Рішення № 80452412, 13.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
440/439/19
Номер документу
80452412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/439/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

04 лютого 2019 року ОСОБА_1 /надалі - позива; ОСОБА_1М./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач; Кременчуцьке ОУПФУ Полтавської області/ про:

- скасування, як незаконного, рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №61 від 23 серпня 2018 року;

- зобов'язання Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок з 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 державної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ;

- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми державної пенсії за віком в сумі 142114,08 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ Полтавської області та отримує пенсію за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю по інвалідності ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказує, що 17.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком, починаючи з 01.10.2017 по 31.12.2017 з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року - 3200 грн. із застосуванням особистого коефіцієнта заробітку 2,76192, особистого коефіцієнта страхового стажу 0,42525, та починаючи з 01.01.2018 з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року - 3723 грн. із застосуванням особистого коефіцієнта заробітку 2,76192, особистого коефіцієнта страхового стажу 0,42525. Рішенням Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області №61 від 23.08.2018 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за віком. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що з 01.10.2017 частина 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діє у новій редакції, за змістом якої особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Вказує, що відповідач помилково застосовував при проведенні перерахунку пенсії позивача вимоги постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, внаслідок чого розмір пенсії позивача штучно зменшено, посилаючись на те, що Законом не надано повноважень Кабінету Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/439/19, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

04 березня 2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 192-195/, у якому представник Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи доповнено пунктом 9-1, аналізом якої встановлено, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати використовується у розрахунках середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, а не в розрахунку самої пенсії, як стверджує позивач. Звертає увагу суду, що 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VІІІ від 03.10.2017 з урахування п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Вважає, що висновки щодо недоплати сум пенсії з використанням неофіційних програм розрахунку пенсії, виокремлення необхідних позивачу фактів, речень, частин з норм права є намаганням ввести суд в оману. Зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 є чинною та обов'язковою для виконання. Вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Суд зауважує, що відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи, що підтверджується вкладкою №072588 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) та дублікатом посвідчення серії В-І №003107, виданого 06.07.2012, копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 5/.

Позивач перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, що не заперечується відповідачем, та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 111, 159, 162, 170-174/.

ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії від 17.08.2018 /а.с. 186/, у якій у зв'язку з набранням чинності, починаючи з 01 жовтня 2017 року Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VІІІ просив провести перерахунок державної пенсії за віком: починаючи з 01.10.2017 по 31.12.2017 з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року - 3200,00 грн. із застосуванням особистого коефіцієнта заробітку 2,76192, особистого коефіцієнта страхового стажу 0,42525 в розмірі 10740,00 грн.; починаючи з 01.01.2018 з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року - 3723,00 грн. із застосуванням особистого коефіцієнта заробітку 2,76192, особистого коефіцієнта страхового стажу 0,42525, згідно прикладеного розрахунку, та виплачувати її сумі в 21863,44 грн.; провести перерахунок з 01 січня 2018 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, як особі з інвалідністю ІІ групи, віднесеної до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та виплачувати її в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області від 23.08.2018 №61 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за віком з 01.10.2017 з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та в проведенні перерахунку з 01.01.2018 року розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, як особі з інвалідністю другої групи, віднесеної до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В обґрунтування вказаного рішення, серед іншого, зазначено, що обчислення розміру пенсії за віком з п'ятикратного розміру заробітної плати законодавством не передбачено. Вказано, що відповідно до документів пенсійної справи з 01.10.2017 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VІІІ з урахуванням п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня 2017 року.

Не погодившись з вказаним вище рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №61 від 23.08.2018, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи, що позивач у даній справі оскаржує рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №61 від 23.08.2018, з якого дізнався про порушення свого права, а з позовом до суду звернувся 31.01.2019, що підтверджується штампом поштової організації на конверті, то суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, встановлений частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, суд не бере до уваги доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже, метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Згідно статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Статтею 59 "Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" закону /у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року №231-V/ встановлювалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону викладено у такій редакції:

"Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Вказані зміни застосовуються з 01.10.2017 року.

Статтею 54 "Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника" вказаного Закону встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи /надалі – Порядок №1210/.

Пунктом 1 вказаного Порядку /у редакції, діючій до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851/ передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою /пункт 9 Порядку/.

15 листопада 2017 року /після внесення змін до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"/ постановою Кабінету Міністрів України за № 851 внесено зміни до Порядку, а саме: "у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: "За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Отже, наведеним підтверджується, що пункт 9-1 Порядку прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак може бути застосований до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

Пунктом 9-1 Порядку №1210 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року N112, від 15 листопада 2017 року N851) встановлено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс*Кзс*Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Ксз = (Зп(мін) *5)/Зс1; де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VІІІ від 03.10.2017 та вимог п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210, відповідачем проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.10.2017, що підтверджується рішенням Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області про перерахунок пенсії №916150143675, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 170-174/, обчисливши розмір пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, за формулою: П=Зс*Кзс*Кв/100:

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 рік - 3764,40 грн.;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу і в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року (за 2016 рік) 4482,35 грн.;

Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - 3200 грн. (2017 рік);

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії визначено за формулою Ксз = (Зп(мін) *5)/Зс1: 3200*5/4482,35 = 3,56956;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи та складає 70% (виписка із акта огляду МСЕК до довідки серії 10ААА № 018073 /а.с. 143, зворот а.с. 143/;

Розмір пенсії: 3764,40*3,56956*70/100% = 9406,08 грн.

Відповідно до приписів підпункту 1 пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні.

Крім того, враховано підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (40 % від 1452,00), яке складає 580,80 грн.

Таким чином, загальний розмір пенсії позивача по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, з урахуванням надбавок і підвищень, станом на 01.10.2017 становить 10366,48 грн. (9406,08 грн.+379,6 грн.+580,80 грн.).

Відповідно до приписів пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Оскільки згідно проведеного відповідачем попереднього розрахунку з 01.01.2018 у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати (3723 грн.) розмір пенсії позивача з урахуванням надбавок та підвищень складає 8779,39 грн., тому з 01.01.2018 пенсія позивачу виплачується в раніше встановленому розмірі з урахуванням надбавок і підвищень - в сумі 10366,48 грн.

Згідно пункту 3 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року N 20-рп/2011 та від 25.01.2012 N 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

Постанова Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 "Про внесення змін до Порядку Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час перерахунку позивача пенсії та на час розгляду даної справи є чинною, а отже підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Відтак, суд критично оцінює твердження позивача про відсутність правових підстав для практичного застосування постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 "Про внесення змін до Порядку Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд також зауважує, що за приписами частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Натомість, обчислення розміру пенсії за віком (як просив позивач у своїй заяві про перерахунок пенсії від 17.08.2018 /а.с. 186/) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати законодавством України не передбачено.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення №61 від 23.08.2018 відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Таким чином, позовні вимоги про скасування, як незаконного, рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №61 від 23 серпня 2018 року та похідні від них вимоги про зобов'язання Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок з 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 державної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, та стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми державної пенсії за віком в сумі 142114,08 грн., - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Набережна, 57, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, 39601, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, ідентифікаційний код 40367050) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич