
Справа № 420/876/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання протиправними та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 від 01.02.2019р. №58254560 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та від 01.02.2019р. ВП №58254560 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00грн.
Ухвалою суду від 05.03.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначав, що вважає оскаржені постанови протиправними оскільки рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. по справі №815/2884/18 виконано. Так, на виконання вказаного рішення доплата пенсії ОСОБА_2 з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 18.12.2018р. по 31.01.2019р. в сумі 1468,40грн. зарахована на його поточний рахунок 05.02.2019р.; доплата пенсії за період з 01.012018р. по 17.12.2018р. в сумі 8689,00грн. буде виплачуватись згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 649. При цьому, позивач наголошує на тому, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. виконане ним в межах наданих йому повноважень до відкриття виконавчого провадження, а утворена доплата до пенсії підлягає виплаті згідно із зазначеним Порядком №649.
11.03.2019р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився. Разом з тим, 11.03.2019р. до суду від Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначив, що не погоджується із позовними вимогами Пенсійного фонду та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач, посилаючись на положення Закону України «Про виконавче провадження» зазначив, що законом чітко визначено, що стягнення виконавчого збору здійснюється одразу з відкриттям виконавчого провадження та відповідно стягнення виконавчого збору є обов'язком державного виконавця. Водночас, відповідач пояснив, що здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі. У зв'язку з викладеним та посилаючись на те, що право на отримання пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить взятих на себе державою зобов'язань, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. по справі №815/2884/18 задоволено адміністративний позов ОСОБА_2; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103) щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 86 процентів на 70 процентів грошового забезпечення; зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_2 пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії. Зазначене рішення набрало законної сили 18.12.2018р.
Як свідчать матеріали справи, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 01.02.2019р. відкрито виконавче провадження ВП №58254560, п.2.3 якого вирішено надати боржнику 10 робочих днів для виконання рішення та стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 16692,00грн.(а.с.9).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 01.02.2019р. у ВП №58254560 стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчий збір у розмірі 16692,00грн.(а.с.11).
Зазначені постанови про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору від 01.02.2019р. направлені на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримані Пенсійним фондом 07.02.2019р.(а.с.8,10).
Відповідно до ст.1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016р.
№1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 2 ч.1 ст.3 Закону України “Про виконавче провадження” визначено що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як, зокрема, постанови судів у адміністративних справах.
Згідно ч. 1 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 5 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Частиною 4 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
З аналізу вказаних норм вбачається, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження та на момент відкриття виконавчого провадження виконавець не володіє будь-якою інформацією від боржника щодо виконання судового рішення, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом №1404-VІІІ не передбачено.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 07.03.2018р. по справі №750/7624/17.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області приймаючи 01.02.2019р. постанову у ВП №58254560 в частині стягнення з боржника виконавчого збору та приймаючи постанову про стягнення виконавчого збору від 01.02.2019р. у ВП №58254560, діяв правомірно.
При цьому, під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що відповідно до розрахунку на доплату від 04.01.2019р., доплата пенсії ОСОБА_2 з 18.12.2018р. по 31.01.2019р. здійснена у розмірі 1468,40грн.(а.с.26). Разом з тим, на підтвердження того, що пенсіонеру ОСОБА_3 05.02.2019р. була фактично зійснена вказана доплата та про що було зазначено позивачем у позові, до суду не надано жодних доказів.
Щодо доплати пенсії за період з 01.01.2018р. по 17.12.2018р. в сумі 8689,00грн., яка як зазначив позивач, буде виплачуватись згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 649, судом встановлено наступне.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету визначає Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року (далі - Порядок № 649).
Відповідно до п.2 Порядку № 649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно з п.5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п.6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Суд зазначає, що позивачем до суду не надано жодних доказів вчинення будь –яких дій на дотримання вказаного Порядку №649 до прийняття оскаржених постанов старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 від 01.02.2019р. №58254560 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та від 01.02.2019р. ВП №58254560 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00грн., в тому числі і докази направлення позивачем до відповідного органу рішення по справі №815/2884/18 для підтвердження суми, що підлягає виплаті.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано в повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. по справі №815/2884/18, докази іншого до суду не надано.
Враховуючи викладене та те, що стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження та що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. по справі №815/2884/18 не виконано в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження, суд вважає позовні вимоги Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області-відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.