Рішення № 80345340, 15.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
2340/4824/18
Номер документу
80345340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 року Справа № 2340/4824/18

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління МВС України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до управління МВС України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати неправомірними дії управління МВС України в Черкаській області щодо визначення і врахування в Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 27.03.2018 №6890 розміру грошового забезпечення по 25 тарифному розряду, за посадою начальника Державної пожежно-рятувальної частини;

- визнати недостовірними відомості враховані в Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 27.03.2018 №6890, в яких зазначені розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років;

- зобов’язати управління МВС України в Черкаській області внести у Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від 27.03.2018 №6890, надану Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області, зміни, а саме: посадовий оклад визначити і врахувати по 33 тарифному розряду і тарифному коефіцієнту 3,60 за посадою начальника відділу у складі управління головного управління ДСНС України в області ; оклад за спеціальним званням визначити і врахувати відповідно до вимог примітки, зазначеної в додатку 14 до постанови КМУ від 30.08 .2017 №704;

- зобов’язати управління МВС України в Черкаській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із внесеними змінами для повторного перерахунку пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що відповідачем підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії не за посадою з якої позивач звільнився на пенсію.

Відповідачем подано відзив на позов у встановлений ухвалою суду строк, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що позивач звільнений на пенсію з посади начальника самостійної ДПЧ-11 по охороні м. Канева та Канівського району УМВС України в Черкаській області, тому відповідач правильно прирівняв посаду позивача у відповідності з наказом МВС від 06.03.2018 №179 до посади начальника ДПРЧ підпорядкованої територіальним органам управління ДСНС.

Позивач не погодившись з доводами відповідача викладеними у відзиві на позов подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідно до пункту 8 розділу 5 «Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», затвердженої наказом ДСНС України від 15.03.2018 №170, самостійна державна пожежна частина у районному центрі прирівняна до відділу у складі управління апарату Головного управління ДСНС України в Черкаській області, а за цією посадою згідно наказу МВС від 06.03.2018 №179 встановлено тарифний розряд 33 і тарифний коефіцієнт 3,60, що є вищим за застосований відповідачем.

Користуючись своїм правом встановленим ст. 164 КАС України, відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши, що наказ ДСНС України №170 від 15.03.2018 не поширюється на позивача, оскільки він є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України постановив ухвалу від 14.10.2019, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи без повідомлення сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 наказом УМВС України в Черкаській області №29 о/с від 08.02.1999 звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом 65 «А» (за віком) у відставку як підполковник внутрішньої служби – начальник 11-ї самостійної державної пожежної частини, м. Канів Канівського району.

24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), відповідно до п.п.1 якої визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі –Постанова №704).

На виконання цих нормативних актів відповідачем видано позивачу довідку від 27.03.2018 №6890 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою ДПЧ – 11 по охороні м. Канева та Канівського району.

04.07.2018 не погоджуючись з відомостями зазначеними у довідці від 27.03.2018 №6890 позивач звернувся з листом до відповідача з проханням здійснити повторний перерахунок пенсії.

16.07.2018 відповідач ОСОБА_2 №К-620 відмовив у повторному перерахунку пенсії позивач зазначивши про вірність проведених розрахунків.

23.08.2018 позивач звернувся до відповідача зі зверненням про внесення змін до його довідки від 27.03.2018 №6890 з урахуванням наказу ДСНС України від 15.03.2018 №170.

11.09.2018 відповідач відмовив в задоволенні звернення позивача від 23.08.2018 вказавши на вірність проведених розрахунків.

26.11.2018 за результатами розгляду скарги позивача від 02.11.2018 щодо внесення змін у довідку від 27.03.2018 №6890 Міністерство внутрішніх справ України листом №22/6-К-2371 вказало на вірність дій та розрахунків відповідача при виготовленні довідки від 27.03.2018 №6890 та відмовило в задоволенні даної скарги.

Позивач вважаючи, що відповідач здійснив перерахунок його пенсії не за відповідною посадою до посади з якої він звільнений, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У спірних правовідносинах відповідно до постанови КМУ №103 відповідач зобов'язаний забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (далі - Постанова №45).

Згідно із п. 3, 5, 6 постанови №45 на підставі отриманих від уповноважених органів до управлінь Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноважені на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії органи, у тому числі на осіб, які звільнені зі служби у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - Державна служба України з надзвичайних ситуацій, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Крім того, пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», саме з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

З викладеного слідує, що довідка має містити відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, які визначаються станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

З матеріалів справи вбачається, що позивач на день звільнення займав посаду – начальника 11-ї самостійної державної пожежної частини, м. Канева та Канівського району та мав спеціальне звання підполковник внутрішньої служби.

На час виникнення спірних правовідносин відсутній такий орган, як самостійна державна пожежна частина в зв'язку із реорганізацією та змінами які відбулись в системі МВС та органах пожежної безпеки.

Таким чином для вірного визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії слід встановити посаду, яка прирівняна до посади з якої позивач звільнений в контексті змін в сфері пожежної безпеки.

Згідно з Указом Президента України від 27.01.2003 №47/2003 вирішено з метою вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, об'єднання сил і засобів для ліквідації пожеж, аварій та катастроф, передати Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Державний департамент пожежної безпеки як урядовий орган державного управління, вивівши його зі складу Міністерства внутрішніх справ України, та підпорядковані даному департаменту органи управління, заклади, установи і підрозділи.

Указом Президента України від 06.04.2011 №392/2011 «Питання Державної інспекції техногенної безпеки України» установлено, що Державна інспекція техногенної безпеки України є правонаступником Державного департаменту пожежної безпеки та Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки - урядових органів, що діяли у системі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

В подальшому Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» установлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій є правонаступником Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України, що реорганізовуються.

Згідно із затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

З викладеного вбачається, що посаду позивача з якої він звільнений слід прирівняти до посад, які діють в організаційних структурах ДСНС України.

Судом встановлено, що Державною службою України з надзвичайних ситуацій прийнято наказ від 15.03.2018 №170 (з основної діяльності), яким затверджено Схему основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до діючих організаційних структур ДСНС (далі – Схема №170).

Відповідно п. 8 Схеми №170 самостійна державна пожежна частина у районному центрі прирівнюється до відділу у складі управління апарату Головного управління ДСНС України в Автономній Республіці Крим, області, м. Києві.

Таким чином судом встановлено, що відповідною посадою до посади з якої звільннений позивач є начальник відділу у складі управління апарату Головного управління ДСНС України в області.

Суд відхиляє твердження відповідача щодо не поширення на позивача дії наказу Державної служби з надзвичайних ситуацій України від 15.03.2018 №170 з огляду на наступне.

Підполковник внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнився з посади начальника 11-ї самостійної державної пожежної частини м. Канева та Канівського району в 1999 році, з моменту його звільнення органи пожежної безпеки неодноразово реорганізовувались та реформувались зберігаючи автентичність призначення, зокрема як в 1999 році так і зараз основними завданнями у пожежних частин є гасіння пожеж, рятування людей і майна на об'єктах і територіях незалежно від підпорядкування та форми власності, локалізація й гасіння природних пожеж.

Суд зазначає, що не застосування схеми №170 для визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача не відповідатиме вимогам справедливості та ставить позивача в нерівні умови по відношенню до осіб які займали аналогічну посаду та вийшли на пенсію після 2003 року.

Судом встановлено, що з метою визначення посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій Міністерством внутрішніх справ України відповідно до постанови КМУ №704 з урахуванням додатків 1, 6, 13 до неї та постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №614 «Деякі питання віднесення областей та міст до груп за оплатою праці» прийнято наказ №179 від 06.03.2018, яким зокрема затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу головних управлінь (управлінь) ДСНС в Автономній Республіці Крим, областях, у м. Києві та у м. Севастополі по посаді позивача, а саме начальника відділу у складі управління апарату Головного управління ДСНС України в області встановлений тарифний розряд в розмірі 33 і тарифний коефіцієнт в розмірі 3,60.

З викладеного вбачається, що відповідачем не вірно визначено відповідну посаду, яка прирівняна до посади з якої звільнений позивач, а отже дані які враховані в дану довідку є невідповідними, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо визначення в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 27.03.2018 №6890 розміру грошового забезпечення по 25 тарифному розряду та визнання недостовірними відомостей, що враховані в Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 27.03.2018 №6890, в яких зазначені розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років слід задовольнити.

Враховуючи встановлені судом не відповідності, що зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії в якій посадовий оклад визначити і врахувати по 33 тарифному розряду і тарифному коефіцієнту 3,60 за посадою начальника відділу у складі управління Головного управління ДСНС України в області, при цьому оклад за спеціальним званням визначити відповідно до додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.

Статтею 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії управління МВС України в Черкаській області щодо визначення і врахування в Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 27.03.2018 №6890 розміру грошового забезпечення по 25 тарифному розряду, за посадою начальника Державної пожежно-рятувальної частини.

Визнати недостовірними відомості, що зазначені в довідці управління МВС Ураїни в Черкаській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 27.03.2018 №6890, в яких зазначені розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Зобов’язати управління МВС України в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537) подати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (19001, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), в якій визначити посадовий оклад по 33 тарифному розряду і тарифному коефіцієнту 3,60 за посадою начальника відділу у складі управління головного управління ДСНС України в області та визначити оклад за спеціальним званням відповідно додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Рішення набирає законної сили з моменту його підписання суддею, однак апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.

Суддя В.В. Гаращенко