Рішення № 80407639, 07.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
620/71/19
Номер документу
80407639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/71/19

Чернігівський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці в Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Обрій” про зобов'язання зупинити роботи,

У С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Обрій” (далі-ТОВ “Обрій”) про зобов’язання зупинити роботи, а саме: експлуатацію кран-балки мехмайстерні, виконання зварювальних, газополум’яних робіт та зберігання балонів із зрідженими та стисненими газами, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Срібнянський район, смт. Срібне, вул. Шкільна, 78 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами перевірки щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці у відповідача встановлені порушення при експлуатації кран-балки та виконанні певних робіт, які створюють загрозою життю та здоров’ю людей. За таких обставин виникла необхідність зупинити роботи, а саме: експлуатацію кран-балки мехмайстерні, виконання зварювальних, газополум’яних робіт та зберігання балонів із зрідженими та стисненими газами. Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виконання робіт можуть бути зупиненні виключно за рішенням суду, тому просить задовольнити позовні вимоги у спосіб, визначений у позові.

10.01.2019 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

11.02.2019 представником позивача подано заяву про часткову відмову від позову, оскільки під час позапланової перевірки (акт від 05.02.2019 № 08-08/02) встановлено усунення відповідачем порушень, зазначених у рядках №№ 17, 20, 22 акту перевірки від 07.12.2018 № 661. Тому Управління Держпраці у Чернігівській області відмовляється в частині позовних вимог, а саме зобов’язання відповідача негайно зупинити експлуатацію похилого транспортера, вакуумної установки МТФ.

11.02.2019 ухвалою суду клопотання представника позивача задоволено. Закрито провадження в частині зобов’язання негайно зупинити роботу (експлуатацію) похилого транспортера, вакуумної установки МТФ, у зв’язку з усуненням відповідачем порушень в цій частині (а.с. 63).

07.03.2019 від представника відповідача надійшла заява про визнання позову в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. Надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі зважаючи на наступне.

На підставі наказу від 29.11.2017 № 301 та направлення на проведення перевірки від 23.11.2018 № 661, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 26.11.2018 по 07.12.2018 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Обрій», код ЄДРПОУ 30875394, Чернігівська область, Срібнянський район, смт Срібне, вул. Шкільна, буд. 78, за результатами якої складено акт від 07.12.2018 № 661, в якому зафіксовано 68 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, в тому числі при експлуатації кран-балки мехмайстерні, виконання зварювальних, газополум’яних робіт та зберігання балонів із зрідженими та стисненими газами.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до частини п’ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, аналізуючи вказані норми, слід зробити висновок, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду, та лише за рішенням суду можуть бути зупинені відповідні роботи.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Отже, роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Так, суд встановив, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці ТОВ «Обрій», що знаходиться Чернігівська область, Срібнянський район, смт Срібне, вул. Шкільна, буд. 78, складено акт від 07.12.2018 № 661, в якому зафіксовано 68 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, в тому числі при експлуатації кран-балки мехмайстерні, виконання зварювальних, газополум’яних робіт та зберігання балонів із зрідженими та стисненими газами, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Докази, які б спростували позицію позивача, відповідачем суду не надано.

У свою чергу 07.03.2019 представником відповідача подана заява про визнання позову.

Відповідно до частини першої та четвертої статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Отже, враховуючи наявність порушень у відповідача нормативно-правових актів з охорони праці та те, що відповідач позов визнає, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Обрій” негайно зупинити роботи (виробництво), а саме: кран-балки мехмайстерні, виконання зварювальних, газополум’яних робіт та зберігання балонів із зрідженими та стисненими газами, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Срібнянський район, смт. Срібне, вул. Шкільна, 78 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 13.03.2019.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000, код 39779238).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Обрій” (вул. Шкільна, 78, смт. Срібне, Срібнянський район, Чернігівська область, 17300, код ЄДРПОУ 30875394).

Суддя І.І. Соломко