Рішення № 80451587, 13.03.2019, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
570/609/18
Номер документу
80451587
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 570/609/18

Номер провадження 2/570/158/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2019 року

Рівненський районний суд Рівненської області в особі:

судді Красовського О.О.

з участю:

секретаря судових засідань ОСОБА_1

представників сторін - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Городищенської сільської ради Рівненського району про визнання незаконною відмови у прийнятті (взятті) на облік як громадянина який потребує поліпшення житлових умов та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є учасником бойових дій, інвалідом війни та потребує поліпшення житлових умов. 25 липня 2017 року звернувся із заявою до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у якій просив прийняти на квартирний облік як особу, що потребує покращення житлових умов, у зв’язку із забезпеченістю житловою площею нижче визначених законом норм (ст. 47 Житлового кодексу Української РСР) та у зв’язку з невідповідністю житла санітарно-технічним умовам. Однак у прийнятті на чергу було відмовлено, про що поінформовано листом вих. №4-1/02-08/17 від 23.08.2017 за підписом сільського голови, у якому вказано, що на балансі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області житлового фонду немає; в бюджеті сільської ради коштів на будівництво житла немає; виходячи з вищенаведеного, чергу на житло в виконавчому комітеті Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області створювати недоцільно. Таку відмову у прийнятті (взятті) на облік як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов вважає незаконною з огляду на наступне. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, і повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку. Згідно положень ст. 31 Закону України«Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження такі як облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов: розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності. Відповідно до ч. 4 ст. 16 Житлового кодексу Української РСР виконавчі комітети селищних, сільських ОСОБА_5 народних депутатів у межах і в порядку, встановлених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР, на території відповідної ОСОБА_5 здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. У відповідності до ст. 36 Житлового кодексу Української РСР облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_5 народних депутатів. Чинними на сьогоднішній день нормами Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, які були затверджені постановою ОСОБА_5 ОСОБА_5 УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. № 470 передбачено, що у виконавчих комітетах місцевих ОСОБА_5 народних депутатів ведення квартирного обліку покладається на відділи по обліку і розподілу жилої площі, а там, де таких відділів нема, - на службових осіб, призначених рішенням виконавчого комітету. Пунктом 13, 14 Правил передбачено, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських ОСОБА_5 народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами; які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держбудом УРСР. Тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до інвалідів війни. Пунктом 18 Правил передбачено, що заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян. Заява підписується членами сім’ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. Подана заява реєструється у книзі реєстрації заяв про взяття на квартирний облік (додаток N3). Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана керуючим справами виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради і скріплена печаткою виконавчого комітету. Рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів. Якщо на розгляд виконавчого комітету місцевої ОСОБА_5 буде внесено пропозицію про відмову у взятті на облік, на засідання вказаних органів запрошується заявник. Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої ОСОБА_5, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви. Відповідно до постанови Пленуму ВССУ № 3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», у порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття із такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду…). Спори про поновлення, взяття на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки в такому випадку особа звертається до суду за захистом порушеного цивільного права, отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, а пов’язаний з вирішенням питання щодо права на житло. За наведеного просить суд постановити рішення, яким визнати незаконною відмову виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області у прийнятті (взятті) на облік ОСОБА_4 як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов на підставі його заяви від 25.07.2017; зобов’язати виконавчий комітет Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області прийняти (взяти) на облік ОСОБА_4 як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов, на підставі його заяви від 25.07.2017 р. з дня його звернення з такою заявою - з 25.07.2017 р.

Позивач не з’явився в судове засідання. Від нього не надходили заяви про відкладення розгляду справи. При проведенні підготовчого судового засідання позивач висловлювався щодо того, що справу можливо розглядати без його участі у разі, якщо він не зможе з’явитися у судове засідання.

Сторони скористалися положеннями ЦПК України щодо подання відзиву, відповіді на відзив, обізнані з правовою позицією один по відношенню до іншого, надали суду письмові докази.

За наведеного, зважаючи на участь у розгляді справи представника позивача та за відсутності заяви позивача про відкладення розгляду справи суд вважає за доцільне продовжити розгляд справи без участі позивача, оскільки це не призведе до порушення чи обмеження його прав чи законних інтересів.

Представник відповідача подав суду відзив. Зазначив, що станом на час звернення позивача до сільської ради з відповідною заявою у сільській раді не було затверджене Положення про квартирний облік. Також не існувало комісії, яка б могла розглянути цю заяву у відповідності до Правилу обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року, та передати її для подальшого прийняття рішення до виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області було затверджене рішенням № 6 від 30.01.2018 року. Відповідна комісія розпочала свою діяльність у 2018 році, розглянула заяву позивача та прийняла рішення від 24.04.2018 року, оформлене протоколом №1. Цим рішенням було рекомендовано позивачеві привести пакет документів у відповідність до Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Адже позивач подав акт обстеження житлових умов, який не відповідає вимогам діючого законодавства. Та й сама заява за формою не відповідає вимогам, що визначені у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року. Також до заяви не були додані інші документи. Зазначений протокол №1 був затверджений рішенням виконкому Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 26.04.2018 року. Відповідач готовий повторно розглянути заяву позивача.

Представник позивача подала відповідь на відзив. Зазначила, що позивач потребує поліпшення житлових умов, тому що житлова площа на одного члена сім’ї є меншою ніж 13,65 квадратних метрів на одну особу (житлова площа квартири складає 36,7 квадратних метрів, позивачеві належить 1/4 частина квартири, в помешканні проживають троє осіб). Тому вважають позов доведеним.

Представник позивача позов підтримала та пояснила суду про обставини, що описані вище. Додала, що вона не може надати суду рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області про відмову у прийнятті (взятті) на облік ОСОБА_4 як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов на підставі його заяви від 25.07.2017 р. Додала, що їй не відомо про рішення, яке було прийняте виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 65 від 26.04.2018 року та про протокол комісії №1 від 24.04.2018 року. Її довіритель повторно не звертався до сільської ради з ще однією заявою про прийняття його на квартирний облік та не збирав інші документи як додатки до заяви, оскільки вважає це недоцільним, зважаючи на звернення з заявою 25.07.2017 р. Проте вважає, що заявлений позов є обґрунтованим та доведеним.

Представник відповідача позов не визнав. Подав суду відзив. Зазначив, що станом на час звернення позивача до сільської ради з відповідною заявою у сільській раді не було затверджене Положення про квартирний облік. Також не існувало комісії, яка б могла розглянути цю заяву у відповідності до Правилу обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року, та передати її на подальшого прийняття рішення до виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області було затверджене рішенням № 6 від 30.01.2018 року. Відповідна комісія розпочала свою діяльність у 2018 році, розглянула заяву позивача та прийняла рішення від 24.04.2018 року, оформлене протоколом №1. Цим рішенням було рекомендовано позивачеві привести пакет документів у відповідність до Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Адже позивач подав акт обстеження житлових умов, який не відповідає вимогам діючого законодавства. Та й сама заява за формою не відповідає вимогам, що визначені у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року. Також до заяви не були додані інші документи. Відповідач готовий повторно розглянути заяву позивача, але позивач таке право чомусь не реалізовує. За наведеного просить суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач 25 липня 2017 року звернувся із заявою до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у якій просив прийняти на квартирний облік як особу, що потребує покращення житлових умов, у зв’язку із забезпеченістю житловою площею нижче визначених законом норм (ст. 47 Житлового кодексу Української РСР) та у зв’язку з невідповідністю житла санітарно-технічним умовам.

Станом на час звернення позивача до сільської ради з відповідною заявою у сільській раді не було затверджене Положення про квартирний облік. Також не існувало комісії, яка б могла розглянути цю заяву.

Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області було затверджене рішенням № 6 від 30.01.2018 року. Відповідна комісія розпочала свою діяльність у 2018 році, розглянула заяву позивача та прийняла рішення від 24.04.2018 року, оформлене протоколом №1.

Цим рішенням було рекомендовано позивачеві привести пакет документів у відповідність до Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Так, позивач подав акт обстеження житлових умов, який не відповідає вимогам діючого законодавства, зокрема, Правилам обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року.

Окрім того, сама заява за формою не відповідає вимогам, що визначені у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень від 11.12.1984 року.

Також до заяви не були додані інші документи, зокрема, технічний паспорт на квартиру.

При розгляді заяви позивача в 2017 році йому було відмовлено у прийнятті на чергу як особу, яка потребує поліпшення житлових умов, про що поінформовано листом вих. №4-1/02-08/17 від 23.08.2017 за підписом сільського голови.

Позивач просить суд визнати незаконною відмову виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області щодо відмови у взятті на облік позивача як особу, яка потребує поліпшення житлових умов.

Проте позивач чи його представник не надали суду рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області, яке просять визнати незаконним.

Поряд з цим суд звертає увагу позивача на те, і з цим погоджується представник позивача, і це є доведеним фактом, що у 2017 році в Городищенській сільській раді Рівненського району Рівненської області:

-не було затверджене Положення про квартирний облік;

-не існувало комісії, яка б могла розглянути цю заяву та передати її на засідання виконавчого комітету;

-як наслідок, виконавчий комітет Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області в 2017 році не міг прийняти рішення з приводу заяви, яка була подана позивачем 25.07.2017 року.

Як зазначалося, відповідна комісія розпочала свою діяльність у 2018 році, розглянула заяву позивача та прийняла рішення від 24.04.2018 року, оформлене протоколом №1. Цим рішенням було рекомендовано позивачеві привести пакет документів у відповідність до Положення про квартирний облік при виконкомі Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Відповідач готовий повторно розглянути заяву позивача. А для цього потрібно, щоб позивач повторно подав пакет документів, про які зазначено представником відповідача.

Суд вважає позицію представника відповідача слушною та конструктивною і такою, яка сприяє вирішенню проблеми. Проте представник позивача висловила позицію, згідно якої вони не мають наміру повторно звертатися до відповідача, оскільки вважають свої дії достатньо спрямованими щодо захисту, як на їх думку, порушених прав позивача.

За наведеного суд не вбачає порушення чи невизнання прав позивача зі сторони відповідача. Адже в судовому порядку підлягають захисту порушені або невизнані права особи. А порушення прав позивача зі сторони відповідача суд не вбачає.

Надалі, щодо решти заявлених позовних вимог - зобов’язати виконавчий комітет Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області прийняти (взяти) на облік ОСОБА_4 як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов, на підставі його заяви від 25.07.2017 р. з дня його звернення з такою заявою - з 25.07.2017 р.

Суд вважає, що позов в цій частині є безпідставно заявленим.

У юриспруденції дискреційні повноваження визначаються як право голови держави, уряду, інших посадовців в органах державної влади у разі ухвалення рішення з питання, віднесеного до їх компетенції, діяти за певних умов на власний розсуд у рамках закону.

Дискреційні повноваження визначаються сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених законодавством.

В Рекомендаціях Комітету ОСОБА_5 Європи вказано, що адміністративний орган може здійснювати "дискреційні повноваження", користуючись певною свободою розсуду у разі ухвалення будь-якого рішення. Такий орган в силу (за) наявності у нього дискреційних повноважень може вибирати з декількох варіантів припустимих рішень той, який він вважає найбільш відповідним у даному випадку.

За цього надано рекомендацію судам не втручатися у дискреційні повноваження державних органів.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, і повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.

Згідно положень ст. 31 Закону України«Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження такі як облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов: розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.

Отже, повноваження з обліку громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов: розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності, належить до компетенції Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області, і не належить до компетенції суду.

В даному випадку представник позивача просить суд постановити рішення, яке по своїй суті підмінить рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області. А суд не може втручатися у дискреційні повноваження державних органів.

Отже, у разі прийняття судом рішення про зобов’язання виконавчого комітету Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області прийняти (взяти) на облік ОСОБА_4 як громадянина, який потребує поліпшення житлових умов на підставі його заяви від 25.07.2017 р. з дня його звернення з такою заявою - з 25.07.2017 р., буде означати втручання у здійснення дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування, що є неприпустимим.

За наведеного суд не вбачає підстав для задоволення заявленого позову, оскільки він є як безпідставним, так і недоведеним.

Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 141 ЦПК України, і вони покладаються на державу.

Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_4до Городищенської сільської ради Рівненського району про визнання незаконною відмови у прийнятті (взятті) на облік як громадянина який потребує поліпшення житлових умов та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом 30 днів з дня проголошення, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, мешканець АДРЕСА_1)

Відповідач: Городищенська сільська рада Рівненського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 04387935, вул. Рівненська, 81, с. Городище Рівненського району Рівненської області)

Суддя Красовський О.О.

Повний текст судового рішення складено 14.03.2019