ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48618/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Головка А.Б.,
при секретарі –Вовченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Кредитної спілки "Наша Єдність"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
25 грудня 2009 року прокурор Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кредитної спілки "Наша Єдність"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій у загальній сумі 1651 грн. 20 коп.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначав, що Кредитна спілка "Наша Єдність" не сплатила страхові внески за вересень 2009 року, чим порушила вимоги ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тому відповідно до вимог ст. 106 цього Закону до відповідача застосовано фінансові санкції. Заборгованість Кредитної спілки "Наша Єдність" перед Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві складає 1651 грн. 20 коп., з них: недоїмка по страхових внесках за вересень 2009 року складає 1355 грн. 20 коп., фінансова санкція - 296 грн.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились, хоча в матеріалах справи наявні докази, що вони належним чином повідомлялись про час та місце розгляду справи. Представник Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Відповідно до п. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Повістка направлялась відповідачу за адресою зазначеною у державному реєстрі, що підтверджується довідкою № 002/3780 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відсутність представника відповідача не є перешкодою для розгляду справи та справа може бути вирішена на підставі наявних в ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, Кредитна спілка "Наша єдність" є юридичною особою (ідентифікаційний код 24827614) та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві.
Відповідно до статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно до положень статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 –2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Згідно з п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Відповідачем було складено та подано до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві розрахунок сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2009 року, у якому зазначена сума страхових внесків в розмірі 1355 грн. 20 коп.
Частиною другою статті 20 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до зазначеного Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та пунктів 5.1.3, 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Судом встановлено, що відповідачем за вересень 2009 року не сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України в строки установлені частиною шостої статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в сумі 1355 грн. 20 коп.
Статтею 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно із частиною 13 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
Відповідно до ч. 17 ст. 106 Закону від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення.
Судом встановлено, що заступником начальником Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві прийнято рішення № 1174 від 09.10.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за несвоєчасну сплату страхових внесків, якими на відповідача накладено штраф в сумі 296 грн.
Зазначене рішення отримано представником відповідача 12.10.2009 року, що підтверджується відміткою про отримання в повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення № 85030.
Згідно із п. 2 ч. 13 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, на момент розгляду справи сума заборгованості відповідача по фінансовим санкціям складає 296 грн.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України “Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право: звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб. Згідно із ч. 1 та ч. 2 ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Кредитної спілки "Наша Єдність" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки "Наша Єдність" (код ЄДРПОУ 24827614) на користь Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1355 грн. 20 коп. (одна тисяча триста п'ятдесят п'ять гривень двадцять копійок) та фінансових санкцій у сумі 296 грн. (двісті дев'яносто шість гривень).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 27 лютого 2010 року.
Суддя А.Б. Головко