
"14" березня 2019 р.
Справа № 642/7509/18
Провадження № 2/642/2230/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого – судді Гримайло А.М.
за участю секретаря Сорокіної Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно справленої грошової допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру справлену адресну грошову допомогу внутрішньо переміщеній особі у сумі 4747,94 грн. та судові витрати.
В обґрунтування заяви посилається на те, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебував ОСОБА_1 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі постанови КМУ від 01.10.2014 № 505. Згідно з нормами Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_1 заяв про призначення адресної грошової допомоги та доданих до них документів Управлінням приймалися рішення про призначення допомоги від 26.03.2015 на період з 24.03.2015 в сумі 442 грн., з 24.05.2015 по 23.07.2015, в сумі 221.00 грн..
20.05.2015 Відповідач звернувся до Управління з заявою, в якій просив зробити перерахунок допомоги у зв’язку з тим, що з 06.04.2015 працює у Філії «Тауерс» TOB «НВО «ЮБІСІ-ГІРОМО» та надав довідку від 15.05.2015 з місця роботи.
22.05.2015 Управлінням прийнято рішення про проведення перерахунку допомоги в межах терміну призначення з 06.04.2015 по 23.09.2015 в сумі 442,00 грн. 29.09.2015 Відповідач звернувся з заявою до Управління про продовження допомоги та повідомив, що з 21.05.2015 працює в ГІрАТ «УКпостач» та надав довідку від 09.09.2015 з місця роботи. 12.10.2015 Управлінням прийнято рішення про подовження виплати допомоги на період з 24.09.2015 по 23.03.2016 в сумі 442,00 грн.
У заявах про призначення та подовження виплати адресної грошової допомоги Відповідач зазначав, що у нього відсутні кошти на депозитних рахунках, які перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи.
31.03.2016 Відповідач звернувся до Управління з заявою про подовження виплати допомоги. 31.03.2016 Управлінням прийнято розпорядження про призупинення розгляду цієї заяви на підставі листа Мінсоцполітики України від
20.01.2016 № 756/0/14-16/081, згідно з Порядком призначення, у зв’язку з відсутністю на довідці про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання до врегулювання зазначеного питання на вищому рівні, або до внесення відповідних змін до Порядку призначення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі-Порядок контролю) затверджений Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування. Відповідно до ті. 2 цього Порядку, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, яким є Управління.
Відповідно до п.п. 4 п. 12 Порядку контролю, Управління приймає рішення про припинення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі у разі отримання рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами проведення верифікації соціальних виплат із зазначенням конкретних причин для припинення відповідних виплат.
Відповідно до п. З Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - Порядок верифікації), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136, з метою здійснення верифікації та моніторингу на запит Мінфіну розпорядники бюджетних коштів, Національний банк, Пенсійний фонд України, фонди обов’язкового державного соціального страхування, підприємства, установи і організації, банки та інші фінансові установи незалежно від форми власності подають інформацію, в тому числі персональні дані, про відкриті рахунки (поточні, кредитні, депозитні, тощо), операції, залишок коштів на рахунках. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім’ю, домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім’ї або домогосподарства.
Відповідно до п. 9 Порядку верифікації, у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів (реципієнт (одержувач соціальної допомоги) - фізична особа, якій призначена, нарахована та/або здійснена державна виплата). У рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат зазначається виявлена Мінфіном інформація, яка не узгоджується з нормативно-правовими актами, які регулюють державні виплати.
Листом від 13.09.2016 № 13408/0/14-16/5 Мінсоцполітики України повідомило Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі-Департамент), про проведену Мінфіном України верифікацію соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (копія листа Департаменту до управлінь праці від 25.10.2016 № 01-46/06/10030 додається до позову).
До листа у електронному вигляді були надані списки внутрішньо переміщених осіб, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 та Харківській області, які на час призначення грошової допомоги мали на депозитних рахунках в банківських установах кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в 2016 році.
При перевірці цих# списків, Управлінням були встановлені внутрішньо переміщені особи, які проживають на території Холодногірського району міста Харкова та які мали на депозитних рахунках в банківських установах, в 2014-2016 роках кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого в цих роках для працездатних осіб.
Було з’ясовано, що Відповідач в період отримання грошової допомоги мав кошти на депозитних рахунках в ПАТ КБ «ПриватБанк» на суму, яка перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, але при поданні заяв про призначення допомоги, не повідомив Управління про цей факт. У зв’язку з вищезазначеним, 07.11.2016 Управлінням прийнято розпорядження про призупинення розгляду заяви Відповідача щодо подовження виплати допомоги. 28.12.2016 Відповідач надав до Управління заяву, в якій просив провести розрахунок надміру отриманих коштів допомоги та зобов’язався повертати їх частинами.
10.02.2017 Управлінням прийнято рішення про перерахунок допомоги в межах терміну призначення за заявою Відповідача від 24.03.2015 у зв’язку з працевлаштуванням 06.04.2015, знято з оплати з 30.04.2015, припинено виплату адресної допомоги 01.05.2015. 18.04.2017 Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплати за період з 01.05.2015 по 23.03.2016 в сумі 4747,94 грн.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, надав суду заяву, якою просить задовольнити позовні вимоги, розглянути справу у його відсутності, у разі неявки відповідача ухвалити заочне рішення по справі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином, шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив.
Будь яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.
Враховуючи, що в судове засідання не з’явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
На обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі-перебував ОСОБА_1 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Дана допомога призначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (в редакції чинній до 13.09.2017), якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі-Порядок призначення).
Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 5 Порядку призначення (в редакції чинній до 13.09.2017) у заяві про призначення грошової допомоги внутрішньо переміщена особа обов’язково зазначає про наявність у будь-кого з членів сім’ї на депозитному рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу, яким є Управління, про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Відповідно до п. п. 2 п. 6 Порядку призначення передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Згідно норм Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_1 заяв про призначення адресної грошової допомоги та доданих до них документів Управлінням були прийняті рішення про призначення адресної грошової допомоги.
У заявах про призначення допомоги ОСОБА_1 зазначав, що у нього відсутні кошти на депозитних рахунках, які перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи. ОСОБА_1 попереджався про те, що інформація подана в заявах, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, про що ОСОБА_1 зробив відмітки у заявах про призначення допомоги. Також у листах-зобов’язаннях підписаних особисто, ОСОБА_1 попереджався про відповідальність за надання недостовірної інформації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»(із змінами) затверджено Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок контролю).
Відповідно до п. 2 Порядку контролю, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснює Управління.
Відповідно до п.п. 4 п. 12 Порядку контролю, Управління приймає рішення про припинення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі у разі отримання рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами проведення верифікації соціальних виплат із зазначенням конкретних причин для припинення відповідних виплат.
Відповідно до п. 3 Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (далі-Порядок верифікації), з метою здійснення верифікації та моніторингу на запит Мінфіну розпорядники бюджетних коштів, Національний банк, Пенсійний фонд України, фонди обов’язкового державного соціального страхування, підприємства, установи і організації, банки та інші фінансові установи незалежно від форми власності подають інформацію в тому числі персональні дані, про відкриті рахунки (поточні, кредитні, депозитні, тощо), операції, залишок коштів на рахунках. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім’ю, домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім’ї або домогосподарства.
Відповідно до п. 9 Порядку верифікації, у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів (реципієнт (одержувач соціальної допомоги) – фізична особа, якій призначена, нарахована та/або здійснена державна виплата. У рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат зазначається виявлена Мінфіном інформація, яка не узгоджується з нормативно-правовими актами, які регулюють державні виплати.
Листом від 13.09.2016 № 13408/0/14-16/5 Мінсоцполітики України повідомило Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі-Департамент), про проведену Мінфіном України верифікацію соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
До листа у електронному вигляді були надані списки внутрішньо переміщених осіб, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 та Харківській області, які на час призначення грошової допомоги мали на депозитних рахунках в банківських установах кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в 2016 році.
При перевірці цих списків, Управлінням були встановлені внутрішньо переміщені особи, які проживають на території Холодногірського району міста Харкова та які мали на депозитних рахунках в банківських установах, в 2014-2016 роках кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого в цих роках для працездатних осіб.
Було з’ясовано, що Відповідач в період отримання грошової допомоги мав кошти на депозитних рахунках в ПАТ КБ «ПриватБанк» на суму, яка перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, але при поданні заяв про призначення допомоги, не повідомив Управління про цей факт. У зв’язку з вищезазначеним, 07.11.2016 Управлінням прийнято розпорядження про призупинення розгляду заяви Відповідача щодо подовження виплати допомоги. 28.12.2016 Відповідач надав до Управління заяву, в якій просив провести розрахунок надміру отриманих коштів допомоги та зобов’язався повертати їх частинами.
10.02.2017 Управлінням прийнято рішення про перерахунок допомоги в межах терміну призначення за заявою Відповідача від 24.03.2015 у зв’язку з працевлаштуванням 06.04.2015, знято з оплати з 30.04.2015, припинено виплату адресної допомоги 01.05.2015. 18.04.2017 Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплати за період з 01.05.2015 по 23.03.2016 в сумі 4747,94 грн.
До цього часу на вказаний в повідомленні розрахунковий рахунок відповідачем не повернута сума переплати наданої допомоги внутрішньо переміщеній особі.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно платіжного доручення при пред’явленні позову до суду були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 гривень.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Суд постановляє рішення в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 289-283 ЦПК України, п. п. 5, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, п.п. 2, 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 № 365, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, (14.10.1969 р. н., і.н. НОМЕР_1 місце проживання: 61052 АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради кошти сплаченої адресної грошової допомоги в сумі 4 747,94 грн. (чотири тисячі сімсот сорок сім грн. 94 коп.) на розрахунковий рахунок Обласного центру тю нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації: № 35219092042876, код ОКПО 03195694, МФО 820172, банк - ДКСУ м. Київ.?
Стягнути з ОСОБА_1, (14.10.1969 р. н., і.н. НОМЕР_1 місце проживання: 61052 АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради судовий збір в сумі: 1762,00 три. на розрахунковий рахунок Управління: № 35414033031178, код ЄДРПОУ: 03196647, МФО 851011, банк - ГУДКСУ у Харківській області.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя А.М. Гримайло