
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/279/19
06 березня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Кухар О.Л.
представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.03.2018 року №1162412.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковим повідомленням - рішенням ГУ ДФС у Тернопільській області від 23.03.2018 №1162412 ОСОБА_2, визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб (код платежу 18011000) за 2018 рік в сумі 25000 грн., однак позивач вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправними та таким, що підлягає до скасування. Вказує, що він є власником автомобіля AUDI Q7, 2015 року випуску з робочим об'ємом двигуна 2995 см3. Цей автомобіль він придбав за кордоном 20 жовтня 2016 року у офіційного представника концерну AUDI за ціною 33500,00 євро. Відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст.267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Вказує, що згідно курсу НБУ на час виникнення податкового зобов'язання вартість його автомобіля становила 1075551,00 грн., що взагалі виключає покладання на нього обов'язку сплати податку на транспортний засіб за 2018 рік. Крім того, зазначає, що згідно розрахунку вартості зазначеного на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість транспортного засобу AUDI Q7, 2015 року випуску для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року зі змінами становить: 1280141,59 грн., що не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового 2018 року.
Ухвалою судді від 24.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 21.02.2019 року о 11:00 год.
07.02.2019 року представник позивача подав до суду відзив на позовну заяву, в якій вказав, що відповідно до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України автомобіль марки - AUDI Q7, 2015 року випуску (включно) - до 5 років, об'ємом двигуна 2995 см3, тип пального - бензин є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році. З огляду на те, що відповідно до переліку транспортний засіб ОСОБА_2 є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, то ГУ ДФС у Тернопільській області цілком законно було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.03.2018 №1162412. Також зазначив, що позивачем надано розрахунок вартості транспортного засобу AUDI Q7 2015 року випуску відповідно до якого вартість вищезазначеного транспортного засобу становить 1 280 141.59 грн. Даний розрахунок встановлює вартість транспортного засобу на 2019 рік, отже не може бути доказом по даній справі.
Ухвалами від 21.02.2019 р. та 26.03.2019 р. в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи було відкладено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів наведених у позовній заяві, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.
Позивачу на праві власності належить транспортний засіб AUDI Q7, 2015 року випуску з робочим об'ємом двигуна 2995 см3, зареєстрований 09.11.2016 року, тип пального - бензин (а.с.29).
01.01.2015 року набрав чинності Закон України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджений транспортний податок.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщений Перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року.
До вказаного переліку включено автомобіль AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 2995 см. куб. та типом пального - бензин (а.с. 22).
За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за визначеною формулою, де за ціну нового транспортного засобу береться ціна нового автомобіля, з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач. При розрахунку застосовується коефіцієнт за строком експлуатації.
Згідно п.4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.
Пунктом 13 Методики передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (п.п.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України).
Відтак слід дійти висновку, що перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду наведеної у постанові від 03 квітня 2018 року у справі № 813/3538/17.
Таким чином, оскільки автомобіль AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 та типом пального - бензин Мінекономрозвитку включено до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, то позивач є платником транспортного податку.
Додатково суд зазначає, що позивачем надано розрахунок вартості транспортного засобу AUDI Q7 2015 року випуску роздрукованого на веб-сайті Мінеконмрозвитку, відповідно до якого вартість вищезазначеного транспортного засобу становить 1280141,59 грн. (а.с.11), проте даний розрахунок встановлює вартість такого транспортного засобу станом на 20 січня 2019 року, отже не може бути доказом вартості автомобіля станом на 01 січня 2018 року.
Зважаючи на наведене вище суд вважає, що визначаючи суму грошового зобов'язання позивача з транспортного податку за 2018 рік відповідач діяв правомірно та в межах своїх повноважень, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, код ЄДРПОУ 39403535) про скасування податкового повідомлення-рішення від 23 березня 2018 року № 1162412 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 11 березня 2019 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.