
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2019 р. № 814/167/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Національної гвардії, 28, м. Миколаїв,54050 до відповідача:Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернулася з позовом до звернулася з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (надалі – відповідач або Управління) про:
Зобов’язання відповідача невідкладно виготовити та направити до Головного управління в Миколаївській області нову довідку про грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988) та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі – Постанова № 1294) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з дати виникнення права на перерахунок тобто з 01.01.2016, в таких розмірах: посадовий оклад – 2950 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції – 2200 грн.; процентна надбавка за стаж служби (35%) – 1802 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3476 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 442,50 грн.; премія (245%) – 27 612,98 грн.;
встановлення судового контролю, шляхом зобов’язання відповідача, згідно із статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон № 2262). 29.12.2015 Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (надалі – Закон № 900) внесені зміни до статті 63 Закону № 2262, якими передбачено, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Однак, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.04.2017 ПС № 945, видана Управлінням, містить не всі види додаткового грошового забезпечення (або не в повному обсязі), чим порушуються права позивача.
Відповідач подав відзив (ар. с. 32-41), згідно з яким просить відмовити у задоволенні позову, оскільки надбавки грошового забезпечення та премії, встановлені Постановою № 1294, на день виникнення права на перерахунок пенсії скасовані та не виплачувалися. Відповідно, грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою, з якої звільнено позивача, встановлено відповідно до норм чинного законодавства і підстави для виготовлення нової довідки відсутні.
Ухвалою від 29.01.2018 суд відкрив провадження у справі в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою від 08.02.2018 суд зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а.
Ухвалою від 13.03.2019 суд поновив провадження у справі, у зв’язку з набранням законної сили рішенням Верхового Суду в зразковій справі № 802/2196/17-а.
Ухвалою від 13.03.2019 суд повернув позивачу заяву про зменшення позовних вимог.
В матеріалах справи наявна, відповідь на відзив від 26.02.2019. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, суд зазначені документи до уваги не приймав.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262.
Згідно з грошовим атестатом № 43 (ар. с. 50) та довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 (ар. с. 47), позивачу було враховано грошове забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії 245%.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.04.2017 ПС № 945 (ар. с. 20), позивач отримує пенсію, виходячи з грошового забезпечення, що складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії 2,36%.
Таким чином, у порівнянні з 2012 роком у довідці 2017 року відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань, а розмір премії зменшено з 254% до 2,36%, що на думку позивача свідчить про протиправність дій відповідача.
Позивач 05.12.2017 звернулася до Управління із заявою про виготовлення нової довідки про грошове забезпечення (ар. с. 14-17). Листом від 22.12.2017 (ар. с. 18-19) відповідач відмовив позивачу у виготовленні нової довідки, посилаючись на відповідність довідки 29.04.2017 ПС № 945 вимогам чинного законодавства.
13.03.2018 Верховним Судом розглянуто зразкову справу № 802/2196/17-а. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення та зобов’язання виготовити та направити нову довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відмовлено повністю. Постановою ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 рішення Верховного Суду залишено без змін.
Справа, що розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (надалі – Рішення ВС).
Статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у типовій справі, зокрема, згідно з частиною третьою цієї статті при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до частини третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (надалі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з телеграмою голови Національної поліції України від 24.11.2015 № 359/01/29 у листопаді-грудні 2015 року виплата грошового забезпечення проводилась виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, передбачених у постанові Кабінету Міністрів України № 988.
Таким чином, з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримувала позивач, на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії вже не виплачується, тому, ця надбавка правомірно не була вказана в довідці про розмір грошового забезпечення від 29.04.2017 ПС № 945.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії в меншому, ніж вона отримувала розмірі, а саме: 2,36% замість 245%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за посадою позивача становить 2,36%.
Отже, вказаний Ліквідаційною комісією розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв’язку з чим підстав для врахування премії в розмірі 245%, як отримувала позивач, немає.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що при виготовленні довідки від 9.04.2017 ПС № 945 Управління діяло відповідно до норм законодавства, в зв’язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Національної гвардії, 28, м. Миколаїв, 54050, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 08592253) відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна