Ухвала суду № 8035520, 20.01.2010, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
к-46389/09-с
Номер документу
8035520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" січня 2010 р.                               м. Київ                                        К-46389/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді Бим М.Є. (доповідач)

суддів: Гончар Л.Я., Харченка В.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.

при секретарі: Сірик Ю.В.

за участю представника ТОВ «Куб-Газ»- Лазарева Р.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2009 року у справі №2а-2111/09/1270 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Куб-Газ»до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ «Куб-Газ»звернулось до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви позивача про надання спеціального дозволу на користування надрами Макіївського родовища з геологічного вивчення, та зобов’язання прийняти відповідне рішення щодо надання спеціального дозволу.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач здійснює господарську діяльність з геологічного вивчення, в т.ч. промислової розробки природного газу, конденсату та нафти Макіївського родовища з Південно-Макіївським блоком Луганської області, на що має Спеціальний дозвіл на користування надрами від 18 січня 2001 року реєстраційний №1662, виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, термін дії цього Спеціального дозволу - до 18 травня 2010 року.

У позивача виникла необхідність розширення меж раніше наданої площі ділянки надр з метою геологічного вивчення.

Позивачем було подано в установленому порядку Міністерству охорони навколишнього природного середовища України заяву за №1347 від 27 жовтня 2008року про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, з усіма необхідними документами, які подаються разом із заявою, на опису яких є відмітка про прийняття та вхідний номер СД 646.

Згідно підпункту 2 пункту 7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008р., без проведення аукціону дозвіл надається у разі розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.

Відповідно до п.7 зазначеного Порядку, рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.

Відповідачем в установлений строк не прийнято рішення про надання позивачу дозволу без проведення аукціону, тому така бездіяльність відповідача є протиправною.

У зв’язку з наведеним просив позов задовольнити.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2009 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі Міністерство охорони навколишнього природного середовища України просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.09.2009 р. як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В запереченнях на касаційну скаргу позивач вказує, що він є надрокористувачем родовища з геологічного вивчення, для розширення меж якого в 2008 році подавав заяву про надання спеціального дозволу без проведення аукціону, відповідно до п 7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, яка відповідачем не розглянута. Суди при прийнятті судових рішень не допустили порушень норм матеріального чи процесуального права, тому просить касаційну скаргу як необґрунтовану залишити без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

Статтею 11 Закону України "Про нафту і газ" встановлено, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.

Таким чином, Спеціальний дозвіл на користування надрами є ненормативним актом індивідуальної дії, який видається суб’єктом органу виконавчої влади, який здійснює свої управлінські владні повноваження на основі законодавства чи на виконання делегованих державою повноважень.

Згідно п.1ч.1ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України спір, який виник між сторонами по даній справі, є публічно-правовим, а тому касаційна скарга інстанційно підсудна Вищому адміністративному суду України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач є юридичною особою, ТОВ «Куб-Газ»зареєстровано та обліковується у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 30694895. Видами діяльності позивача за КВЕД є, зокрема, добування природного газу, надання послуг пов’язаних з добуванням нафти і газу, діяльність у сфері геології та геологорозвідування.

Позивачу 18 травня 2001року було видано Спеціальний дозвіл на користування надрами терміном дії до 18 травня 2010року за реєстраційним № 1662 на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Макіївського родовища з Південно-Макіївським блоком з областю використання –газ природний, конденсат, нафта та метою надрокористування –пошуки покладів нафти і газу у відкладах середнього карбону, дослідно-промислова розробка, геологоекономічна оцінка запасів вуглеводнів родовища ДКЗ України, з метою передачі його у промислову розробку.

27 жовтня 2008 року позивач звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою по надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону у зв’язку з розширенням меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки.

Однак, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України рішення з цього приводу прийнято не було.

Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 11 Закону України "Про нафту і газ" користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Відповідно до норм підпункту 15 пункту 4 цього Положення саме Мінприроди видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр.

У відповідності до вимог ст. 14 Закону України "Про нафту і газ" спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються на конкурсних засадах у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 15 цього Закону.

Кабінет Міністрів України постановою № 273 від 27.02.2008 р. затвердив Порядок надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, яким визначена процедура надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.

Підпунктом 2 пункту 7 цього Порядку визначено, що без аукціону спеціальний дозвіл може бути виданим на розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.

Також цим Порядком встановлено, що заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, та обов'язково погоджують питання надання дозволів з:

- Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними обласними радами, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини загальнодержавного значення, а також ділянки надр, що надаються для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

- відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на ділянки надр, що містять корисні копалини місцевого значення.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Куб-Газ»під час звернення до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою по надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону у зв’язку з розширенням меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки, подало нотаріально засвідчену копію свідоцтва про державну реєстрацію, нотаріально засвідчені копії установчих документів і довідки про включення до ЄДРПОУ, інформацію про фінансово-економічні можливості товариства, а саме: довідку заявника про наявність коштів, довідки установ банків про розрахункові рахунки, засвідчені копії балансу та фінансового звіту за минулий та поточний рік за формою 1 і 2, довідку про відсутність порушеної згідно із законодавством процедури банкрутства або ліквідації, довідку про відсутність податкової заборгованості, пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності проведення геологорозвідувальних робіт на ділянці надр із зазначенням мети її геологічного вивчення, програму робіт з геологічного вивчення ділянки надр, каталог географічних координат кутових точок ділянки надр, проект угоди про умови користування надрами у двох примірниках.

Також було подано графічні матеріали, а саме оглядову карту (масштаб 1:200000), гідрогеологічну карту, геологічні розрізи, копія дозволу на її геологічне вивчення, результати проведення геологорозвідувальних робіт.

Крім того, заявником - позивачем у справі, були подані рішення Луганської облради від 25 вересня 2008року №24/73 та Донецької облради від 26 вересня 2008року №5/18-555 щодо надання у користування надр з метою розширення меж геологічного вивчення.

Слід також зазначити, що Порядком про надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами встановлено, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.

На виконання Порядку про надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, позивачем було подано відповідачеві всі необхідні для цього документи.

Натомість, відповідне рішення про надання Спеціального дозволу без проведення аукціону відповідачем прийнято не було.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення;

безсторонньо (неупереджено);

добросовісно;

розсудливо;

з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так як відповідачем у встановлений законодавством строк не було прийнято рішення по заяві позивача про надання без проведення аукціону дозволу на розширення меж раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення, тому суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про бездіяльність відповідача та підставно задовольнили позов.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

                                                  

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: