Рішення № 80452572, 05.03.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
813/2265/17
Номер документу
80452572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2265/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.

секретар судового засідання Сільник Н.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства "Солевиварювальний Дрогобицький завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-

в с т а н о в и в :

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Державної служби геології та надр України (далі – позивач) до Державного підприємства "Солевиварювальний Дрогобицький завод" (далі – відповідач, ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод") про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.03.2016 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (далі – Західний відділ) проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод". За результатами перевірки складно акт про недопуск до перевірки, а також було встановлено, що відповідач не виконує умови користування надрами, а саме не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04.03.2015, в частині обов’язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю. Зазначив, що 10.03.2016 позивачем було складено припис, в якому зобов’язано відповідача у строк до 21.03.2016 надати копії документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин. 24.03.2016 Західний відділ направив на адресу Держгеонадр України подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та зазначив, що станом на 04.04.2016 відповідач не надав матеріали, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. 06.08.2016 наказом Держгеонадр України було зупинено дію дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015 у зв’язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних договорів на користування надрами. 25.08.2016 позивач листом повідомив відповідача про надання йому 30 календарних днів для усунення порушень. 30.09.2016 Західний відділ направив на адресу Держгеонадр України подання щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015, в якому зазначено, що станом на 30.09.2016 відповідач не надав матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Позивач стверджує, що ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення, тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015 у відповідності до статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615. З огляду на викладене, позивач просив суд позов задовольнити.

Сторони явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що на думку позивача відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, тому були наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015. Проте, відповідач не погоджується із такими твердженнями позивача, оскільки питання наявності порушень вимог у сфері надрокористування було предметом розгляду адміністративної справи № 826/13045/16. Відповідач зазначив, що за результатами розгляду даної справи Восьмий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову від 18 грудня 2019 року у справі № 826/13045/16, якою серед іншого визнав протиправним та скасував пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України „Щодо анулювання та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень за №253 від 16 серпня 2016 року в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04 березня 2015 року. Відповідач стверджує, що в ході розгляду адміністративної справи № 826/13045/16 було встановлено відсутність будь-яких порушень з боку відповідача в частині користування надрами, а також встановлено протиправність, як самої проведеної перевірки так і припису та наказу про зупинення дії дозволу на користування надрами, тому будь-яких правових підстав для анулювання дії дозволу немає. Враховуючи наведене просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалами Львівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2017 року було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

6 липня 2017 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішення у справі №826/13045/16 за позовом Державного підприємства "Солевиварювальний Дрогобицький завод" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування пункту 2 наказу № 253 “Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень” від 16.08.2016, у частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015 Державного підприємства "Солевиварювальний Дрогобицький завод".

14 лютого 2019 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було поновлено провадження у справі.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" зареєстровано за адресою: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Солоний ставок, 27.

Суд встановив, що 04 березня 2015 року Державна служба геології та надр України на підставі наказу від 10.12.2014 року №397 надала Державному підприємству ,,Солевиварювальний Дрогобицький завод» спеціальний дозвіл на користування надрами за реєстраційним номером 6029 з метою видобування природних розсолів як сировини для виробництва кухонної солі терміном на 20 (двадцять) років.

9 березня 2016 року Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України здійснив виїзд за адресою ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод», власника спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015 для проведення перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).

Проте, ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" посадових осіб позивача до перевірки не допустив, про що було складено акт №02-02/06/2016-4/п-35 від 09.03.2016.

10 березня 2016 року Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України на підставі вказаного акту склав припис № 155-16/02. Так, у вказаному приписі було зазначено ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" порушення в сфері надрокористування:

- не допущено посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), чим порушено статті 10, 11 Закону України від 05.04.2007 № 877-У ,,Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;

- не виконуються умови користування надрами, а саме не дотримуються вимоги Угоди умови користування надрами, яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015, в частині обов’язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

У вказаному приписі було зобов’язано ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" у строк до 21.03.2016 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері видобування корисних копали.

24 березня 2016 року Західним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр України подання № 202-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015 року, в якому зазначено, що станом на 04.04.2016 ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористуваня.

16 серпня 2016 року наказом Держгеонадр України №253 було зупинено дію дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015, у зв’язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних договорів на користування надрами.

25 серпня 2016 року позивач листом №15028/13/14-16 повідомив ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" про надання йому 30 календарних днів для усунення порушень.

30 вересня 2016 року Західним міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання № 550-16/02 щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04.03.2015, в якому зазначено, що станом на 30.09.2016 ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" не надано матеріалів які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

29 листопада 2016 року на адресу ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" направлено лист № 22065/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №6029 від 04.03.2015.

Як стверджує позивач, зазначений лист відповідач отримав 07.12.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак жодної відповіді не надав.

У зв’язку з наведеним, Державна служба геології та надр України, як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції у правовідносинах з надрокористувачами з метою не допущення протиправного використання надр звернулася з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався такими нормами законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Статтею 25 Кодексу України про надра встановлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

За приписами ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно з п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України №391/2011 від 06.04.2011 року, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Відповідно до п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.

Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що позивач наділений повноваженнями щодо переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення, проте у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.

Матеріалами справи стверджується, що 29 листопада 2016 року на адресу ДП "Солевиварювальний Дрогобицький завод" направлено лист № 22065/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №6029 від 04.03.2015.

Як стверджує позивач, зазначений лист відповідач отримав 07.12.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак жодної відповіді не надав.

Втім, як встановив суд, 22 серпня 2016 року ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України за №253 ,,Щодо анулювання та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень від 16 серпня 2016 року в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04 березня 2015 року, наданого Державному підприємству ,,Солевиварювальний Дрогобицький завод (пункт 14 Додатку 2 ,,Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена до наказу №253 від 16 серпня 2016 року). (справа № 826/13045/16).

За результатами розгляду справи № 826/13045/16 26 вересня 2018 року Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким у задоволенні позову ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» відмовлено повністю.

18 грудня 2018 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/13045/16 апеляційну скаргу ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» задоволено, скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2018 року у справі № 826/13045/16 та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено, зокрема визнано протиправним та скасовано пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України ,,Щодо анулювання та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень за №253 від 16 серпня 2016 року в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04 березня 2015 року, наданого Державному підприємству ,,Солевиварювальний Дрогобицький завод (пункт 14 Додатку 2 ,,Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена до наказу №253 від 16 серпня 2016 року).

Вказане судове рішення набрало законної сили.

Частиною 4 ст.78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини, встановлені вказаними судовими рішеннями у справі № 826/13045/16, що набрало законної сили, не підлягають доказуванню при розгляді означеної справи, у якій беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлені вказані вище обставини, у відповідності до вимог ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановив суд, у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 826/13045/16 було встановлено наступні обставини, зокрема:

«З огляду на викладене колегія суддів погоджується з доводами позивача щодо протиправності проведення перевірки, оскільки така перевірка була призначена з порушенням пункту 6 Порядку № 1294, відповідно до якого планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Оскільки перевірка призначена з порушенням зазначених вимог нормативно-правових актів, наслідки такої перевірки також є протиправними, а саме припис та наказ Державної служби геології та надр України за №2532 від 16 серпня 2016 року в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами № 6029 від 04 березня 2015 року.»

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України ,,Щодо анулювання та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень за №253 від 16 серпня 2016 року в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04 березня 2015 року, наданого Державному підприємству ,,Солевиварювальний Дрогобицький завод» визнаний протиправним та скасований у судовому порядку, в адміністративного суду відсутні будь-які правові підстави для задоволення даного позову про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04 березня 2015 року, виданого відповідачеві, з урахуванням обставин, встановлених у рішенні Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/13045/16, які не підлягають доказування у іншій справі, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, у відповідності до вимог ч. 4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 1 статті 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Представником позивача у ході судового розгляду справи не було надано суду жодних доказів, які б свідчили про правомірність та обґрунтованість заявлених позовних вимог з урахуванням встановлених обставин у справі та наданих відповідачем та досліджених судом доказів, які не спростовані позивачем.

За таких обставин, позовні вимоги позивача про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6029 від 04 березня 2015 року, виданого Державному підприємству ,,Солевиварювальний Дрогобицький завод» є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з чим у задоволенні цього позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 14.03.2019.

Суддя Р.М. Брильовський