
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"11" березня 2019 р. справа № 809/893/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі, також - заявник) 26.02.2019 звернувся в суд із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства в якій просить суд: визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018; зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно- Західній залізниці на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року виготовити, надати мені та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера із зазначенням у ній повної реальної інформації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600,00 грн., підвищення посадового окладу (100 відсотків) - 2600 грн., оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30 відсотків) - 2880,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 10080,00 грн., доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1820,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотків) - 3740,00 грн., премія (75,23 відсотків) - 5627,20 грн.
Заява обґрунтована тим, що при виконанні рішення суду від 11.01.2018 Ліквідаційною комісією Управління МВС України на Південно-Західній залізниці протиправно не включено у видану на виконання рішення суду довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №45603 від 20.04.2018, підвищення посадового окладу в розмірі 100%, надбавку за специфічні умови проходження служби в розмірі 100%, надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, доплату за службу в нічний час в розмірі 35%, а також зазначено премію в розмірі 8,42% замість 75,23%. Зазначає, що про порушення своїх прав та інтересів у зв'язку з невиконанням рішення суду дізнався після отримання листа Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 за його заявою стосовно подання Ліквідаційною комісією Управління МВС України на Південно-Західній залізниці звіту про виконання рішення суду.
Відповідно до приписів частини 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув заяву в порядку письмового провадження.
В період з 27.02.2019 по 01.03.2019 головуючий по справі суддя Біньковська Н.В. перебувала у відпустці, у зв`язку з чим, 10-денний строк розгляду заяви продовжено на 3 календарні дні.
Розглянувши заяву про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду по справі №809/893/17, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці у не виготовленні, не наданні ОСОБА_1 та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно-Західній залізниці виготовити, надати ОСОБА_1 та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 із зазначенням у ній повної реальної інформації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 з врахуванням обставин, встановлених у цій адміністративній справі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно-Західній залізниці подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання цього рішення суду в 20 - денний строк з дня набрання ним законної сили.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2018 за заявою ОСОБА_1 його апеляційну скаргу повернуто скаржнику.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 набрало законної сили 15.03.2018.
27.03.2018 судом видано виконавчий лист, за яким 20.06.2018 відкрито виконавче провадження ВП №56639563. Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 16.03.2021.
25.04.2018 на адресу суду надійшов лист заступника голови ліквідаційної комісії Головного управління в м.Києві МВС України із змісту якого слідує, що на виконання рішення суду в справі № 809/893/17, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 20.04.2018 направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) №45603 від 20.04.2018, видану ліквідаційною комісією УМВС України на Південно-Західній залізниці ОСОБА_1
Як слідує із змісту довідки №45603 від 20.04.2018, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівнюваною посадою поліцейського старший інспектор ГУНП області до посади на день звільнення зі служби старший інспектор сектору інспекції з особового складу відділу кадрового забезпечення УМВС України на Південно-Західній залізниці включає посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн., надбавку за стаж служби (30%) - 1380,00 грн., премію (8,42%) - 503,52 грн.
Однак, як зазначив ОСОБА_1 у заяві, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 на його переконання, на даний час не виконане, оскільки відповідачем у довідці неправильно зазначено складові грошового забезпечення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч.3 ст.383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Як зазначено у ч.5 ст.383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі також - Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (надалі також - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (надалі також - Закон № 900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі також - постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та постанови №988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Як слідує з матеріалів справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яку отримував позивач на час звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказом МВС України від 06.04.2016 №260 "Про затвердження Порядку та умов грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до розділу ІІ "Грошове забезпечення" Порядку та умов грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року №669/28799, оклади за спеціальними званнями поліцейським виплачуються в розмірах згідно з додатком 1 до постанови № 988, крім курсантів ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання, прийнятих на навчання, з числа цивільних осіб (п.1).
Поліцейським, які проходять службу в поліції особливого призначення та безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, посадові оклади підвищуються до 100 відсотків посадового окладу (п.2 Порядку).
Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу (п.4 Порядку).
Поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (п.11 Порядку).
Керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення (п.12 Порядку).
Таким чином, посадові оклади підвищуються до 100 відсотків посадового окладу поліцейським, які проходять службу в поліції особливого призначення та безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян. Доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, виплачується поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час. Керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
У відповідності до правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 в зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеною без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказувати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачена поліцейському на відповідній посаді за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Як встановлено судом, Ліквідаційною комісією Управління МВС України на Південно-Західній залізниці на виконання рішення суду від 11.01.2018 виготовлено та направлено супровідним листом від 20.04.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 із зазначенням складових грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, що фактично виплачена поліцейському на відповідній посаді за січень 2016 року.
Судом не встановлено, а заявником не надано доказів, як того вимагає частина 3 статті 383 КАС України, в підтвердження отримання поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, на відповідній посаді надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, доплати за службу в нічний час як щомісячного додаткового виду грошового забезпечення, підвищення посадового окладу за службу в поліції особливого призначення та безпосереднього виконання функцій із забезпечення громадського порядку і безпеки громадян.
З огляду на вказане вище, судом не встановлено підстав для визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018.
Крім того, суд зазначає, що вимоги про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління МВС України на Південно-Західній залізниці виготовити, надати заявнику та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 із зазначенням у ній певних складових грошового забезпечення, задоволенню не підлягають, з огляду на те, що такі вимоги не відповідають механізму захисту прав заявника визначеному статтею 383 КАС України та не підлягають розгляду за правилами, визначеними цією статтею.
Відповідно до частини 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Відтак, суд приходить до висновку, що вимоги заявника задоволенню не підлягають, а тому заяву слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України про визнання протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південно-Західній залізниці щодо невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Біньковська Н.В.