
Справа №521/1457/18
Провадження №2 /521/1488/19
Ухвала
05 березня 2019 року
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді – Тополевої Ю.В.,
за участю секретаря – Манюка Д.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора КП «Реєстраційна служба Одеської області» Махортова Ігоря Олександровича, за участю третьої особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про визнання протиправним та скасування запису в державному реєстрі, –
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2018 року до Малиновського районного суду м. Одеси звернулася із позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора КП «Реєстраційна служба Одеської області» Махортова І.О. про визнання протиправним та скасування запису в державному реєстрі. В позові ОСОБА_1 просила суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора КП «Реєстраційна служба Одеської області» Махортова Ігоря Олександровича про внесення змін в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, яким змінений власник квартири АДРЕСА_1 з ОСОБА_1 на ТОВ «Кей-Колект».
01серпня 2018 року ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси провадження у справі було закрито в зв'язку із тим, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. 29 листопада 2018 року постановою Апеляційного суду Одеської області вказана ухвала була скасована, та справу передано до Малиновського районного суду м. Одеси для продовження розгляду. 18 грудня 2018 року Малиновським районним судом м. Одеси прийнято до розгляду та продовжено провадження у справі.
12 лютого 2019 року в судовому засіданні представником третьої особи ТОВ «КЕЙ-КОЛЕКТ» було подано заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України. В обґрунтування заяви представник третьої особи посилався на припинення КП «Реєстраційна служба Одеської області», як юридичної особи, та відсутність у відповідача правонаступника, на підтвердження чого подав витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вказана заява була залишена судом без задоволення.
05 березня 2019 року в судовому засіданні на обговорення було поставлено питання щодо залучення до участі у справі правонаступника відповідача, якого було припинено, як юридичну особу – Міністерство юстиції України.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти залучення в якості правонаступника відповідача КП «Реєстраційна служба Одеської області» Міністерство юстиції України.
Представник третьої особи не заперечував проти залучення в якості правонаступника відповідача КП «Реєстраційна служба Одеської області» Міністерство юстиції України.
Суд, заслухавши думку представників позивача та третьої особи, здійснивши перевірку матеріалів справи вважає, що до участі у справі необхідно залучити Міністерство юстиції України, в якості правонаступника відповідача, якого було припинено, як юридичну особу.
Судом встановлено, що згідно із витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КП «Реєстраційна служба Одеської області» припинено, про що 17.12.2018 року зроблено відповідний запис 15331110004000613.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього так само, як вони були обов’язкові для особи, яку він замінив.
Ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб’єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб’єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Міністерство юстиції України: забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав; здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав; забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем; організовує роботу, пов’язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав; здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов’язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; забезпечує доступ до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб’єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та приймає рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов’язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів; надає узагальнені роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв’язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Стаття 2 ЦПК України передбачає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов’язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Частиною 1 ст. 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Реєстраційні дії, пов’язані з веденням Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, вчиняються державними реєстраторами на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», а також відповідних договорів, укладених з державним підприємством «Національні інформаційні системи», яке засновано Міністерством юстиції України, як адміністратором вказаних реєстрів.
Міністерство юстиції України, як держатель відповідного реєстру, делегує свої повноваження з ведення реєстру ДП «НАІС», яке у свою чергу укладає відповідні договори з державними реєстраторами. Самі ж реєстратори, у даному випадку, виступають як суб'єкти делегованих владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що оскільки відповідач по справі – КП «Реєстраційна служба Одеської області», в трудових відносинах з яким знаходився державний реєстратор Махортов І.О., яке виконувало лише делеговані повноваження з ведення реєстру, надані Міністерством юстиції України - припинено, то саме Міністерство юстиції України, яке уповноважено виконувати функції згідно із приписами ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», є належним відповідачем по давній справі.
Керуючись ст. 55 ЦПК України, суд –
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора КП «Реєстраційна служба Одеської області» Махортова Ігоря Олександровича, за участю третьої особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про визнання протиправним та скасування запису в державному реєстрі, замість відповідача – державного реєстратора КП «Реєстраційна служба Одеської області» Махортова Ігоря Олександровича, в якості правонаступника – Міністерство юстиції України.
Призначити підготовче судове засідання на 28 березня 2019 року об 09:15 годині в залі судових засідань № 206 в приміщенні Малиновського районного суду м. Одеси.
В підготовче судове засідання викликати сторони та третю особу.
Роз'яснити Міністерству юстиції України, що усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Роз’яснити, що зала судових засідань не оснащена технічною можливістю проведення в порядку ст. 212 ЦПК України судових засідань в режимі відеоконференції.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України -http://ml.od.court.gov.ua/sud1519/gromadyanam/csz/.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд міста Одеси протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 11.03.2019 року.
Суддя: Ю.В. Тополева
11.03.19