Рішення № 80452018, 25.02.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
280/5510/18
Номер документу
80452018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 лютого 2019 року Справа № 280/5510/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач1), до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі – відповідач2), в якому позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 11.10.2018р. №829 про скасування дію довідки про взяття на облік ВПО від 28.11.2014р. №2306003547 ОСОБА_1

-визнати дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій областів припиненні/призупиненні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 - у період починаючи з 01.08.18р. та по теперішній час - протиправною.

-зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Код ЄДРПОУ 37963785) відновити виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) призначеної їй пенсії за віком з 01.08.18р.

-в частині присуджених виплат пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконати негайно.

В обґрунтування позову посилається на те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” про що їй було видано відповідну Довідку №2306003547 від 01.07.2014 та отримує пенсію. З 01.08.2018 року відповідачем зупинено виплату належної позивачу пенсії у зв’язку з скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх протиправними. Просить позов задовольнити.

Відповідач1 позов не визнає з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх. №2575 від 2019), серед іншого посилається на те, що в зв’язку з проведенням верифікації внутрішньо переміщених осіб відповідно до постанови КМУ від 18.02.2016 №136 з 01.08.2018 виплату пенсії позивачці призупинено. В подальшому згідно інформації Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про прийняття рішення №829 від 11.10.2018 на основі інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України довідку ОСОБА_1 від 28.11.2014 №2306003547 скасовано, у зв’язку з чим об’єднаним управлінням припинено виплату пенсії. Зазначає, що згідно особистої заяви ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії від 17.10.2018 на підставі нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000634655/25253 від 17.10.2018 позивача внесено до списків, які 18.10.2018 направлені до управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради для складання акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Рішенням Комісії від 04.01.2019 №122 вирішено поновити виплату пенсії позивачці з 01.08.2018. При цьому пенсія за лютий 2019 року нарахована на виплатну відомість лютого 2019 року. Суми пенсії за серпень 2018 року – січень 2019 року обліковуються окремо та їх виплату буде здійснено в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 2 позов не визнає з підстав, викладених у письмових запереченнях (вх. №2306 від 18.01.2019). Серед іншого вказує, що згідно інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 14.09.2017 №0.184-36912/0/15-18 з’ясовано, що позивачка виїхала на тимчасово окуповану територію 16.05.2018 та повернулась 22.08.2018 тобто була відсутня у м.Бердянськ понад 60 днів. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 26.12.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 24.01.2019.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно довідки №2306003547 від 28.11.2014 ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з міста Донецьк Донецької області і отримує пенсію у Бердянському об’єднаному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а з серпня 2018 року виплата пенсії призупинена.

З матеріалів справи встановлено та не заперечувалось представником відповідача, що припинення пенсійних виплат було здійснено Пенсійним фондом з 01.08.2018.

Позивач не погодившись з такими діями відповідача, звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.

Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Згідно статті 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно статті 5 Закону України N 1706 від 20.10.2014 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.

З наданого до матеріалів адміністративної справи відзиву, судом встановлено, що на підставу припинення здійснення позивачу пенсійних виплат територіальний орган Пенсійного фонду посилається на проведення верифікації внутрішньо переміщених осіб у зв’язку з чим виплату пенсії позивачці призупинено з 01.08.2018, та отриману інформацію від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про прийняття рішення №829 від 11.10.2018 про скасування довідки ОСОБА_1 від 28.11.2014 №2306003547 на основі інформації щодо перетинання державного кордону України отриманої від ОСОБА_2 центру обробку спеціальної інформації державної прикордонної служби України.

Відповідач 2 у своїх заперечення стверджує, що згідно інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 14.09.2017 №0.184-36912/0/15-18 з’ясовано, що позивачка виїхала на тимчасово окуповану територію 16.05.2018 та повернулась 22.08.2018 тобто була відсутня у м.Бердянськ понад 60 днів.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивачем надано до матеріалів справи копію ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації прикордонної служби України від 07.11.2018 №184/С-16605 (а.с. 24), який свідчить про те, що ОСОБА_1 перетинала державний кордон та 6 та 7 липня 2018 року перебувала за місцем проживання. За таких обставин позивачем спростовано твердження відповідачів стосовно того, що вона виїхала на тимчасово окуповану територію 16.05.2018 та повернулась 22.08.2018 тобто була відсутня у м.Бердянськ понад 60 днів.

Отже, вимога позивача щодо скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 11.10.2018р. №829 про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО від 28.11.2014р. №2306003547 ОСОБА_1 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Вказані вище норми свідчать про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Між тим, рішення пенсійним органом щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії не приймалося, зворотнього відповідачем не доведено.

Як встановлено судом, в період з серпня 2018 року по січень 2019 року пенсія позивачці не виплачена у зв’язку з проведенням верифікації внутрішньо переміщених осіб та скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи – позивача.(а.с. 37,42).

Водночас статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” такої підстави для припинення виплати пенсії не встановлено.

Скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є, передбаченою ст. 49 Закону № 1058-IV, підставою для зупинення виплати пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 243/5902/17.

Крім того в матеріалах справи наявна Довідка від 17.10.2018 №0000634655/25253 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи – ОСОБА_1, яка є дійсною.

Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, передбачених законом, для припинення позивачеві виплати пенсії, а тому суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення позивачеві виплати пенсії є протиправними.

Також суд звертає увагу на пріоритетність застосування вимог ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.

Більш того, у своєму відзиві відповідач 1 вказує, що відповідно до протоколів за період з 01.08.2018 по 30.09.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019 поновлено виплату пенсії позивачу з 01.08.2018, однак вказаних протоколів не надано до матеріалів справи.

Згідно з ч.2 ст.2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про протиправність дій Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в припиненні/призупиненні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 у період починаючи з 01.08.2018 та по теперішній час. Однак, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з метою належного захисту інтересів позивача та зобов'язати відповідача відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком з 01 серпня 2018 року та виплатити пенсію починаючи з 01.01.2018.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи матеріали справи та приписи ст.ст.263, 371 КАС України, суд вважає за можливе звернути до негайного виконання рішення у межах суми пенсії позивача за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, м.Бердянськ, вул. Захисників України, буд. 27/34, код ЄДРПОУ 03193258), до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (71100, м.Бердянськ, вул. Захисників України, буд. 27/34) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 11.10.2018 №829 про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.11.2014 №2306003547 ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в припиненні/призупиненні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 у період починаючи з 01.08.2018 та по теперішній час.

Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком з 01 серпня 2018 року та виплатити пенсію з 01.01.2018.

Звернути до негайного виконання рішення у межах суми пенсії ОСОБА_1 за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 25.02.2019.

Суддя Н.В.Стрельнікова