Рішення № 80452977, 04.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
2340/4545/18
Номер документу
80452977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2019 року справа № 2340/4545/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря - Мельникової О.М.,

представника позивача – ОСОБА_1С.(за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (18000, АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до управління МВС України в Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57), Міністерства Внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10), в якому просить:

-визнати протиправним лист-відмову управління Національної поліції України в Черкаській області, оформлену листом від 13.08.2018 року вих. № К-314 за підписом голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 у призначенні і виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням йому інвалідності 2-ї групи, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС;

-зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаської області в особі ліквідаційної комісії повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи для призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2-ї групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС, відповідно до ст. 97 Закону України " Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-УІІІ, Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ № 4 від 11.01.2016;

-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, згідно вимог ст. 99 Закону України " Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-УІІІ . Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ № 4 від 11.01.2016.

19.11.2018 ухвалою суду відкрито загальне позовне провадження у справі.

28.12.2018 продовжено строк проведення підготовчого провадження.

01.02.2019 закрито підготовче провадження і призначено судовий розгляд справи по суті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідачі протиправно відмовили позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачі 1 та 2 позов не визнали, надали до суду письмові відзиви на позов, в яких зазначили, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до Закону України “Про міліцію” таке право мають лише особи, які проходили службу в підрозділах міліції. Проте, позивач проходив службу та був звільнений з державної пожежної частини з охорони ЧВО “Азот” у спеціальному званні “лейтенант внутрішньої служби”. Отже, питання виплати грошової допомоги позивачу врегульоване Кодексом цивільного захисту та відповідним порядком. У зв’язку з цим, позов задоволенню не підлягає.

Представник управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечував повністю.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуваючи на посаді водія ПВПЧ-3 УВС Черкаського облвиконкому у званні сержавна внутрішніх справ, проходив службу в органах внутрішніх справ. 14.02.1991 позивач звільнений з державної пожежної частини з охорони Черкаського виробничого об’єднання “Азот” у званні “лейтенант внутрішньої служби”.

Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК №1 серії 12 ААА № 868127 позивачу з 25.05.2017 встановлено II групу інвалідності, пов’язану з виконанням службових обов’язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

02.03.2018 ОСОБА_3 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. № 850.

29.03.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області підготовлено висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про міліцію» та разом з документами передбаченими п. 7 Порядку № 850 направлено до Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення.

11.05.2018 МВС України повідомило ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області про те, що підстави для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відсутні, оскільки Порядок № 850 на останнього не розповсюджується.

23.05.2018 ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області повідомила ОСОБА_3 про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги.

Листом від 31.07.2018 року МВС України надано роз’яснення щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги.

13.08.2018 листом за вих № К-314 ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області повідомила, що на позивача не поширюється Порядок № 850.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

02 липня 2015 року прийнято Закон України “Про Національну поліцію”, згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію”, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.

Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України від 20.12.1190 №565-XII “Про міліцію” (далі – Закон №565-XII) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше, ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання пункту 2 розділу II “Прикінцевих положень” Закону України від 13.02.2015 № 208-VIII “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.10.2015 №850 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”, що набрала чинності 31.10.2015.

Пунктом 1 Порядку №850 встановлено, що даний порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Отже, на момент встановлення позивачу за результатами повторного огляду МСЕК 70% втрати працездатності та II групи інвалідності, а також на момент звернення позивача із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги, був чинний вказаний Порядок.

Таким чином, до спірних відносин належить застосувати норми даного Порядку №850.

Пунктом 1 Порядку №850 встановлено, що даний порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Пунктом 3 Порядку № 850 визначені окремі підстави, які надають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, однією із яких є установлення працівникові міліції інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. При цьому розмір такої допомоги залежить від встановленої групи інвалідності.

Судом встановлено, що згідно витягу з акту огляду МСЕК серії 2-18 АЕ № 111624 в 2002 році відбувся первинний огляд МСЕК позивача із установлення йому ІІІ групи інвалідності.

25.05.2017 позивачу за рішенням МСЕК встановлено ІІ групу інвалідності та 70% втрати працездатності у зв’язку з захворюванням, пов’язаним із виконання службових обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тобто, із цього часу в позивача виникли нові підстави, які згідно п. 3 Порядку № 850 надають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, яка передбачена для ІІ групи - 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Пунктом 7 Порядку №850 визначено перелік документів, які подає за місцем служби працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 9 Порядку № 850).

З аналізу наведених норм вбачається, що позивачем подано всі необхідні документи.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону №565-XII до працівників міліції належали особи, що проходили державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.

Як встановлено судом, позивач проходив службу у державній пожежній частині з охорони Черкаського виробничого об’єднання “Азот” та звільнений у званні “лейтенант внутрішньої служби”.

Так, ст. 17 Закону України від 17.12.1993 №3745-ХІІ “Про пожежну безпеку” (що діяв станом на час звільнення позивача) встановлено, що спеціальні звання внутрішньої служби присвоюються відповідно до чинного законодавства особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони.

Для вирішення спору суд врахував, що указом Президента України від 27.01.2003 №47/2003 “Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій” органи і підрозділи Державної пожежної охорони виведені зі складу Міністерства внутрішніх справ України і передані до складу Міністерства надзвичайних ситуацій України.

24.12.2012 указом Президента України Міністерство надзвичайних ситуацій України реорганізовано в Державну службу України з надзвичайних ситуацій, як центральний орган виконавчої влади.

На підставі вказаного, позивач на час звільнення відносився до працівників міліції.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій не здійснює розгляд питань щодо виплати грошової допомоги позивачу який проходив службу та відносився до працівників міліції, а тому позовні вимоги про визнання протиправною відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 та зобов’язання відповідачів 1 та 2 вчинити дії і прийняти рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги є обгрунтованими та такими, які підлягають до задоволення.

При цьому, Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у п. 8 Порядку №850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених п. 14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п.9 Порядку №850).

Як встановлено судом, Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 11.05.2018 № 15/2-1657 повернув ліквідаційній комісії УМВС України в Черкаській області матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 без прийняття рішення.

З огляду на зміст листа від 11.05.2018, висновку ЛК УМВС України в Черкаській області області, суд зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України не прийняло жодного рішення за результатом розгляду матеріалів про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, яке передбачене Порядком №850.

Таким чином відповідач, не прийнявши рішення про призначення виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги або відмови в призначенні такої виплати, своєю протиправною бездіяльністю допустив порушення вимог діючого законодавства, що визначає гарантії соціального і правового захисту працівників міліції та встановлює порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності таких працівників.

Підсумовуючи зазначене вище, оскільки суд не вправі підміняти орган, на який покладено вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги, суд вважає за необхідне прийняти рішення про часткове задоволення позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не прийняття рішення за матеріалами на призначення одноразової грошової допомоги та зобов'язати розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено у задоволенні звернення позивача щодо призначення грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності ІІ групи, а відтак є підстави для задоволення позову частково.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаської області, оформлену листом від 13.08.2018 № К-314 у призначенні і виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням йому інвалідності 2-ї групи, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерств внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення за результатами розгляду документів для призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2-ї групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС.

Зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаської області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи для призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2-ї групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС, відповідно до Закону України " Про міліцію", постанови КМУ від 21.10.2015 № 850.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути документи про призначення та виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2-ї групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, отриманого під час виконання службових обов’язків у зв’язку з аварією на ЧАЕС та прийняти рішення відповідно до Закону України " Про міліцію", постанови КМУ від 21.10.2015 № 850.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 14.03.2019