
Справа № 457/140/19
провадження №1-кс/457/54/19
УХВАЛА
про тимчасовий доступ до документів,
які містять охоронювану законом таємницю
15 лютого 2019 року м. Трускавець
Слідчий суддя Трускавецького міського суду Львівської області Марчук В.І., секретар судового засідання: Кушнір М.М.,
розглянув клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю заступника начальника Трускавецького ВП – начальника СВ Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_1, яке погоджено начальником Трускавецького відділу Дрогобицької місцевої прокуратури ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 42019140140000002.
Перевіривши надані матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо кримінального провадження, в межах якого було подано дане клопотання, -
в с т а н о в и в:
Досудовим розслідуванням встановлено, що 21 січня 2019 року на інтернет-сайті редакції газети «Джерела Трускавця» опубліковано відео сюжет із назвою «Неякісний ремонт та завищена ціна житла – як у Трускавці влада про дитину сироту піклувалась». Із вказаного сюжету встановлено, що Трускавецька міська рада придбала дві квартири для дітей з числа сиріт та в подальшому підрядник отримавши згідно договору бюджетні кошти не у повному обсязі виконав роботи з ремонту однієї квартири. Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42019141190000002 від 22 січня 2019 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України. У ході досудового розслідування встановлено, що 12 листопада 2018 року виконавчий комітет Трускавецької міської ради в особі голови ОСОБА_3 (замовник) з однієї сторони та ФОП ОСОБА_4 (підрядник) уклали договір №83/11, згідно з яким підрядник зобов’язується перед замовником в обумовлений строк у відповідності до замовлення і розробленої кошторисної документації, будівельних норм та правил провести «Капітальний ремонт приміщення по адресі Стуса 9 б, секція 2, кв.33 у м.Трускавці, Львівської області». Крім цього, встановлено, що 12 листопада 2018 року виконавчий комітет Трускавецької міської ради в особі голови ОСОБА_3 (замовник), з однієї сторони та ФОП ОСОБА_4 (підрядник) уклали договір №84/11, згідно з яким підрядник зобов’язується перед замовником в обумовлений строк у відповідності до замовлення і розробленої кошторисної документації, будівельних норм та правил провести «Капітальний ремонт приміщення по адресі Стуса 9 б, секція 2, кв.35 у м.Трускавці, Львівської області». Відповідно до вищезазначених матеріалів встановлено, що між ФОП ОСОБА_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1) та замовником робіт – виконавчим комітетом Трускавецької міської ради, були оформлені взаємовідносини щодо виконання робіт тазагальна сума виконання вищезазначених робіт становить 266 000 гривень. Разом з цим встановлено, що ФОП ОСОБА_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1) виконала роботи не в повному обсязі, а кошти, отримані від замовників використали не за призначенням. Беручи до уваги вищевикладене з метою всебічного, повного та об’єктивного з’ясування обставин кримінального правопорушення, встановлення чи спростування факту розтрати чи привласнення бюджетних коштів при виконанні згаданих робіт, органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення, стосовно документального підтвердження виду, обсягу, якості операцій та розрахунків між вищезазначеним замовником та виконавцем робіт, а саме до оригіналів договорів, угод, додатків до них, актів виконаних робіт, документів щодо технічного нагляду, довідок про вартість виконаних робіт, дефектних актів, відомостей ресурсів, локальних кошторисів, договірних цін, проектів, квитанцій щодо здійснення проплат, а також інших документів,які були складені та підписані вказаними сторонами та які перебувають у володінні виконавчого комітету Трускавецької міської ради. Оригінали вказаних документів також будуть використані для проведення експертиз підписів службових осіб та відтисків печаток установ, зокрема в разі встановлення достатності доказів привласнення чи розтрати бюджетних коштів, проведення почеркознавчих експертиз дозволить здобути докази вчинення кримінального правопорушення конкретною особою (особами). Суттєве значення для досудового розслідування має отримання тимчасового доступу з можливістю вилучення саме оригіналів документів, оскільки вони будуть предметом почеркознавчих експертиз. Вказані документи перебувають у володінні виконавчого комітету Трускавецької міської ради та у разі виклику його представника на розгляд вказаного клопотання це може призвести до умисного знищення чи внесення змін до них, з метою приховання доказів вини та уникнення від кримінальної відповідальності, у зв’язку із чим у досудового розслідування виникла необхідність у розгляді даного клопотання без участі представника виконавчого комітету Трускавецької міської ради. Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що в матеріалах даного кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи (інформація) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів вказаних документів (інформації) та провести їх вилучення у приміщенні виконавчого комітету Трускавецької міської ради, що розташований за адресою: Львівська область, місто Трускавець,вул. Бориславська, 2.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Частиною 2 статті 163 КПК України передбачено, що якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться. Слідчий звернувся з клопотанням про розгляд справи у відсутності представника виконавчого комітету Трускавецької міської ради, оскільки є підстави вважати, що існує реальна загроза внесення змін у їхній зміст або знищення в цілому, тому просить розгляд даного клопотання провести без виклику представника виконавчого комітету Трускавецької міської ради, у володінні якого знаходиться інформація, до якої необхідно надати тимчасовий доступ. Слідчий суддя вважає, що ризик розпорядження або знищення документів реально існує, тому розгляд клопотання слід проводити без виклику представника особи, у володінні якого знаходяться документи, до яких необхідно надати тимчасовий доступ.
За змістом закону тимчасовий доступ до речей і документів - це один із видів забезпечення кримінального провадження.
Зі змісту ч. 1 та ч. 2 ст. 159 КПК України вбачається, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 цього Кодексу, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 7 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Речі та документи, до яких сторона обвинувачення просить надати доступ, мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні. З матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що посадові особи виконавчого комітету Трускавецької міської ради причетні до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, а вилучення вищевказаних документів (інформації) буде мати суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а саме: для проведення почеркознавчих експертиз. Саме тому органу досудового слідства необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів вказаних документів та провести вилучення оригіналів документів.
Згідно з ч. 4 ст. 132 КПК для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Клопотання підлягає до задоволення, оскільки без вилучення перелічених вище документів неможливо дослідити всі обставини справи та продовжувати досудове слідство.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 132, 160, 162, 164 КПК України, слідчий суддя,–
у х в а л и в:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл заступнику начальника Трускавецького ВП – начальнику СВ Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю вилучення оригіналів, щодо виконання ФОП ОСОБА_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1) на замовлення виконавчого комітету Трускавецької міської ради (ЄДРПОУ 04055914) капітального ремонту приміщення за адресою: вул. Стуса 9 б, секція 2, кв.33 у м. Трускавці Львівської області та капітального ремонту приміщення по адресі Стуса 9 б, секція 2, кв. 35 у м. Трускавці, Львівської області на загальну сум у 266 000 гривень, зокрема, договорів, угод, додатків до них, актів виконаних робіт, документів щодо технічного нагляду, довідок про вартість виконаних робіт, дефектних актів, відомостей ресурсів, локальних кошторисів, договірних цін, проектів, квитанцій щодо здійснення проплат, а також інших документів які були складені та підписані вказаними сторонами та які перебувають у володінні виконавчого комітету Трускавецької міської ради (ЄДРПОУ 04055914), що за адресою: Львівська область, місто Трускавець, вул. Бориславська, 2.
В разі невиконання ухвали, може бути постановлена ухвала про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання вищевказаних документів.
Строк дії ухвали до 15 березня 2019 року.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя В.І. Марчук