
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/6035/18
УХВАЛА
ПРО ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
04 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» про зобов'язання відшкодувати витрати на оплату, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ», в якому просив:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області відшкодувати витрати на оплату житлово-комунальних послуг на 2016 - 2019 опалювальний період у повному обсязі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 2018 - 2019 опалювальний період, про що свідчить повідомлення № 004687 Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області.
У поданому на позовну заяву відзиві відповідач проти позову заперечив з підстав, що 08.11.2018 року на адресу управління соціального захисту населення від позивача надійшла заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У декларації позивач вказав двох осіб, що зареєстровані і проживають у будинку - заявник та дружина ОСОБА_2
Відповідно до встановленого порядку призначення субсидій, відповідачем зроблено запити про доходи членів домогосподарства. За отриманою інформацією в періоді, за який враховуються доходи, тобто з січня 2018 року по червень 2018 року позивач доходів не отримував та єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачував.
Заявникові не призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2018 року з таких підстав: дохід ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по червень 2018 року менший від мінімальної зарплати/не сплачено ЄСВ.
При постановлені ухвали суд виходить з наступного:
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно ст. 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього ж Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України (у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), встановлено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
За правилами ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно матеріалів справи, позивач просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Пустомитівської державної районної адміністрації у Львівській області відшкодувати витрати на оплату житлово-комунальних послуг на 2016 - 2019 опалювальний сезон в повному обсязі.
Позивачу була призначена субсидія на опалювальний період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року на дві особи, виходячи з соціальних норм - 456,46 куб. м. на опалення, на плиту - 18,00 куб. м. на місяць.
Оскільки позивач не звертався до управління соціального захисту населення із новою заявою та декларацією про доходи і витрати осіб, йому була призначена субсидія за перерахунком на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно на двох осіб, на яких розрахована норма житла та соціальні нормативи: соціальна норма на опалення - 277,66 куб. м., на плиту - 16.20 куб. м. газу на місяць. Соціальна норма на жовтень 2017 року становила : на опалення - 205,02 куб. м., на плиту - 16,20 куб. м. газу; з листопада 2017 року щомісячно соціальна норма на опалення на трьох осіб становила 397,23 куб. м., на плиту - 16,20 куб. м. газу.
У призначенні субсидії з 01 жовтня 2018 року позивачу відмовлено з підстав: дохід ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по червень 2018 року менший від мінімальної зарплати/не сплачено ЄСВ.
Відповідно до абз. 10, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до абз. 1-3, п. 18 цієї ж Постанови житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг надається:
громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018 р., а також тим, що звернулися після 1 січня 2019 р., але житлова субсидія їм призначена з 2018 року, - за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг - за січень 2019 р.; за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом виплати одержувачам у готівковій формі - починаючи із житлової субсидії, нарахованої за лютий 2019 р., про що одержувачу надсилається персональне повідомлення на адресу домогосподарства;
громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії з 1 січня 2019 р., - за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати житлових субсидій).
Враховуючи наведені норми та обставини, оскільки житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою, що надається за рахунок коштів державного бюджету України шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг - за січень 2019 року, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом виплати одержувачам у готівковій формі - починаючи із житлової субсидії, нарахованої за лютий 2019 року, а позивач просить в позовній заяві зобов'язати відшкодувати витрати на оплату житлово-комунальних послуг, даний спір стосується права власності на бюджетні кошти, відтак спір має приватноправовий, а не публічно-правовий характер.
Вказана позиція суду по суті узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною у постанові від 30 січня 2019 року по справі № 756/6441/16-ц.
Відповідно, позовна вимога про зобов'язання Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області відшкодувати витрати на оплату житлово-комунальних послуг на 2016 - 2019 опалювальний період у повному обсязі не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому провадження у даній справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 238, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі № 1340/6035/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації у Львівській області, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» про зобов'язання відшкодувати витрати на оплату, - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду до юрисдикції місцевого загального суду за правилами ЦПК України.
Судовий збір сплачений ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1) згідно квитанції № 0.0.1228624207.1 від 02.01.2019 в сумі 704,80 грн. повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала складена у повному обсязі 11.03.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.