Рішення № 80344618, 26.02.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
810/2739/16
Номер документу
80344618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2019 року № 810/2739/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Масловської К.І.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача-1: не з’явився,

представника відповідача-2: не з’явився,

представника відповідача-3: ОСОБА_2,

представника третьої особи: ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Києві за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДФС у Полтавській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ХАС» як уповноваженої особи за договором № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ХАС», Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування»третя особаГадяцька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській областіпростягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася Гадяцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ХАС" як уповноваженої особи за договором № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 4 лютого 2004 р. (далі - відповідач 1), товариства з обмеженою відповідальністю Фірми "ХАС" (далі - відповідач 2), публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (далі - відповідач 3) про стягнення заборгованості у сумі 288 473 465 грн. 91 коп.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 01.08.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2739/16 та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 ухвалено подальший розгляд справи №810/2739/16 здійснювати за правилами загального позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», зі стадії підготовчого засідання.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 замінено неналежного позивача - Гадяцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області на належного - Головне управління ДФС у Полтавській області та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Гадяцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Полтавській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 закрито підготовче провадження та призначене судове засідання для розгляду справи по суті.

У зв’язку із звільненням з посади головуючого судді у справі, розпорядженням керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 призначений повторний автоматизований розподіл справи.

За результатами повторного автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Леонтовичу А.М.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 справу прийнято до провадження судді Леонтовича А.М. та призначене судове засідання для розгляду справи по суті.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «ХАС», як оператор за договором про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 09.02.2004 №60, що укладений з ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», має податковий борг, що виник у зв’язку з несплатою самостійно визначених у податкових деклараціях грошових зобов’язань. Вказаний податковий борг відповідач-1 у добровільному порядку не сплачує.

За цих обставин позивач, виходячи з положень підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, просить стягнути з учасників спільної діяльності усю суму податкового боргу, що обліковується за оператором спільної діяльності – ТОВ «ХАС».

Відповідачі -1 та -2 правом надати письмові заперечення чи пояснення по суті позовних вимог не скористались.

Відповідач-3 позов не визнав, у відзиві на позов зазначив, що солідарна відповідальність учасників спільної діяльності передбачена Цивільним кодексом України та застосовується до учасників спільної діяльності за зобов’язаннями, які виникають із господарських та цивільних правовідносин.

З урахуванням викладеного відповідач-3 вважає, що вимоги позивача про звернення стягнення на його майно в рахунок погашення зобов’язань ТОВ «ХАС» як оператора спільної діяльності, на якого договором покладений обов’язок ведення податкового і бухгалтерського обліку, включно з обов’язок сплачувати відповідні податки, не ґрунтується на вимогах закону.

Відповідач-3 також стверджує, що право на звернення до суду з позовом про стягнення коштів платника податків виникає контролюючого органу лише після вручення платникові податків податкової вимоги при умові непогашення таким платником податків заборгованості протягом 60 днів з дня вручення вимоги.

Як зазначає відповідач-3 вимог про сплату податкового боргу від контролюючого органу він не отримував, що свідчить про передчасність вимог про стягнення з нього податкового боргу.

Третя особа надала підтримала позицію позивача, надала тотожні письмові пояснення по суті спору та просила позов задовольнити шляхом стягнення податкового боргу з усіх учасників спільної діяльності відповідно до договору від 09.02.2004 №60.

У судовому засідання представник позивача та третьої особи позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідачів -1 та -2 у судове засідання, призначене на 26.02.2019 не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно.

Представник відповідача-3 проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною 2 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:

1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;

2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;

3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;

4) необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;

5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.

Оскільки обставин, перелічених у частині 2 статті 205 КАС України судом не встановлено, суд вирішив розглянути справу по суті за відсутності представника відповідачів -1 та -2.

Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, оозглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

09 лютого 2004 року між ТОВ «Хас» та Дочірньою компанією «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» був укладений договір про спільну інвестиційну та виробничу діяльність № 60 (далі – договір № 60) (т. 2 а.с. 28-34).

Згідно з вимогами пункту 1.1 договору №60 сторони зобов’язувалися об’єднати свої вклади та вести спільну інвестиційну та виробничу діяльність, метою якої було: нарощування обсягів видобутку вуглеводнів; опрацювання техніко-геологічної інформації по свердловинах, вказаних у додатку №1 до даного договору; підготовка та впровадження програм, направлених на збільшення видобутку вуглеводнів із свердловини; відновлення, капітальний ремонт, освоєння та подальша експлуатація свердловин; реалізація видобутих вуглеводнів; досягнення високих економічних показників спільної діяльності; отримання прибутку в інтересах сторін.

Відповідно до вимог п. 5.3 договору № 60 ведення загальних справ та поточне керівництво спільною діяльністю здійснює ТОВ «ХАС» (далі також оператор). При цьому оператор діє в межах, обумовлених цим договором, Програмами спільної діяльності та рішеннями Комітету управління. Оператор здійснює ведення спільних справ учасників договору на підставі довіреності, що видається дочірньою компанією «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (т. 2 а.с. 30).

Вимогами п. 5.10 договору № 60 визначено, що до компетенції оператора відноситься ведення окремого бухгалтерського та податкового обліку спільної діяльності; складання та подання уповноваженим державним органам обов’язкової звітності; сплата передбачених чинним законодавством податків, обов’язкових зборів (платежів).

Судом встановлено, що договір № 60 взято на податковий облік в органах державної податкової служби 11.02.2004 за № 2, станом на момент розгляду справи договір № 60 перебуває на податковому обліку в Котелевському відділенні Гадяцької ОДПІ ГУ ДФС в Полтавській області особи як платник податків за неосновним місцем обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, у договору № 60 як окремого платника податків наявний податковий борг у розмірі 288473465, 91 грн., у тому числі з:

- рентної плати за користування надрами для видобування природного газу у розмірі 240177521,12 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в розмірі 5972062,35 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування нафти у розмірі 5121636,87 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 36095082,89 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в розмірі 1107162,68 грн.

Вказана заборгованість виникла у зв’язку з несплатою ТОВ «Хас» як уповноваженою особою (оператором) за договором № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 самостійно визначених податкових зобов’язань, а саме:

- у Додатку 2 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №28 від 15.04.2016, в якому самостійно задекларовано податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в загальній сумі 1388011,31 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №35 від 19.05.2016, в якому самостійно задекларовано податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в загальній сумі 1183071,18 грн..

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2014 року №11 від 20.01.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)» , в якому самостійно задекларовано до сплати 1444966,1 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за квітень 2014 року №12 від 07.04.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)» , в якому самостійно задекларовано до сплати 650799,82 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №5 від 19.05.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 7820904,42 грн.

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року №12 від 06.08.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 9207096,48 грн.

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №23 від 09.11.2015, «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 9501268,62 грн.

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №44 від 09.11.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 9501268,62 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №21 від 21.03.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 719346,55 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за IV квартал 2015 року №5 від 09.02.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 8424811,98 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №14 від 22.02.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 2160121,2 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №28 від 15.04.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати 27537,24 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №35 від 19.05.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в загальній сумі 21182,06 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2014 року №11 від 20.01.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 51711,23 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №5 від 19.05.2015 «Розрахунок №4 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 300057,99 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року №12 від 06.08.2015 «Розрахунок №4 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 379660,68 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №23 від 09.11.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 334429,83 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №44 від 09.11.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 334429,83 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №14 від 22.02.2016 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 18312,64 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №21 від 21.03.16 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 6552,35 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №27 від 15.04.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати 14394573,63 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №34 від 19.05.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати 12714234,21 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2014 року №15 від 20.01.2015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 12874144,86 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за квітень №16 від 07.04.152015 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 3681753,46 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №4 від 19.05.2015, «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 48430256,76 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року №15 від 06.08.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 51667701,91 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №20 від 09.11.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 53449200,42 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №45 від 04.01.2016 «Розрахунок №1 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 53449200,42 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за IV квартал 2015 року №6 від 09.02.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 53740930,32 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №20 від 21.03.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 13803410,94 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №13 від 22.02.2016 «Розрахунок №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 15285429,17 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №27 від 15.04.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в загальній сумі 406575,32 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №34 від 19.05.16, в якому самостійно задекларовано до сплати податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в загальній сумі 365513,30 грн.;

- у Додатку 2 Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2014 року №15 від 20.01.2015 «Розрахунок №3 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 391273,35 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за квітень 2014 року №16 від 07.04.2015 «Розрахунок №3 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 478894,1 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №4 від 19.05.2015 «Розрахунок №5 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 1747897,53 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року №15 від 06.08.2015 «Розрахунок №5 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 1434549,77 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №20 від 09.11.2015 «Розрахунок №3 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 1075801,77 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №45 від 04.01.2016 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)» )», в якому самостійно задекларовано до сплати 1075801,77 грн.;

- у додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за IV квартал 2015 року №6 від 09.02.2016 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 1160985,47 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №13 від 22.02.2016 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до с плати 324931,8 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №20 від 21.03.2016 «Розрахунок №2 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 349521,42 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №3 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №27 від 15.04.2016, в якому самостійно задекларовано до сплати 432328,64 грн.;

- у Додатку 2 «Розрахунок №3 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини» до податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №34 від 19.05.2016, в якому задекларовано до сплати 396909,27 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2015 року №15 від 20.01.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 230790,65 грн.,

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за квітень 2015 року №16 від 07.04.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 284295,6 грн.,

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №4 від 19.05.2015 «Розрахунок №4 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 1191173,77 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року №15 від 06.08.2015 «Розрахунок №4 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому задекларовано до сплати 1145812,43 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №20 від 09.11.2015 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 96678,13 грн.;

- у Додатку 2 до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2015 року №45 від 04.01.2016 «Розрахунок №2 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках)», в якому самостійно задекларовано до сплати 969678,13 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №20 від 21.03.2016 «Розрахунок №3 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 314810,35 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №13від 22.02.2016 «Розрахунок №3 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому самостійно задекларовано до сплати 307457,95 грн.;

- у Додатку 2 до Податкової декларації з рентної плати за IV квартал 2015 року №6 від 09.02.2016 «Розрахунок №3 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини», в якому задекларовано до сплати 1154088,47 грн..

Рішеннями ДФС України від 03.03.2016 №46/2, від 03.03.2016 №46/3, від 04.01.2016 №10, від 04.01.2016 №9, від 19.02.16 №46/0/2 від 19.02.2016 №46/0/1, від 19.02.2016 №46/0/2, від 19.08.2015 №279/33, від 19.08.2015 №279/34, від 19.11.2015 №466/2, від 19.11.2015 №466/3, від 20.08.2015 №281/22, від 20.08.2015 №281/23, від 20.08.2015 №281/3, від 20.08.2015 №281/4, від 20.08.2015 №312/8, від 20.08.2015 №379, від 28.08.2015 №312/7, від 30.01.2015 №1, від 30.01.2015 №18, від 30.01.2015 №20, від 30.03.2016 №64/10, від 30.03.2016 №64/11, від 30.03.2016 №64/12, від 30.03.2016 №64/13, від 30.03.2016 №64/14, від 30.03.2016 №64/15, від 30.09.2015 №342, від 30.09.2015 №343, від 30.09.2015 №375, від 30.09.2015 №376, від 30.09.2015 №378, від 30.10.2015 №435, від 30.11.2015 №436, від 30.11.2015 №469, від 30.11.2015№470, від 31.03.2016 №76, від 31.03.2016 №76, від 31.03.2016 №77, від 31.12.2015 №584, від 31.12.2015 №585, від 31.12.2015 №586, від 31.12.2015 №587 сплата самостійно узгоджених податкових зобов’язань неодноразово відстрочувалась та/або розстрочувалась.

Судом встановлено, що у визначені Податковим кодексом України строки відповідач-1 податкові зобов’язання, у тому числі ті, які розстрочувались або відстрочувались, не сплатив, що підтверджується даними інтегрованої картки відповідача-1, та не було спростовано останнім будь-якими доказами.

03 серпня 2015 року контролюючим органом було складено та направлено відповідачеві-1 податкові вимоги за №1-23 та №8950-16, у яких контролюючий орган вимагав у відповідача-1 погасити податковий борг у загальному розмірі 61956867,05 грн. (т. 2 а.с. 134, 135).

Вказані податкові вимоги були вручені уповноваженому представнику відповідача-1 04.09.2015, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень, копії яких міститься у матеріалах справи (т. 2 а.с. 134, 135).

Доказів оскарження податкових вимог від 03.08.2015 за №1-23 та №8950-16 або сплати вказаної у них суми податкового боргу відповідач-1 не надав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового Кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 31.1 статті 31 Податкового Кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з абзацом 2 пункту 252.23 статті 252 Податкового кодексу України податкові декларації з рентної плати під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи подаються уповноваженою особою, визначеною відповідно до пункту 252.1 цієї статті починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий договір зареєстровано у контролюючих органах.

Пунктом 257.1 статті 257 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до пункту 257.2 статті 257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов’язань з рентної плати.

Згідно з пунктом 257.3 статті 257 Податкового кодексу України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки:

- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України;

- з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр;

- з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації;

- з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації;

- з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки;

- з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації.

Відповідно до пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

У силу положень пункту 59.1 статті 59 Податкового Кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 ПК).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК).

Відповідно абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового Кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З аналізу зазначених положень Податкового кодексу України слідує, що платник податків, який самостійно визначив податкові зобов'язання у поданих ним податкових деклараціях, має сплати в повному обсязі відповідні суми у встановлені податковим законодавством строки. Невиконання обов'язку зі сплати самостійно визначеного у відповідній податковій звітності податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, що, у свою чергу, є підставою для складання податкової вимоги, невиконання якої надає контролюючому органу право звернутись до суду з позовом про стягнення усієї суми податкового боргу, що обліковується за платником податків на момент звернення до суду.

Суд зазначає, що наявність у відповідача-1 податкового боргу у розмірі 288473465,91 грн. підтверджується наявною у матеріалах справи податковою звітністю з рентної плати, рішеннями ДФС України про розстрочення і відстрочення сплати самостійно визначених податкових зобов’язань, а також відомостями з інтегрованих карток відповідача-1.

Під час розгляду справи відповідач-1 з приводу наявності у нього податкового боргу у вказаному розмірі та з вказаних підстав не заперечував та не надав доказів, які б свідчили про його повну чи часткову сплату.

Беручи до уваги, що податковий борг відповідач-1 протягом 60 днів з моменту вручення податкових вимог від 03.08.2015 №1-23 та №8950-16 не погасив, суд дійшов висновку про наявність визначених у законі підстав для стягнення податкового боргу за рішенням суду з рахунків відповідача-1 у банках, що його обслуговують.

Одночасно з цим суд повністю відхиляє аргументи контролюючого органу щодо необхідності звернення стягнення у рахунок погашення податкового боргу відповідача-1 на кошти інших платників – учасників договору про спільну діяльність №60 –ТОВ «Хас» та ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» та/або його правонаступника – ПАТ «Укргазвидобування».

Суд зазначає, що солідарна відповідальність учасників спільної діяльності передбачена Цивільним кодексом України та застосовується до учасників спільної діяльності за зобов’язаннями, які виникають із господарських та цивільних правовідносин.

При цьому відповідно до вимог частини 2 статті 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується.

Згідно з пунктом 7.3 статті 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Таким чином, солідарну відповідальність учасники спільної діяльності несуть виключно за зобов’язаннями, які виникли із господарських та цивільних правовідносин. Положення відповідних статей Цивільного кодексу України не можуть бути застосовані до правовідносин, пов’язаних з стягненням податкового боргу.

Тотожна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена й у постанові Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №826/10257/16.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету в розмірі 288473465,91 грн. відповідач-1 у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем-1 зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача-1, податкового боргу у розмірі 288473465,91 грн.

В частині вимог про стягнення 288473465,91 грн. з відповідачів -2 та -3 позов є не обґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача-1 не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов частково.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «ХАС» як уповноваженої особи за договором № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004, кошти у розмірі 288 473 465,91 грн. (двісті вісімдесят вісім мільйонів чотириста сімдесят три тисячі чотириста шістдесят п’ять гривень 91 коп.) в рахунок погашення податкового боргу.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Київський окружний адміністративний суд до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Дата складення повного рішення суду – 11.03.2019.

Суддя Леонтович А.М.