2018 року складають 7623 м3, Акту №1421 від 19.02.2018 року - обсяги споживання у лютому 2018 року складають 7486 м3, Акту №1800 від 21.03.2018 року - обсяги споживання у березні 2018 року складають 6986 м3, до Акту №2178 від 23.04.2018 року - обсяги споживання у квітні 2018 року складають 7106 м3, Акту №2581 від 23.05.2018 року - обсяги споживання у травні 2018 року складають 7917 м3, Акту №2985 від 20.06.2018 року - обсяги споживання у червні 2018 року складають 7278 м3, Акту №3410 від 23.07.2018 року - обсяги споживання у липні 2018 року складають 7618 м3, Акту №3851 від 21.08.2018 року - обсяги споживання у серпні 2018 року складають 6141 м3, Акту №4285 від 21.09.2018 року - обсяги споживання у вересні 2018 року складають 6616 м3 (арк.с. 142-150).

Супровідним листом Позивач направив на адресу Відповідача для підписання акт здачі-приймання виконаних робіт №7769 та рахунок №7769 від 18.07.2018 року на суму 190366,14 грн. (арк.с.20 - 21), які останнім залишені без підписання та оплати.

У зв'язку з неоплатою рахунку Позивач нарахував 3% річних за період з 24.07.2018 по 05.09.2018 на суму 688,45грн.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при вирішенні спору

Відповідач є вторинним водокористувачем (абонентом), який згідно зі ст.42 Водного кодексу України не має власних водозабірних споруд і отримує воду з водозабірних споруд первинного водокористувача - Водоканалу та скидає стічні води в його системи на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовий та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання, забруднюючих речовин.

Згідно зі ст.44 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" виробничий контроль у сфері питної води та питного водопостачання здійснюється підприємствами питного водопостачання.

При укладенні договору сторони визначили, що вони керуються також Законом України "Про питну воду та питне водопостачання", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання водовідведення в населених пунктах України", затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 №190, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627, "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 05.07.1995 №30, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 21.07.1995 за №231/767, а також "Правилами прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м.Жовті Води", затвердженими Жовтоводською міською радою 27.03.2008 №181 тощо.

Укладений між позивачем та відповідачем договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 Господарського кодексу України (статтями 11, 202, 509 Цивільного кодексу України) і відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України та статтею193 Господарського кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Положеннями статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища закріплено, що екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 №37 Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за №402/6690, затверджено відповідні Інструкція та Правила, які визначають підстави для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Згідно з пунктом 1.5. Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (пункт 1.6. Правил приймання).

Статтею 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" передбачено, що скидання стічних вод у водні об’єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Місцеві правила включають:

основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення;

популяційний еквівалент населеного пункту;

основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб’єктами господарювання;

вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод;

визначення механізму контролю за скиданням стічних вод;

розмір плати, що справляється із суб’єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод;

визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод;

інші вимоги, передбачені законом.

Так, рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 27.03.2008 №181 затверджено Правила прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м.Жовті Води".

Згідно з цими Правилами:

п.7.9. З метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійсню відбір разових проб. Виявлені в цих виробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання наднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується вповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується в спеціальному журналі або акті, що підписують як представники Водоканалу, так й представник Підприємства - абонента.

7.11 При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими правилами прийому, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ЖК забруднень (листом або телефонограмою) у строк не більше 15 днів. Протягом 6-ти місячного строку після виявлення перевищення ДК Водоканал відповідно до Господарського кодексу України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акту про відбір проб, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скидання стічних вод.

7.12. Абоненти зобов'язані оплатити рахунок Водоканалу за перевищення ДК в 5-ти денний строк після його одержання.

8.1. Підприємства скидають стічні води в комунальну систему каналізації м.Жовті Врди і оплачують за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалом. Договори укладаються на підставі даних місцевих Правил, загальнодержавних Правило й Інструкцій. При недотриманні вимог договору й даних місцевих Правил прийому - підприємства повинні оплатити Водоканалу плату за скидання наднормативних забруднень. Контроль за прийомом стічних вод підприємств у каналізаційну мережу здійснює Водоканал.

Порядок обчислення плати за скидання стічних вод підприємств у системи каналізації м.Жовті Води визначений розділом 8 Правил.

Щодо посилань Відповідача на незаконність застосування положень загальнодержавних Правил і Інструкції у зв'язку з їх скасуванням, суд в даному випадку погоджується із аргументами Позивача про те, що це скасування не свідчить про нечинність місцевих правил приймання стічних вод підприємств, затверджених рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 27.03.2008 №181, яке є чинним.

Згідно зі ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до п. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, по суті спору, Позивачем має бути доведено наявність перевищення допустимих показників забруднюючих речовин у скидах з боку Відповідача до стічних вод, а також правильність розрахунків плати за наднормативне перевищення цих показників.

6. Висновки суду за результатами вирішення спору

Факт перевищення Відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах доводиться з боку Позивача актом №160/18 відбору проб стічної води, яка скидається підприємством в комунальну систему каналізації м.Жовті Води (арк.с. 18), складеного за участю представника Відповідача - інженера ОСОБА_5, та результатами лабораторного дослідження, які Відповідачем не спростовані шляхом надання належних та допустимих доказів.

В той же час розмір плати за скид понаднормативних забруднюючих речовин розраховано Позивачем, у тому числі, на підставі акту від 05.07.2018 року про зняття контрольних показів приладу обліку (арк.с. 52), який складений без участі представника споживача (Відповідача), що є порушенням п.2.11 укладеного між сторонами Договору, яким передбачено, що зняття показників з приладів обліку здійснюється представником Виробника у присутності відповідальної особи Споживача. Посилання Позивача на неможливість участі повноважного представника Відповідача при знятті показів приладу обліку спростовується фактом участі цього представника в акті відбору проб в цей же день.

Крім того, при дослідженні розрахунків Позивача спірної плати, враховуючи заперечення Відповідача, суд встановив необґрунтоване завищення цієї плати через подвійне визначення обсягів спожитої Відповідачем води у червні 2017 року.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Позивач мав фактичні та правові підстави для нарахування Відповідачеві плати за наднормативне перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах, але обґрунтованість та правильність своїх розрахунків не довів під час розгляду справи. Оскільки суд не наділений повноваженнями визначати спірну плату самостійно, суд відмовляє у позові у повному обсязі. Суд не може також прийняти за основу контррозрахунки й Відповідача, оскільки їхня правильність обґрунтовано заперечується Позивачем.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради до Державної установи "Жовтоводська виправна колонія (№26)" залишити без задоволення.

Понесені Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради судові витрати у вигляді судового збору покласти на Позивача.

Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду в двадцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 14.03.2019

Суддя ОСОБА_8