
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2019 р. Справа № 480/296/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/296/19 за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - УДМС в Сумській області), в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення № 5901.5-216/591-19 від 10.01.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання № 800018818 від 08.11.2018 видану громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3.
Позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовує тим, що 09.10.2018 між ним та громадянкою України укладено шлюб про що складено актовий запис № 1010 та видано свідоцтво про шлюб серії І-БП № 136757. 08.11.2018 на підставі п. 4 ст. 14 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" отримана посвідка на тимчасове проживання в Україні терміном дії до 07.11.2019. На підставі подання ГУ НП у м. Києві № 9338/125/14/8/01-2018 від 26.12.2018, відповідачем 10.01.2019 прийнято рішення про скасування згаданої посвідки на тимчасове проживання в Україні з тих підстав, що дії позивача становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб, які проживають на території України. Вважає оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки за час перебування на території України на законних підставах не вчиняв жодних протиправних дій, конфліктів з громадянами України та іншими особами , що перебувають на території України не мав, не порушував громадський порядок та не загрожував національній безпеці.
Ухвалою суду від 29.01.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою від 29.01.2019 задоволено заяву представника позивача про забезпечення позову та зупинено дію рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області № 5901.5- 216/591-19 від 10.01.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання № 800018818 від 08.11.2018 видану на ім'я громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 зобов'язання ОСОБА_3 здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України в семиденний строк з дня отримання копії рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
Ухвалою суду від 12.03.2019 у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третьої особи по справі, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головного управління Національної поліції у м. Києві Національної поліції України було відмовлено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд задовольнити їх.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, зазначила, що рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні є обґрунтованим, оскільки прийняте на підставі п. п. 4 п. 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018 у зв’язку з отриманням подання ГУ НП у м. Києві від 26.12.2018 з інформацією про суспільну небезпечність громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3, яка полягає у тому, що він причетний до вчинення тяжких кримінальних правопорушень, пов'язаних із заволодінням майном та грошовими коштами громадян із проникненням у житло. Крім того, зазначено, що громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 користується авторитетом у кримінальному середовищі. організовує та координує злочинну діяльність підконтрольних йому інших громадян ОСОБА_4 і таким чином здійснює вплив на загострення криміногенної обстановки в Україні, створює загрозу національній безпеці України, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб, які проживають на території України. З вищезазначених підстав представник відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали, оцінивши докази зібрані докази відповідно до вимог ст. 90 КАС України, визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 18.10.2018 звернувся до Управління ДМС України в Сумській області з заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні, в якій підставою для оформлення посвідки визначив возз’єднання сім’ї з громадянкою України (а.с. 29).
За результатами розгляду вказаної заяви 08.11.2018 відповідачем прийнято рішення про видачу позивачу посвідки серії № НОМЕР_1 на тимчасове проживання терміном дії до 07.11.2019.
04.01.2019 відповідачем від Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України отримано лист № 8.1-4629/8.1.1-18 від 28.12.2018 (а.с. 41) про направлення подання ГУ НП у м. Києві від 26.12.2018 № 9338/125/14/8/01-2018 для прийняття відповідно рішення.
У поданні ГУ НП у м. Києві від 26.12.2018 № 9338/125/14/8/01-2018 (а.с.42) повідомлялось, що в результаті здійснення перевірки громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 встановлено, що він знаходиться на території України, а саме в м. Києві, причетний до вчинення тяжких кримінальних правопорушень, пов'язаних із заволодінням майном та грошовими коштами громадян із проникненням у житло. Крім того, зазначено, що громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 користується авторитетом у кримінальному середовищі. організовує та координує злочинну діяльність підконтрольних йому інших громадян ОСОБА_4 і таким чином здійснює вплив на загострення криміногенної обстановки в Україні, створює загрозу національній безпеці України та Київському регіону, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб, які проживають на території України.
На підставі вказаного подання ГУ НП у м. Києві, відповідачем 10.01.2019 прийнято рішення № 5901.5-216/591-19 (а.с. 44), яким скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні № 800018818, видану громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3.
Стверджуючи про правомірність оскаржуваного рішення та наявність підстав для скасування посвідки на тимчасове проживання виданої позивачу, Управління ДМС України в Сумській області зазначає на про те, що дії громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 загрожують національній безпеці України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Згідно з ч. 14 ст. 4 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Такі іноземці та особи без громадянства отримують посвідку на тимчасове проживання, підставою для видачі якої є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право" (ч. 3, 14 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").
Аналогічні норми містяться і в Тимчасовому порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому Наказом МВС України № 658 від 15.07.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.2013 за № 1335/23867, який визначає процедуру розгляду заяв для оформлення (обміну) і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства і прийняття за результатом їх розгляду рішень.
Так, відповідно до підпункту 10 пункту 3.1 розділу ІІІ зазначеного Порядку, право на отримання посвідки на тимчасове проживання мають іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України, уклали шлюб з громадянами України.
Вказані іноземці та особи без громадянства, для отримання посвідки на тимчасове проживання подають, окрім інших документів, клопотання (подання) приймаючої сторони (громадянина України, який перебуває в шлюбі з іноземцем або особою без громадянства), оформлене згідно з додатком 7, оригінал (після пред'явлення повертається) та копія документа, що підтверджує факт перебування в шлюбі з громадянином України (підпункт 10 пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку).
Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, визначається Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25.04.2018.
Підпунктом 4 пункту 63 вказаного Порядку встановлено, що посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі: коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.
З аналізу вказаних норм слідує, що іноземці, які на законних підставах перебувають в Україні, мають право отримати посвідку на тимчасове проживання у разі укладення шлюбу з громадянином України, для чого подають органу ДМС, зокрема, оригінал та копію документа, що підтверджує факт перебування у шлюбі. В свою чергу, орган ДМС має право скасувати посвідку на тимчасове проживання, окрім іншого, у випадку отримання інформації про те, що посвідку видано у разі, коли дії іноземця загрожують національній безпеці України.
Підставою для скасування посвідки позивача, відповідач визначив подання ГУ НП у м. Києві від 26.12.2018 № 9338/125/14/8/01-2018, в якому повідомлялось про створення позивачем загрози національній безпеці України. При цьому, не зазначено в чому саме полягає створення загрози національній безпеці України.
На день розгляду справи в судове засідання не надано жодних доказів протиправної поведінки позивача під час перебування на території України.
Єдиною підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання позивача лист ГУ НП у м. Києві щодо суспільної небезпечності перебування позивача на території України, однак в ньому не названо жодних фактів проявлення позивачем протиправної поведінки на території України, лише зазначено загальними термінами: "причетний до вчинення тяжких кримінальних правопорушень, пов'язаних із заволодінням майном та грошовими коштами громадян із проникненням у житло, користується авторитетом у кримінальному середовищі, організовує та координує злочинну діяльність підконтрольних йому інших громадян ОСОБА_4 і таким чином здійснює вплив на загострення криміногенної обстановки в Україні, створює загрозу національній безпеці України та Київському регіону, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб, які проживають на території України".
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області № 5901.5-216/591-19 від 10 січня 2019 року про скасування посвідки на тимчасове проживання № 800018818 від 08 листопада 2018 року, видану на ім'я громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14.03.2019.
Суддя М.М. Шаповал