
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/368/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (далі – УДМС України у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі – УДВС ГТУЮ у Волинській області, відповідач) про визнання дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про накладення штрафу від 25.01.2019 ВП № 57983251 неправомірними та скасування постанови від 25.01.2019 ВП № 57983251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розглядати справу за правилами глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове засідання призначено на 16:00 год. 12.03.2019 (а. с. 1), а в подальшому за клопотанням представника позивач розгляд справи відкладено на 15:00 год. 14.03.2019 (а.с. 57-58).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою на позивача накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду.
Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою з тих підстав, що у постанові про накладення штрафу безпосереднім виконавцем вказано Турійський районний сектор УДМСУ у Волинській області, однак останній відповідно до Положення про Турійський районний сектор Державної міграційної служби України у Волинській області, затвердженого наказом УДМС України у Волинській області від 05.05.2017 №32 (далі – Положення № 32) не є структурним підрозділом УДМС України у Волинській області. Тобто, у постанові про накладення штрафу від 25.01.2019 ВП № 57983251 вказано неіснуючого безпосереднього виконавця, а тому позивач позбавлений можливості добровільно виконати рішення суду щодо видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
При цьому, вказує на те, що форма паспортної книжечки скасована наказом МВС України від 01.03.2018 № 161, а тому відсутня об’єктивна можливість виконати рішення суду. Враховуючи наведене, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у відзиві на позов (а.с. 30-31) позовні вимоги заперечив та просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що 29.12.2018 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 1065/2018, виданого Волинським окружним адміністративним судом 22.12.2018 про зобов’язання УДМС України у Волинській області видати бланк паспорта громадянина України у формі книжечки безпосередньому виконавцю – Турійському районному сектору Державної міграційної служби України у Волинській області для оформлення та видачі цього паспорта ОСОБА_2 Станом на 25.01.2019 рішення суду не було виконане та жодних повідомлень від позивача про наявність поважних причин невиконання вказаного рішення суду, за яким видано виконавчий лист, державному виконавцю не надходило. А тому, у державного виконавця були усі законні підстави для винесення оскаржуваної постанови.
Крім цього, вважає хибними твердження представника позивача про те, що Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області не є його структурним підрозділом, оскільки відповідно до Положення № 32, Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області є територіальним підрозділом УДМС України у Волинській області. До його завдань, крім іншого, належить реалізація на території Турійського районного сектору УДМС України у Волинській області державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб.
Крім того, відповідно до пункту 7 Положення про УДМС України у Волинській області, затвердженого наказом ДМС України від 18.07.2011 № 28, УДМС здійснює свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи. На утворені територіальні підрозділи УДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрайонним принципом.
Отже, УДМС України у Волинській області не зобов’язано безпосереднього виконавця - Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області як її територіальний підрозділ виконати рішення суду шляхом вчинення управлінської дії – видати паспорт, тим самим реалізувавши свої повноваження.
Також звертає увагу на те, що вжитий у Законі України «Про виконавче провадження» термін «суб’єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб’єкт при здійснені ним управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі при виконанні делегованих повноважень. Відтак, рішення суду має виконуватися не тільки безпосередньо органами державної влади, але й іншими суб’єктами, наділеними владою в силу закону або рішень, уповноважених державних органів.
Враховуючи наведене, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Учасники справи в судове засідання не прибули, при цьому подали заяви про розгляд справи без їх участі.
Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, оскільки учасники справи в судове засідання не прибули, при цьому подали заяви про розгляд справи без їх участі, тому судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 29.12.2018 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 за заявою стягувача від 28.12.2018 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 57983251 з виконання виконавчого листа № 1065/2018, виданого 22.12.2018 Волинським окружним адміністративним судом про зобов’язання УДМС України у Волинській області видати бланк паспорта громадянина України у формі книжечки безпосередньому виконавцю – Турійському районному сектору Державної міграційної служби України у Волинській області для оформлення та видачі цього паспорта ОСОБА_2, якою боржнику (УДМС України у Волинській області) надано 10 робочих днів для виконання рішення суду (а. с. 39).
29.12.2018 державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВСГТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 виніс також постанову ВП № 57983251 про стягнення виконавчого збору, відповідно до якої стягнув з боржника УДМС України у Волинській області виконавчий збір в сумі 14892,00 грн. (а. с. 41).
Копії вказаних постанов були надіслані позивачу згідно із супровідними листами від 29.12.2018 № 04-35/8132, № 04-35/8134 (а. с. 38,40).
Отримавши вказані постанови, УДМС України у Волинській області листом від 17.01.2019 №0701.5-382/0701.1-19 повідомило УДВС ГТУЮ у Волинській області про те, що у постановах про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору вказано неіснуючого безпосереднього виконавця, а саме: орган державної влади з назвою «Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області», а тому УДМС України у Волинській області позбавлено можливості добровільно виконати рішення суду в частині передачі бланка паспорта громадянина України у формі книжечки безпосередньому виконавцю.
25.01.2019 державним виконавцем винесено постанову про накладення на боржника УДМС України у Волинській області штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин (а.с. 47).
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов’язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частинами другою, четвертою статті 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «про виконавче провадження» № 1404-VIII (далі – Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з частинами п'ятою, шостою статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з частинами першою, другою статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу вищевказаних норм слідує, що на момент прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений законодавством строк, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання. При цьому обов’язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об’єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов’язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Як встановлено судом, рішення суду, на виконання якого Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 1065/18 від 22.12.2018 не виконано позивачем (боржником у виконавчому провадженні № 57983251).
Із матеріалів справи вбачається, що УДМС України у Волинській області не вчинялося будь-яких дій та не приймалося жодних рішень на виконання вказаного рішення суду.
Позивач вказує, що рішення суду не виконане у зв’язку з тим, що форма паспортної книжечки скасована на підставі наказу МВС України від 01.03.2018 № 161. Однак, з такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Відповідно до пунктів 3,5,6,8 Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі – Положення № 2503-XII) бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт". На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України". На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються.
Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних у паспорт, а сьома, восьма і дев'ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев'ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор, згоди або незгоди на посмертне донорство анатомічних матеріалів. На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення. Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість видачі паспорта у формі паспортної книжечки.
Щодо твердження позивача про те, що в оскаржуваній постанові вказано неіснуючого безпосереднього виконавця - Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області, який не є його структурним підрозділом, то суд його до уваги не приймає, оскільки відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 32, Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області є територіальним підрозділом УДМС України у Волинській області. До його завдань, крім іншого, належить реалізація на території Турійського районного сектору УДМС України у Волинській області державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб.
Крім того, відповідно до пункту 7 Положення про УДМС України у Волинській області, затвердженого наказом ДМС України від 18.07.2011 № 28, УДМС здійснює свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи. На утворені територіальні підрозділи УДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрайонним принципом.
Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 15 Закону №1404-VIII боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Вказаним рішенням суду зобов’язано УДМС України у Волинській області видати бланк паспорта громадянина України у формі книжечки безпосередньому виконавцю – Турійському районному сектору Державної міграційної служби України у Волинській області для оформлення та видачі цього паспорта ОСОБА_2
Однак, УДМС України у Волинській області не зобов’язано безпосереднього виконавця - Турійський районний сектор УДМС України у Волинській області як її територіальний підрозділ виконати рішення суду шляхом вчинення управлінської дії – видати паспорт, тим самим реалізувавши свої повноваження.
Реквізити боржника в постанові виконавця про накладення штрафу від 25.01.2019 відповідають тим, які зазначені у виданому Волинським окружним адміністративним судом виконавчому листі № 1065/2018 від 22.12.2018.
Як вже зазначалося вище, підставою для невиконання судового рішення можуть бути лише поважні причини, які об’єктивно унеможливлюють виконання судового рішення і які повинні аналізуватися в кожному конкретному випадку.
УДМС України у Волинській області належних та допустимих доказів про те, що ним вживаються заходи для виконання судового рішення суду не надано, не містять таких доказів і матеріали виконавчого провадження № 57983251.
Також суд звертає увагу на ту обставину, що позивач як підставу для скасування оскаржуваної постанови посилається на незаконність дій державного виконавця при відкритті виконавчого провадження та незаконність постанови про відкриття виконавчого провадження у ВП № 57983251.
Однак, вказані твердження позивача судом до уваги не приймаються, оскільки предметом судового розгляду в даній справі є законність винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу, а не законність винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що на даний час постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.12.2018 ВП № 57983251 УДМС України у Волинській області в судовому порядку не оскаржувалася та є чинною.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, враховуючи вищевикладені обставини справи, відповідач довів правомірність винесення постанови від 25.01.2019 ВП № 57983251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв’язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Як слідує з матеріалів справи, при зверненні з даним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2928,40 грн. відповідно до платіжного доручення № 542 від 26.02.2019.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 було відстрочено сплату частини судового збору в розмірі 913,60 грн. до ухвалення рішення у даній справі. На момент винесення рішення суду вказана суму судового збору позивачем не доплачена.
Оскільки ухвалою суду від 05.03.2019 позивачу було відстрочено сплату судового збору в розмірі 913,60 грн. до ухвалення рішення у даній справі та на момент винесення рішення суду позивачем вказана сума судового збору не доплачена, відтак, з позивача необхідно стягнути на користь Державного бюджету України недоплачений судовий збір в сумі 913,60 грн.
При цьому, згідно з вимогами статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 194, 229, 243-246, 268-269, 271-272, 287 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови відмовити повністю.
Стягнути з Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, мість Луцьк, вулиця Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586) на користь Державного бюджету України недоплачений судовий збір в сумі 913,60 грн. (дев’ятсот тринадцять гривень 60 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Р.С. Денисюк