
Копія
Справа № 397/360/19
н/п : 2/397/189/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.03.2019 року, суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Мирошниченко Д.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до керівника апарату Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_2 та Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування наказу та зобов’язання донарахувати і виплатити заробітну плату, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправним і скасувати наказ керівника апарату Олександрівської районної державної адміністрації від 28.01.2019 року № 5-вс «Про застосування дисциплінарного стягнення» та зобов’язати Олександрівську районну державну адміністрації донарахувати та виплатити заробітну плату за 04, 08, 09, 10, 11 січня 2019 року.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя вважає що у відкритті провадження у справі слід відмовити з огляду на наступне.
Як встановлено із доданих до матеріалів справи документів, позивач працює на посаді начальника відділу економічного розвитку, підприємництва і торгівлі управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури Олександрівської районної державної адміністрації з 2014 року і по даний час.
З посадової інструкції начальника відділу економічного розвитку, підприємництва і торгівлі управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури Олександрівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 вбачається, що дана посада віднесена до категорії «Б» державних службовців.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну службу», державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Позивач оскаржує наказ керівника апарату Олександрівської районної державної адміністрації від 28.01.2019 року № 5-вс «Про застосування дисциплінарного стягнення», застосоване до нього у вигляді зауваження – за вчинення ним дисциплінарного проступку, а саме: недотримання правил внутрішнього службового розпорядку відповідно до ст. 17, п. 6 ч. 2 ст. 65, п. 1 ч. 1 ст. 66 Закону України «Про державну службу», п. 1 розділу 1, п. 3 розділу IV, розділу IX Правил внутрішнього службового розпорядку Олександрівської районної державної адміністрації, затверджених загальними зборами державних службовців Олександрівської районної державної адміністрації (протокол від 23.06.2018 року № 8).
Вищевказаний наказ прийнятий під час проходження позивачем державної, тобто публічної, служби.
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про державну службу», за невиконання або неналежне виконання посадових обов?язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 77 цього Закону, рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб?єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб?єкта призначення.
Відповідно до ст. 78 Закону України «Про державну службу», рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії "А" до суду, а категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
В силу ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно п. 17 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно п. 25 Методичних роз’яснень щодо застосування класифікатора категорій адміністративних справ», затверджених рішенням Ради суддів адміністративних судів України 31 жовтня 2013 року за №114, категорія «спори щодо проходження служби» (пункт 12.2 Класифікатора), серед інших спорів, включає, зокрема, спори щодо: незабезпечення службовця житлом, порушень при нарахуванні та здійсненні виплат за проходження служби, рішення про застосування до службовця дисциплінарного стягнення, рішення атестаційної комісії за результатами атестації, результатів щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов?язків і завдань.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Таким чином, вбачається, що між сторонами виник спір щодо проходження позивачем публічної служби та притягнення до дисциплінарної відповідальності відповідно до Закону України «Про державну службу».
Обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки така категорія справ, у відповідності до ст.ст. 19, 20 КАС України, підвідомча окружним адміністративним судам.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене, у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суддя роз’яснює позивачу, що він вправі звернутися із адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду (місце знаходження: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, поверхи 6, 7, 9).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 186, ст.ст. 259-261, 353-355 ЦПК України, ст.ст. 4-5, 19-20 КАС України, ст. ст. 1, 64, 77-78 Закону України «Про державну службу», суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до керівника апарату Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_2 та Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування наказу та зобов’язання донарахувати та виплатити заробітну плату, у зв?язку з тим, що заява не підлягає розгляду в суді у порядку цивільного судочинства.
Роз’яснити позивачу, що він вправі звернутися із адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду (місце знаходження: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, поверхи 6, 7, 9).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).
Суддя:/підпис/
Копія вірна.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3