Рішення № 80344063, 26.02.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
810/4034/18
Номер документу
80344063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2019 року № 810/4034/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю представника третьої особи - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради, третя особа: ОСОБА_3 житлово-будівелььний кооператив "Прованс-2" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області та просить суд:

- визнати протиправними дії Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області щодо видачі 26.08.2016 містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки №0149-08-2016 за адресою: вул. Ново-Оскольська, 10, 10-а, 10-а/1, м. Ірпінь, Київська область;

- скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 26.08.2016 № 0149-08-2016 за адресою: вул. Ново-Оскольська, 10, 10-а, 10-а/1, м. Ірпінь, Київська область.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 призначено судове засідання.

Протокольною ухвалою суду від 17.01.2019 залучено в якості третьої особи за стороні відповідача ОСОБА_3 житлово-будівельний кооператив «Прованс-2».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами господарювання.

Вважає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 26.08.2016 № 0149-08-2016 були видані ОЖБК "Прованс-2" відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Вказує на невідповідність намірів забудови положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: Генеральному плану міста Ірпінь га Плану зонування території (зонінгу) міста Ірпінь.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані у відповідності до містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: Генерального плану міста Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 2639-39-VI від 20.12.2012 року; плану зонування території м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 3260-45-VI від 27.06.2013 року.

Вказує, що земельні ділянки з кадастровим номером 3210900000:01:089:0194, площею 0,0932 га, за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10, з кадастровим номером 3210900000:01:089:0204, площею 0,08 га, за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10-а, з кадастровим номером 3210900000:01:089:0205, площею 0,0304 га, за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10-а/1, за цільовим призначенням відповідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010 року, відносяться до земель житлової та громадської забудови.

Зазначає, що вказані земельні ділянки відповідають цільовому призначенню та не суперечать функціональному призначенню затвердженого Генерального плану міста Ірпінь та плану зонування території (зонінгу) м. Ірпінь.

Представник третьої особи проти позову заперечував, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначає, що оскаржувані містобудівні умови та обмеження видані Відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області є законними та такими, що видані з дотриманням вимог ст. ст. 24, 26, 29, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Зазначає, що наміри забудови земельної ділянки відповідають цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки, положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а саме Генеральному плану міста Ірпінь та Плану зонування території (зонінгу) міста Ірпінь, а підстави для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень у Відповідача були відсутні.

В судові засідання позивач не з’явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача в судові засідання не з’явився, подав до суду відзив на позовну заяву.

Представник третьої особи в судових засіданнях проти позову заперечував з мотивів викладених у письмових поясненнях, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради обслуговуючому житлово-будівельному кооперативу «Прованс-2» були видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 0149-08-2016 від 26.08.2016 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, розташованого за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10, 10-а, 10-а/1.

Зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані у відповідності до містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: Генерального плану міста Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 2639-39-VІ від 20.12.2012 року; плану зонування території м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради № 3260-45-VІ від 27.06.2013.

Позивач вважає, що спірні містобудівні умови та обмеження видано з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства. у зв'язку з цим звернувся до суду та просить їх скасувати.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17 лютого 2011 року (далі - Закон № 3038), в редакції, чинній станом на момент видачі дозвільної документації, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно ч. 4 ст. 26 Закону № 3038 право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Ст. 29 Закону № 3038 передбачено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Частиною 3 ст. 26 Закону № 3038 закріплено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Перелік об’єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Цією ж статтею визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Судом встановлено, що власником зазначеної земельної ділянки відповідно до Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна є Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпінь-Інвест».

TOB «Ірпінь-Інвест» уклало з ЖБК «Прованс-2» договір купівлі-продажу майнових прав на квартири в будинках, що будуються на земельній ділянці, яка розташована за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10,10-а,10- а/1.

За договором купівлі-продажу майнових прав на квартири №2016/01 від 19 серпня 2016 року TOB «Ірпінь-Інвест» (Продавець) зобов'язується передати у власність ЖБК «Прованс-2» (Покупець), а ЖБК «Прованс-2» зобов'язується прийняти у власність майнові права на квартири у житловому будинку, будівництво якого ведеться за будівельною адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Ново-Оскольська, 10,10-а,10-а/1 та оплатити вартість таких прав в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Майнові права на квартири за цим договором передаються Продавцем Покупцю шляхом підписання акту приймання-передачі майнових прав. ТОВ «Ірпінь-Інвест» та ЖБК «Прованс-2» підписано Акт приймання-передачі майнових прав на квартири до Договору купівлі-продажу майнових прав на квартири №2016/01 від 19 серпня 2016 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України встановлено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Тобто визначення виду використання земельної ділянки її власником або користувачем відбувається в межах певної категорії земель та не повинно суперечити затвердженим містобудівною документацією функціональному та цільовому призначенню таких земельних ділянок.

Земельна ділянка, розташована за адресою: м. Ірпінь по вул. Ново-Оскольська, 10, 10- а, 10-а/1, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови.

Одним з видів використання, дозволених для зазначеної категорії земель, є їх використання для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Даний вид використання було самостійно визначено власником земельної ділянки.

Відповідно до Генерального плану м. Ірпінь, затвердженого рішенням тридцять дев’ятої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 2639-39-VІ від 20.12.2012 року «Про затвердження Генерального плану міста Ірпінь», земельні ділянки в м. Ірпінь по вул. Ново-Оскольська, 10, 10-а, 10-а/1 відносяться до території садибної та котеджної забудови.

Згідно плану зонування території (зонінг) міста Ірпінь, затвердженого рішенням сорок п’ятої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3260- 45-VІ від 27.06.2013 року «Про затвердження плану зонування території (зонінг) міста Ірпінь», земельні ділянки в м. Ірпінь по вул. Ново-Оскольська, 10, 10-а, 10-а/1 відносяться до зони мішаної житлової забудови середньої поверховості Ж-4, яка призначена для розташування багатоквартирних житлових будинків поверховістю до п’яти поверхів, супутніх об’єктів повсякденного обслуговування населення, окремих об’єктів районного значення.

Як вбачається з містобудівних умов та обмежень №0149-08-2016 від 26 серпня 2016 року та декларації про початок виконання будівельних робіт нове будівництво багатоквартирного житлового будинку передбачає будівництво будівлі до п'яти поверхів.

Тобто визначення виду використання земельної ділянки здійснено власником земельної ділянки самостійно в межах категорії земельної ділянки та відповідає її цільовому призначенню.

Таким чином, наміри забудови земельної ділянки відповідають цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки, положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а саме Генеральному плану міста Ірпінь та Плану зонування території (зонінгу) міста Ірпінь, а підстави для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень у Відповідача були відсутні.

Позивач не обґрунтовує порушення містобудівних умов та обмежень будь-якими іншими доводами, крім невідповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівній документації на місцевому рівні.

Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки суд зазначає, що відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до Положення про відділ містобудування і архітектури Ірпінської міської ради, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради від 23.11.2015 року № 119-4-VII до компетенції відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради відноситься:

- забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на території міста Ірпінь і селищ Гостомель, Ворзель та Коцюбинське;

- аналіз стану містобудування, організація розроблення, проведення експертизи, подання на затвердження в установленому порядку генерального плану міста Ірпінь і селиш, Гостомель, Ворзель та Коцюбинське, іншої містобудівної документації;

- координація діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексного розвитку і забудови міста Ірпінь і селищ Гостомель, Ворзель та Коцюбинське, поліпшення їх архітектурного вигляду;

- забезпечення додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації, здійснення контролю за їх реалізацією;

- організація в межах своїх повноважень охорони, реставрації та використання пам'яток архітектури і містобудування, паркових та історико-культурних ландшафтів.

Таким чином, питання зміни цільового призначення земельної ділянки не відноситься до повноважень відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради.

Єдиною підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудовника приписам містобудівної документації.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29 вересня 2016 року у справі № 522/6069/14-а.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, оскаржуючи містобудівні умови та обмеження, видані Відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради, не обґрунтовує яким чином видача зазначених містобудівних умов та обмежень порушує її права та інтереси.

Містобудівні умови та обмеження за своєю юридичною суттю є актом індивідуальної дії, який стосується конкретних осіб у сфері публічно-правових відносин та породжує конкретні адміністративно-правові відносини, обумовлені цим актом, у цьому випадку - між ОСОБА_3 житлово-будівельним кооперативом "Прованс-2" як суб'єктом містобудування та відповідачем як спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури.

Позивач не надає доводу на обґрунтування негативного впливу оскаржуваного рішення на його права, свободи чи інтереси.

Отже, враховуючи те, що оскаржуване рішення безпосередньо не стосується прав та інтересів позивача та відсутні докази того, що воно породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та впливає на його права та обов'язки, то не виникає і передумови для здійснення захисту права або законного інтересу шляхом визнання протиправними дій Відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради та скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 26.08.2016 №0149-08-2016.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов’язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводів відповідача.

З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 04 березня 2019 р.