
Справа № 234/2267/18
Провадження № 2/234/91/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2019 року
Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Сухоручко Ю.О.
при секретарі Харькової Т.С.
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Краматорську цивільну справу №2/234/91/19 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення заборгованості по заробітній платі,
Обставини справи:
До Краматорського міського суду Донецької області звернувся ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» із позовом про стягнення заборгованості по заробітній платі.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що з 01.08.2001 року він прийнятий у відокремлений підрозділ «Донецькі електричні мережі» ПАТ «Донецькобленерго», який з 30.03.2012 року перейменовано у відокремлений підрозділ «Донецькі електричні мережі» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». 20.03.2017 року він був звільнений згідно п.1 ст.36 КЗпП України. На момент звільнення йому не була відома сума розрахункових коштів, у зв’язку із чим листом від 01.06.20917 року він звернувся до відповідача з проханням повідомити письмово про нараховані йому суми розрахункових виплат та причину їх несплати. Листом від 03.07.2017 року №177 відповідач повідомив, що не має можливості розглянути його звернення, оскільки виробничі потужності, адміністративні будівлі та матеріально-технічні бази захоплені. Відповідач просив надати йому належним чином засвідчені копії документів, які підтверджують факт наявності трудових відносинз ПАТ «Донецькобленерго», кількість відпрацьованого часу за період з 01.03.2017 року по 20.03.2017 рік, розмір посадового окладу. Листом від 14.07.2017 року зазначені документи були надіслані відповідачу. Крім того, у індивідуальній відомості про застраховану особу, видану ПФУ в м. Лиман від 13.07.2017 року №892/05 за березень 2017 року зазначена сума заробітку для нарахування пенсії 18131,40 грн. Відповідачем було надано дві довідки про заробітну плату від 13.04.2017 року №74.74/538 та від 05.05.2017 року №74.74/585 відповідно. Слід звернути увагу, що зазначені довідки були видані після захоплення матеріально-технічних баз відповідача. Зазначене свідчить про наявність у відповідача доступу до всіх бухгалтерських даних. Просить суд зобов’язати відповідача сплатити позивачу всі суми виплат, які йому належать та повинні були сплачені при звільненні. Зобов’язати відповідача сплатити заробіток за час затримки розрахунку при звільненні та компенсацію за несвоєчасну виплату заробітної плати, виходячи з індексу інфляції на термін розрахунку заборгованості. Звернути позов до негайного виконання.
В письмових запереченнях представник відповідача зазначив, оскільки факт наявності невиплаченої Позивачу заробітної плати заперечується Відповідачем, вказана обставина підлягає доказуванню у справі, що розглядається. 02.09.2014 р. Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» № 1669 – VII (далі Закон 1669). Розпорядження КМУ від 02.12.2015р. № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція (далі Розпорядження 1275-р), відповідно до якого м. Краматорськ (де зареєстроване Товариство) є територією проведення антитерористичної операції. Розпорядженням КМУ № 1085 – р від 07.11.2014р. затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (далі Розпорядження № 1085-р), відповідно до якого населені пункти де знаходиться майно Товариства та здійснюється ним діяльність є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження (зона АТО).
Приймаючи до уваги Положення Закону № 1669, Розпорядження 1275-р, № 1085-р, Товариство здійснювало господарську діяльність на території проведення АТО у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 263 від 07.05.2015р. «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», Суб’єкти електроенергетики, що одночасно провадять діяльність на контрольованій (КТ) та неконтрольованій території (НКТ), ведуть окремий бухгалтерський облік господарської діяльності на неконтрольованій та контрольованій території.
На виконання вимог вказаної постанови, ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» було здійснено розподіл кадрового та бухгалтерського обліку по контрольованій та неконтрольованій території, що підтверджується наказом Відповідача від 08.05.2015р. № 289-ОД.
Таким чином, ведення та зберігання документації по персоналу та ведення бухгалтерського обліку на території, що не контролюється українською владою, здійснювали відповідні робітники дирекції по персоналу та бухгалтерії, що знаходились на НКТ.
13.03.2017р. за місцезнаходженням виробничих потужностей, адміністративних будівель та матеріально-технічних баз ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, яка не контролюється українською владою у Донецькій області, невідомими особами були вчинені дії, які мають ознаки злочину, передбаченого ч.3 ст.206 Кримінального кодексу України, а саме вчинення противоправних дій, які блокують діяльність підприємства.
Внаслідок захоплення майна та приміщень посадові особи Товариства позбавлені контролю над будівлями, спорудами, об’єктами електроенергетики, обладнанням, транспортними засобами, товарно-матеріальними цінностями, комп'ютерною технікою, документацією, базами даних та іншим майном на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
У зв’язку із зазначеними обставинами, Товариство, починаючи з 13 березня 2017 року, фактично було позбавлене можливості забезпечувати виконання своїх зобов`язань до моменту усунення форс-мажорних обставин. За фактом втрати контролю над активами, ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» 15.03.2017р. звернулось до правоохоронних органів України, ДФС України та державних фондів.
За заявою Товариства Головним управлінням Національної поліції у м. Києві було відкрите кримінальне провадження № 12017100000000150.
17.03.2017 р. Товариство повідомило Державну фіскальну службу про відсутність доступу до особових справ та інших документів, які стосуються трудової діяльності Товариства, а 20.03.2017 р. також про неможливість вивезення первинних бухгалтерських документів.
Також, 17.03.2017 р. ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» було видано наказ №188а-ОД про припинення виробничої діяльності на неконтрольованій території в зв’язку з втратою контроля над майном.
Крім того, 12.05.2017р. відбулася масштабна вірусна атака комп’ютерних систем в 150 країнах світу (вірус WannaCry https://ru.wikipedia.org/wiki/WannaCry). ОСОБА_3 ДТЕК, в тому числі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» були заражені вказаним вірусом. Деяка інформація, що знаходилась на серверах та безпосередньо на комп’ютерах була зашифрована, але Товариство намагається відновити втрачені дані.
27.06.2017р. та 29.06.2017р. на об’єкти інфраструктури енергогенеруючих та енергопостачальних компаній нашої держави, в тому числі на Товаристві, відбулася ще одна масштабна кібератака. Результатом цього стала дестабілізація роботи інформаційних та комунікаційних елементів корпоративних мереж, а також виведення з робочого ладу ряду автоматизованих систем.
Масова кібератака в державі є загальновстановленим фактом та призвела до втрати доступу до деяких документів та інформації.
З цього приводу, 04.07.2017р. Товариство звернулось з відповідним повідомленням до Департаменту кіберполіції НПУ, яке 14.07.2017р. було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017050390001995.
Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до п. 1.6. наказу Держкомстату України від 28.09.2005 р. №286 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників» до первинної облікової документації підприємства, установи, організації (далі - підприємства) належать: накази (розпорядження) про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; накази (розпорядження) про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу; розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці». У табелі обліку використання робочого часу (типова форма №П-5) робляться відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, в т. ч. надурочні, вечірні, нічні години роботи та ін., а також інші відхилення від нормальних умов роботи. Отже, табель обліку робочого часу є первинним документом, відповідно до даних якого здійснюється нарахування заробітної плати.
Так як табелі обліку робочого часу щодо Позивача, відповідно до наказу від 08.05.2015г. № 289-ОД, велись на неконтрольованій території, в зв’язку з захопленням майна товариства, в розпорядженні Відповідача відсутні табелі обліку робочого часу, тобто первинні документи, які фіксують факт виконання працівником роботи за березень 2017 р., про що Товариство повідомляло органи ДФС листом від 17.03.2017 р. вих. №68/1742/ис, а тому підстав для нарахування Позивачу заробітної плати немає, нарахування її є технічно та юридично неможливим.
Крім того, в період з 25.07.2017 р. по 03.08.2017 р. в ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» Головним управлінням Держпраці у Донецької області була проведена перевірка додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове соціальне страхування за період 2015-2017 роки. За результатами перевірки, оформленими Актом від 29.08.2017р. №05-20-3335/0032, порушень трудового законодавства не виявлено.
При цьому, у вказаному Акті зазначено, що в зв’язку із втратою контролю за документацією, архівами, комп’ютерною технікою товариства, які перебувають на неконтрольованій території, перевірка питань, що стосуються невиплати компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, невиплати розрахункових сум працівникам, які перебувають на неконтрольованій території не вбачається можливим.
Твердження Позивача про те, що йому надали довідки про заробітну плату і це свідчить про наявність у Відповідача доступу до всіх бухгалтерських даних, не відповідає дійсності, так як для виготовлення цих довідок Відповідачем використовувалась інформація з особового кабінету платника податків Державної фіскальної служби України. Вказані довідки містять виключно ті відомості, які раніше були відображені у податковій звітності Відповідача – загальну суму нарахувань Позивачу та здійснені утримання за період до лютого 2017 року включно. Ніяких відомостей щодо складових цих нарахувань (чи є вони заробітною платою, чи оплатою відпустки, чи матеріальною допомогою, або мають інший характер) ці довідки не містять. Так само в них відсутня будь-яка інформація щодо нарахувань за березень 2017 року. Будь-яка інформація стосовно заробітної плати Позивача у Відповідача відсутня в зв’язку з втратою контролю за бухгалтерськими документами на НКТ, про що Позивача письмово повідомляли.
При цьому відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з ПФУ нарахування Позивачу за березень 2017 року станом на 16.03.2018 року становить 0 грн.
Таким чином, Позивачем не доведено факт наявності заборгованості по заробітній платі за березень 2017 року.
Також, відповідно до ст. 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Так як нездійсненя виплат на користь позивача є наслідком злочинних дії третіх осіб, вина Відповідача у існуючому становищі відсутня, що також підтверджується Науково-правовим висновком Торгово-промислової палати України № 2374/2/21-10.2 від 24.07.2017 року, в розділах V та VI здійснено аналіз обставин подій, існуючої судової практики та зроблено висновок про наявність після 13.03.2017 р. обставин непереборної сили, які унеможливлюють виконання ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» своїх обов’язків.
При цьому, в зв’язку з відсутністю необхідних даних (для розрахунку середньої заробітної плати необхідна інформація про виплачені раніше Позивачу суми та їх склад, для встановлення, чи підлягають ці суми включенню у розрахунок), здійснити розрахунок середнього заробітку Позивача з дотриманням вимог п. 3 та 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати неможливо.
Крім того, Відповідач звертає увагу на те, що існуюча ситуація виникла внаслідок незаконних та злочинних дій проти підприємства, які відбулись 13.03.2017 р. та завдали величезної шкоди товариству.
Всі обов’язки перед працівниками до лютого 2017 р. виконані в повному обсязі. До відновлення контролю над майном Товариства, зокрема документацією, необхідною для проведення розрахунків заробітної плати Відповідач фізично неспроможний з’ясувати факт наявності зобов’язань перед працівниками.
При цьому, Кабінет Міністрів України в п. 9 розпорядження від 11 січня 2017 р. № 8-р «Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» передбачив, що виплата заробітної плати на підприємствах усіх форм власності, які провадять законну господарську діяльність на неконтрольованій території, за умови дотримання ними вимог щодо протидії фінансуванню тероризму та недопущення дій, спрямованих на зміну кордонів або територіальної цілісності України забезпечується з моменту настання умов, визначених пунктом 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію Указом Президента України від 15 березня 2017 р. № 62.
Умовою, визначеною в п. 1 вказаного рішення РНБО «Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України» є реалізація пунктів 1 і 2 Мінських домовленостей (припинення вогню, відведення важкого озброєння), а також повернення захоплених підприємств до функціонування відповідно до законодавства України.
У зв’язку з вищенаведеним, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог через їх необґрунтованість та передчасність (а.с.42-48).
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні, в режимі відеоконференції, представник відповідача проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 26.02.2018 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 11.06.2018 року замінено відповідача з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на відповідача ОСОБА_4 товариство «ДТЕК Донецькі електромережі».
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 27.08.2018 року, витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про нарахування заробітної плати за березень 2017 року ОСОБА_1, а також інформації, чому існують розбіжності в довідці №892/05 від 13.07.2017 року та довідці за №12703 від 16.03.2018 року.
За клопотанням позивача судом зроблено запит до відповідача про надання інформації про суми всіх виплат, які належать ОСОБА_1, та повинні були сплачені позивачу при звільненні.
Розглянувши матеріали справи суд встановив:
Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_5 працював в підрозділі Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» з 01.08.2001 року до 20.03.2017 року. 20.03.2017 року звільнений з посади головного інженерга на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін, наказ № 20-к від 20.03.2017 року. (а.с.11.12)
Відповідно до довідок про заробітну плату позивача від 13.04.2017 року та від 05.05.2017 року відомості про нарахування та виплату позивачу заробітної плати за березень 2017 року відсутні.(а.с.14,15)
Відповідно до довідки від 16.03.2018 року № 68/1759/ис, наданою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» ОСОБА_1 працював у ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на посаді старшого диспетчера району оперативно-диспетчерської групи Ворошиловського району електричних мереж Донецьких міських електричних мереж. 20.03.2017 року його було звільнено на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України за згодою сторін. Робоче місце працівника знаходилось на території, яка тимчасово не контролюється українською владою (НКТ), облік робочого часу, ведення кадрової документації та нарахування заробітної плати також здійснювалось на НКТ згідно відпрацьованого часу. В зв’язку із захопленням 13.03.2017 року невідомими озброєними особами майна товариства, яке знаходилось на неконтрольованій території, в тому числі кадрової, бухгалтерської документації та баз даних, в «ДТЕК Донецькобленерго» відсутня інформація щодо роботи зазначеного працівника в березні 2017 року. На момент звільнення вказаного працівника та по цей час інформація в обліку товариства щодо будь яких сум, які були б йому нараховані, але не виплачені, відсутня. (а.с.66)
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року розпочато проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року №1275-рзатверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та визначені населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження. До переліку таких міст включене м. Донецьк.
Наказом ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» від 08.05.2015 року № 289-ОД здійснено розподіл кадрового та бухгалтерського обліку по контрольованій та неконтрольованій державною владою території. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 263 від 07.05.2015 року для забезпечення ефективного управління і контролю за діяльністю підрозділів і працівників, які виконують роботу на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», ведення і зберігання документації на персонал, який знаходиться на непідконтрольній території, покладено на працівників дирекції по персоналу, який знаходяться на непідконтрольній території. (а.с.49)
Встановлено, що позивач продовжив працювати на тій частині підприємства, яка перебувала на території проведення антитерористичної операції, а саме у ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» виробнича діяльність якого здійснювалась на території проведення АТО (м. Донецьк).
Таким чином, позивач за своїм вибором погодився з виконанням роботи в умовах проведення АТО та на території, яка є тимчасово непідконтрольною Україні.
У зв’язку з захопленням невідомими особами адміністративної будівлі та виробничих об’єктів ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» розташованих у м. Донецьк, у відповідача з 13.03.2017 року відсутній доступ до документації підприємства (кадрової, первинної, технічної, договірної, податкової, архівної та іншої), до комп’ютерних баз та втрачено контроль над господарською діяльністю.
За фактом здійснення протидії законній господарській діяльності, привласнення майна та за вчинення дій, спрямованих на неправомірне втручання в діяльність ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за заявою останнього порушено кримінальне провадження № 1207100000000150 за ознаками ч. 3 ст.206 КК України. (том 1 а.с.50-59).
Відповідно до копії Наказу від 17 березня 2017 року № 188а-ОД, у зв’язку з втратою контролю над усім рухомим та нерухомим майном, ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», а також запасами, документацією, архівами, комп’ютерними системами, системами обліку, програмним забезпеченням, які знаходяться в зоні проведення АТО, на території, яка не контролюється українською владою в Донецькій області та в м. Донецьку, вважати припиненою виробничу діяльність підприємства з використанням майна ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», над яким втрачений контроль з 13 березня 2017 року. (а.с.62)
ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на адресу Дніпропетровського Управління ОВПП ДФС було направлено повідомлення від 20.03.2017 року № 68/1742/ис про неможливість вивезення первинних документів. (а.с.60-61)
Висновком торгово-промислової палати України ПАТ № 2370/2/21-10.2 від 24 липня 2017 року щодо унеможливлення виконання обов’язків передбачених законодавством України про працю при вивільненні (звільненні) працівників, спричиненого впливом дії форм-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносно «ДТЕК Донецькобленерго» засвідчено настання форс-мажорних обставин при здійсненні господарської діяльності на території, непідконтрольній українській владі, у тому числі у м. Донецьк. Судом встановлено, що з 13.03.2017 року господарська діяльність та управління виробничими потужностями відповідача унеможливлено неправомірними діями третіх осіб. Майно ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», що знаходиться в тому числі в м. Донецьк, перебуває у незаконному володінні та під контролем третіх осіб. Фактично відповідач втратив контроль і доступ до своїх виробничих потужностей та іншого майна, у тому числі, до трудових книжок працівників, оригіналів наказів, у тому числі затвердження та введення в дію штатного розпису, особових справ працівників. Початок дій форс-мажорних обставин (обставин не переробної сили) є 13 березня 2017 року ( а.с.82-100).
На письмові заперечення відповідача, позивач ОСОБА_1 надіслав до суду відповідь до відзиву, в якому зазначив, що трудова книжка була йому видана у день звільнення 20.03.2017 року у м. Донецьк. Зазначений факт свідчить про те, що Відповідач мав доступ до трудових книжок та не був позбавлений можливості їх видачі звільненним працівникам. Виплата заробітної плати у період з 2014 року по березень 2017 року здійснювалась у визначеному трудовим законодавством порядку на картковий рахунок банку «ПУМБ». Таким чином, у діях Відповідача по несплаті всіх сум розрахункових, які належать йому при звільненні наявний прямий умисел. Незважаючи на наказ №188а-ОД від 17.03.2016 року «Про зміну в організації ведення діяльності», відповідач в м. Донецьку видав позивачу трудову книжку, в якій наявний запис про звільнення від 20.03.2017 року із печаткою відповідача. Факт того, що відповідач має доступ до всіх необхідних даних для здійснення виплати розрахункових коштів також підтверджується індивідуальною відомостю про застраховану особу, видану управлінням ПФУ в м. Лиман від 13.07.2017 року №892/05, де за березень 2017 року зазначена сума заробітку для нарахування пенсії 18131,40 грн. Тобто, відповідач на підставі наявних в нього даних нарахував. Але не сплатив належні йому суми.Посилання відповідача на той факт. Що 19.07.2017 року КМУ прив’язав виплату заробітних плат на підприємствах усіх форм власності, які ведуть законну діяльність на непідконтрольних територіях в Донецькій і Луганській областях, до їх повернення і виконання Мінських домовленостей є недоречним. Висновок Торгово-промислової палати України від 24.07.2017 року має суто теоретичне значення та не може вважатися безапеляційним доказом у справі (а.с.119-123)
Представник відповідача ОСОБА_6 надіслав до суду письмові додаткові пояснення по справі в зв’язку з наданням позивачем індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих ПФУ в м. Лиман 13.07.2017 роу №895/05 за березень 2017 року, в яких містяться відомості щодо здійснення на користь позивача нарахувань, відповідно до яких у зв’язку із переміщенням апарату управління ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на контрольовану територію, відповідно до постанови КМУ № 263 від 07.05.2015 року, підприємство здійснювало окремий облік господарських операцій, які здійснюються на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі – неконтрольована територія/НКТ) та на території України (далі – контрольована територія/КТ). Так, здійснено розподілення обліку бухгалтерських операції, здійснюваних на контрольованій та неконтрольованих територіях. Ведення бухгалтерського обліку на неконтрольованій території здійснювалось працівниками бухгалтерії, які фактично знаходились на НКТ. Також, було окреме ведення кадрового обліку працівників, які виконують роботу на КТ та НКТ. Ведення та зберігання документації на персонал, який виконує трудові обов’язки на НКТ здійснювався співробітниками департаменту з управління персоналом, в тому числі окремо проводився облік нарахування заробітної плати та інших виплат працівникам. Персонал, який здійснював облік, був розподілений за місцем ведення обліку та також знаходився на контрольованій та неконтрольованій території відповідно. 13.03.2017 року за місцезнаходженням виробничих потужностей та адміністративних будівель ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», що знаходяться на території проведення АТО за адресами: м. Донецьк, вул. Постишева, буд. 99-а, та м. Донецьк, бул. Шевченко, буд. 11, яка не контролюється українською владою у Донецькій області невідомими особами були вчинені противоправні дії, які блокують діяльність підприємства. Правоохоронними органами порушено кримінальне провадження № 12017100000000153 за ч. 3 ст. 206 КК України. ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», як платник єдиного внеску зареєстровано в Дніпропетровському управлінні офісу ВПП ДФС України, щомісячний звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» формувався консолідовано, на підставі відомостей, що надавались відповідними службами як з території КТ та НКТ спеціалісту розрахункового сектору на КТ. Після чого передавались відповідній особі страхувальника, ня якого покладено обов’язки щодо здійснення комплексу робіт, пов’язаних із формуванням та поданням Звіту. Під час підготовки звіту за березень 2017 року спеціаліст розрахункового сектору бухгалтерської служби, який консолідував відомості, отримані щодо працівників, які виконували роботу на НКТ та працівників, які виконували роботу на КТ включив до звіту інформацію отриману від відповідальних осіб, які залишились на НКТ, та які на день формування звіту фактично не перебували у трудових відносинах з ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». З урахуванням того, що з 13 березня 2017 року втрачено контроль за первинними документами необхідними для нарахування заробітної плати робітникам ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» з НКТ керівництвом підприємства поставлено під сумнів поданий звіт за березень 2017 року. Адже, звіти по ЄСВ та ПДФО щодо працівників формуються на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення), або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), якими є табель обліку використання робочого часу; розрахунково-платіжної відомості, накази та розпорядження (на виплату премій, доплат, надбавок, матеріальної допомоги тощо). З метою недопущення надання неправдивої та недостовірної інформації в звітах по ЄСВ та ПДФО та недопущення порушень принципів формування звітності прийнято рішення про корегування поданих в квітні 2017 року звітів. Достовірна інформація щодо нарахувань по ОСОБА_1 була відображена в індивідуальних відомостях про застраховану особу від 16.03.2018 року, виданих Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області. Відповідно до цих відомостей, розмір нарахованої ОСОБА_1 суми заробітку за березень 2017 року становить о грн.(а.с.160-162)
Дійсно в матеріалах справи мається копія індивідуальної відомості про застраховану особу, видані УПФУ у м. Лиман 13.07.2017 року за №892/05 від 13.07.2017 року, відповідно до яких сума заробітку за березень 2017 року для нарахування пенсії ОСОБА_1 склала 18131.40 грн. (а.с.13)
Представником відповідача надана інформація з Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 вікторовича за звітні періоди, в тому числі за 2017 рік. З наданих відомостей вбачається, що позивачу були виплачені суми заробітної плати за січень 2017 рік, лютий 2017 рік; не було здійснено будь-яких нарахувань за березень 2017 рік. (а.с.65)
Як вбачається з матеріалів справи, та пояснень сторін, роботодавець фактично відсутній за фактичним місцем ведення діяльності, місцем роботи позивача по справі, зокрема у м. Донецьку, і цей факт зумовлений поважними причинами.
Розглядаючи заявлений позов, суд вважає, що факт наявності заборгованості відповідача перед позивачем не доведений. При цьому судом приймались відповідні заходи щодо встановлення вказаних позивачем фактів та обставин, проте їх з’ясування через форс-мажорних обставин є неможливим.
На виконання ухвали Краматорського міського суду Донецької області від 27.08.2018 року по справі №234/2267/18 про витребування доказів головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо розміру нарахованої заробітної плати ОСОБА_7 за березень 2017 року в розмірі 00,00 грн., з одночасним повідомленням, що в звіті «Щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне саціальне страхування» за липень 2017 року страхувальником АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» заробітна плата нарахована за березень 2017 року в сумі 18131,40 грн. була відкоригована («знята») згідно типу нарахувань «3-сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) страхувальником самостійно зменшено зайво нараховану суму єдиного внеску». (а.с.195).
Суд враховує положення частини 2, 8 ст. 9, частини 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», згідно з якими обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суму якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Таким чином, з наданої Індивідуальної відомості про застраховану особу позивача форми ОК-7, яка була сформована 16.03.2018 року, вбачається, що страхові внески страхувальником за березень 2017 року не сплачені (а.с.65).
Суд погоджується з доводами представника відповідача про неможливість надати звіт за березень 2017 року щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сформованого згідно до Наказу Міністерства доходів та зборів України №454 від 09.09.2013 року «Про затвердження Порядку формування та надання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відносно позивача, оскільки під час вірусної атаки комп’ютерних систем в червні 2017 року було виведено з ладу систему M.E.Doc в якій формуються ці звіти, про що було зазначено у заяві до Киберполіції (а.с.63-64). В зв’язку з цим, звіти, виготовлені до липня 2017 р. підприємством втрачено.
Згідно ст. 21 КЗпП України, трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У відповідності до ч.1 ст. 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідност. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Частиною першої ст. 47 КЗпП України визначено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені уст. 116 КЗпП України.
Згідно з ч.1 ст.116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Відповідно до ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до п. 1.6. наказу Держкомстату України від 28.09.2005 р. №286 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників» до первинної облікової документації підприємства, установи, організації (далі - підприємства) належать: накази (розпорядження) про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; накази (розпорядження) про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу; розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці». У табелі обліку використання робочого часу (типова форма №П-5) робляться відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, в т. ч. надурочні, вечірні, нічні години роботи та ін., а також інші відхилення від нормальних умов роботи. Отже, табель обліку робочого часу є первинним документом, відповідно до даних якого здійснюється нарахування заробітної плати.
У пункті 1 частини першої статті 263 ЦК України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Отже, непереборною силою є надзвичайна і невідворотна зовнішня подія, що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов’язання, за умови що остання не могла її передбачити або передбачила але не могла її відвернути, та ця подія завдала збитків.
Вказані форс-мажорні обставини унеможливлювали виконання відповідачем своїх зобов’язань згідно ст.ст.47,83,115,116 КЗпП України.
Науково-Правовим висновком Торгово-промислової палати України визнано, що терористична загроза та загроза територіальній цілісності України, що супроводжується актами тероризму, є надзвичайними, непередбачуваними та невідворотними обставинами, що об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків відповідачем, передбачених трудовим договором.
Головним Управлінням Держпраці у Донецькій області перевірений факт додержання ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Актом перевірки від № 05-20-3333/0028 від 03.08.2017 року встановлено, що здійснити нарахування заробітної плати за березень 2017 року та здійснити розрахунок компенсації за невикористані дні щорічних та додаткових відпусток неможливо у зв’язку із втратою контролю над всім майном, документацією, архівом, комп’ютерними системами, системами обліку, програмами забезпечення, що залишились в зоні АТО. (а.с.67-81).
Таким чином, нарахування заробітної плати за березень 2017 року є неможливим, оскільки таке нарахування проводиться на підставі документів з первинного обліку праці та заробітної плати: штатним розписом, розцінками та нормами праці, табелем обліку використання робочого часу, розпорядженнями про надбавки та премії за умови, що господарська діяльність здійснювалась. Достовірно встановлено, що через захоплення підприємства невідомими особами відповідач втратив контроль над виробничими потужностями підприємства, нерухомим майном та документацією.
Згідно з ч.1 ст.117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинна виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Вимога щодо наявності вини в діях роботодавця, також передбачена ч. 6 ст. 235 КЗпП.
Згідно статті 4 КЗпП України законодавство про працю складається з КЗпП України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно частина перша статті 9 ЦК України кореспондується з вищевказаною статтею КЗпП України щодо застосування ЦК України до врегулювання відносин, зокрема, до трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавствами.
З огляду на неврегульованість трудовим законодавством відносин з приводу відшкодування майнової та моральної шкоди, положення цивільного законодавства можуть поширюватися на ці відносини.
Враховуючи позовні вимоги у даній справі, зокрема, вимоги щодо виплати компенсації у зв’язку з несвоєчасною виплатою належних працівникові сум, тобто свого роду відшкодування завданої майнової шкоди, застосуванню підлягають положення цивільного законодавства.
Статтею 617 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
У пункті 1 частини першої статті 263 ЦК України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Отже, непереборною силою є надзвичайна і невідворотна зовнішня подія, що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов’язання, за умови що остання не могла її передбачити або передбачила але не могла її відвернути, та ця подія завдала збитків.
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності засобівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога,' збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади тощо.
Таким чином, суд вважає, що відсутня вина роботодавця в не проведенні своєчасного розрахунку з позивачем, бо з 13 березня 2017 року виникли та дотепер існують обставини непереборної сили, які відповідач не міг передбачити чи відвернути, у зв’язку із чим відсутні вина відповідача щодо його дій у невиплаті заробітної плати, що виключає можливість стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнені та компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати, у зв’язку з чим в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 року у справі №2159цс15, від 23.03.2016 року у справі №6-364цс16, від 11.05.2016 року у справі №6-383цс15, від 25.05.2016 року у справі №6-948цс16, в яких були встановлені подібні правовідносини та аналогічні фактичні обставини.
Крім того, надані позивачем розрахункові листи за жовтень- грудень 2014 року та січень – квітень 2015 року, не надають можливість розрахувати середній заробіток за час розрахунку при звільненні у березні 2017 року, відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 з наступними змінами.
Втрата контролю і доступу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» до своїх виробничих потужностей та іншого майна, що знаходяться на територіях міст, в тому числі і м. Донецька, у тому числі до трудових книжок працівників, оригіналів наказів, особових справ працівників, посадових інструкцій, табелів обліку робочого часу, примірників звіту, що подавались до контролюючих органів, починаючи з 13 березня 2017 року, коли фактично вийшло з під контролю управління вищевказаними виробничими потужностями і припинення провадження господарською діяльністю, знівелювала можливість відповідача виконати зобов’язання перед працівниками згідно ст.ст.47,83,115 та 116 КЗпП України. Дата виходу з під контролю управління вищевказаними виробничими потужностями, тобто дата встановлення непереборної сили 13 березня 2017 року.
Враховуючи вищезазначених норми права, обставини справи, зокрема ту обставину, що факт наявності або відсутності заборгованості з виплати заробітної плати у відповідача перед позивачем не доведений позивачем по справі належними та допустимими доказами, з боку суду були прийняти відповідні заходи щодо встановлення вказаних фактів, проте їх наявність або відсутність судом не встановлено, та висновки суду не можуть ґрунтуватися на припущеннях, судом також не встановлена наявність вини відповідача у порушення трудового законодавства перед працівниками, звільненими в період встановлення непереборної сили, тобто з 13.03.2017 року, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується нормами ст.141 ЦПК України, враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, в позові відмовлено, то на підставі частин 6 та 7 ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне компенсувати витрати по сплаті судового збору за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 10-13, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, ст.ст. 21, 47, 94, 115-117 КЗпП України, ст.ст. 263, 617 ЦК України, Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні», -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення заборгованості по заробітній платі - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Краматорського
міського суду ОСОБА_8