
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/3704/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомГоловного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській областідо Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу У С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (надалі також - Держпродспоживслужба, позивач) звернулось до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі також - ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 1700 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що під час здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про рекламу виявлено розповсюдження зовнішньої реклами з текстом «скидка -15%, скидка -10%, скидка - 5%» в кількості одного рекламоносія, на вітринному вікні магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_1, що є порушенням ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», оскільки реклама не містила відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію. За порушення законодавства про рекламу на відповідача було накладено штраф на суму 1700,00 грн, відповідно до рішення № 144/18 від 13.04.2018. У добровільному порядку вказана сума штрафу не сплачена.
В судове засідання сторони не заявились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись в установленому порядку, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача. Відповідач відзиву в установлені судом строки не направив, про розгляд справи повідомлявся за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштові відправлення повернуті не врученими з незалежних від суду причин.
Згідно ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Ухвалою суду від 15.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 14.01.2019 вирішено перейти зі спрощеного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання, одночасно строк підготовчого провадження продовжено терміном на один місяць.
Ухвалою суду від 05.02.2019 закінчено підготовче провадження та призначено справи до судового розгляду по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 25.08.1992, юридична адреса: м. Чернігів, вул. Кузнечна, 11, Чернігівська область, 14000. Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку, виданого ФОП ОСОБА_1, місце здійснення діяльності: АДРЕСА_1. Чернігівською міською радою 06.12.2006 відповідачу виданий дозвіл на розміщення об'єкту торгівлі магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» по продажу непродовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_1.
29.03.2018 головним спеціалістом сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового та пробірного законодавства Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 18/18, а саме: ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» щодо змісту реклами при розповсюдженні зовнішньої реклами «скидка -15%, скидка -10%, скидка - 5%» в кількості 1 (одного) рекламоносія, на вітринному вікні магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області на адресу ФОП ОСОБА_1 листами № 01-06-03-29/2215, № 01-06-03-29/2216 від 03.04.2018, № 01-06-03-29/3292 від 15.05.2018, № 01-06-03-29/3380 від 17.05.2018 та № 01-06-03-29/5033 від 18.07.2018 направлено вимоги, в яких зобов'язано відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про рекламу» надати до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області: копію свідоцтва про державну реєстрацію чи виписки про державну реєстрацію; письмові пояснення щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу»; інформацію щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів тощо); інформацію щодо терміну розповсюджуваної реклами за вказаною адресою. Також зазначено припинити розповсюдження реклами з порушенням вимог законодавства про рекламу, про що повідомити ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області, з копіями підтверджуючих документів. Уразі невиконання вимог, до ФОП ОСОБА_1 будуть застосовані санкції відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону.
Інформації, що витребовувалась позивачем суб'єктом господарювання не надано.
20.04.2018 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області прийнято рішення № 20/18 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, юридична адреса: Кузнечна, 11, м. Чернігів, 14000 (а.с.17), про що повідомлено позивача листом (а.с.18).
13.08.2018 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області відносно ФОП ОСОБА_1 складений протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 46/18, відповідно до якого вирішено прийняти рішення про накладення штрафу за матеріалами справи про порушення законодавства про рекламу - частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» (а.с.36).
На підставі матеріалів справи та протоколу засідання стосовно справи про порушення Закону України «Про рекламу», відповідачем у той же день прийнято рішення № 144/18, яким вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 1700,00 грн за недотримання останнім, встановлених Законом України «Про рекламу», вимог щодо змісту реклами «скидка -15%, скидка -10%, скидка - 5%» в кількості 1 (одного) рекламоносія, на вітринному вікні магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_1, а саме: вищевказана реклама не містила відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, що є порушенням вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» (а.с.37).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 №270.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
З матеріалів справи про порушення законодавства про рекламу, суд вбачає, що при розміщені зовнішньої реклами відповідачем не зазначено інформацію про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 11 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Пунктом 9 Порядку встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Відповідно до пункту 14 Порядку Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Згідно з пунктом 16 Порядку справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
З огляду на матеріали справи, позивачем були здійснені всі можливі заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (пункт 18 Порядку).
Згідно з вимогами пункту 20 Порядку сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу на загальну суму 1700,00 грн є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь держави (УК у м. Чернігові/м.Чернігів/21081100, код ЄДРПОУ 38054398, МФО 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку 311121106025002 штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ40310334.
Відповідач: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1.
Дата складення повного рішення суду - 13.03.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб