Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" листопада 2009 р. м. КиївК-16043/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідачаФедорова М.О.
суддів:Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
секретар судового засіданняГорбенко К.Л.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 17.11.2009 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.08.2008 у справі № 2-а-5558/08 (22-а-8391/08) за позовом ДВАТ «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин»ДП ВАТ ДХК «Спецшахтобуріння»свердловин»ДП ВАТ ДХК «Спецшахтобуріння», до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Державне відкрите акціонерне товариство "Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин" дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія "Спецшахтобуріння" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення - рішення від 05.02.2008 року № 0002851312/1/4001/10/15-16- 23/3 про визначення суми податкового зобов'язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог - а.с.35-38).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2008 у справі № 2а-5558/08 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.08.2008 скасовано постанову місцевого господарського суду та прийнято нове рішення, яким податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку №0002851312/1/4001/10/15-16-23/3 від 05.02.2008 про визначення суми податкового зобов'язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. - скасовано.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням апеляційної інстанції відповідач оскаржив його в касаційному порядку. В скарзі просить скасувати постанову суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції від 26.05.2008.
Касаційні скарги вмотивована тим, що судом при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем проведено перевірку позивача та складений акт № 753/15-16-23/3-00180350 від 12.11.2007 про результати документальної невиїзної камеральної перевірки з питання достовірності здійснення відрахувань до державного бюджету частини прибутку доходу за І півріччя 2007 року.
За висновком акту перевірки товариству інкримінувалось порушення вимог ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо заниження ставки відрахування частини прибутку до державного бюджету на 25%, що привело к заниженню нарахованої частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово господарської діяльності в 2007 році, за І півріччя 2007 року - на суму 7992 грн.
Як встановлено судами першої та апеляційною інстанцій, державне відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин»дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння»є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.06.1997 року за № 1 266 105 0002 003728, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.12).
Згідно довідки ЄДРПОУ організаційно - правова форма - відкрите акціонерне товариство, форма власності - державна (а.с.13).
Товариство належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25 липня 2005 року № 1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 5 жовтня 2005 року № 1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2005 року № 417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств».
Згідно статуту ДВАТ «Донецьке ЦІЛУ»ДП ВАТ «ДХК «СШБ»засноване відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 30 вересня 1996 року № 499 шляхом перетворення державного підприємства «Донецьке шахтопроходницьке управління по бурінню стволів і свердловин ПНЮ «Спецшахтобуріння»у Державне відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 15 червня 1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію державних підприємств»(а.с.5).
Відповідно до пункту 5 статуту, статутний фонд товариства складає 1111790 грн., який поділений на 4447160 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. за кожну (а.с.7).
Засновником товариства, згідно п. 4.1 статуту, є держава в особі Міністерства вугільної промисловості України (а.с.6).
Згідно листа Міністерства вугільної промисловості України від 02.11.2007 року №1774/03/04-02 ВАТ ДХК "Спецшахтобуріння" та її дочірні підприємства, в тому числі і позивач у справі, створені в процесі корпоратизації, їх засновниками є Міністерство вугільної промисловості, на момент корпоратизації та на даний час 100% акцій належать державі в особі Міністерства вугільної промисловості, рішення про їх приватизацію Фондом державного майна України не приймалось, відповідно до статутів господарських товариств у період до прийняття рішення про продаж їх акцій, що є у державній власності, до них застосовуються норми чинного законодавства, встановлені для державних підприємств (а.с.14).
Відповідно до декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2007 року, поданих товариством податковому органу та розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами фінансово - господарської діяльності за 3 квартали 2007 року, товариство задекларувало сплату частини прибутку (доходу) в розмірі 95850 грн. за ставкою 15%.
Як вважає податкова інспекція, оскільки організаційно - правова форма - відкрите акціонерне товариство, позивач повинен був нарахувати частину прибутку в розмірі 40% згідно ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік."
Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасності надходження податків, платежів.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.
Згідно ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу): державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків;
- акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
- установити, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.
- установити, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році частину прибутку відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.
Відповідно до п. 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 року № 68, наказом ДПА України від 03.04.2007 №. 207 затверджена форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності у 2007 році та Порядок його складання.
Зазначений Розрахунок подається господарськими організаціями: державними (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух"), у тому числі казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки, та їх дочірніми підприємствами.
Установити, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році частину прибутку відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.
Відповідно до п. 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 року № 68, наказом ДПА України від 03.04.2007 №. 207 затверджена форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності у 2007 році та Порядок його складання.
Зазначений Розрахунок подається господарськими організаціями: державними, у тому числі казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки, та їх дочірніми підприємствами.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, позивач надав до органу державної податкової служби зазначений розрахунок, у якому визначив суму сплати частини прибутку за ставкою 15%.
Колегія суддів вважає неправомірним висновок відповідача щодо необхідності застосовувати у цьому випадку ставку 40% як для акціонерних товариств, виходячи з наступного.
Поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників визначає Закон України "Про господарські товариства".
Згідно ст. 24 цього Закону акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.
Як зазначалось раніше, ДВАТ "Донецьке ШПУ" ДП ВАТ "ДХК "СШБ" створене в процесі корпоратизації, засновником його є Міністерство вугільної промисловості України.
Форма власності, згідно довідки ЄДРПОУ - державна, 100% акцій товариства належать державі в особі Міністерства вугільної промисловості.
Таким чином, оскільки форма власності позивача державна, 100% його акцій належить державі, позивач правомірно застосував при обчисленні частки прибутку, яку належить сплатити до державного бюджету, в розмірі 15%.
Крім того, колегія суддів враховує те, що рішення про приватизацію акцій державного товариства Фондом державного майна України не приймалось, відповідно до статуту господарського товариства у період до прийняття рішення про продаж їх акцій, що є у державній власності, до них застосовуються норми чинного законодавства, встановлені для державних підприємств
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції стосовно того, що відповідачем не доведено правомірність висновків про порушення позивачем законодавства при декларуванні результатів господарських операцій.
За змістом ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильності зазначених висновків суду апеляційної інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального права, у звязку з чим підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення не встановлено.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційна скарга Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку задоволенню не підлягає, а постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.08.2008 у справі № 2-а-5558/08 (22-а-8391/08) залишається без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.08.2008 у справі № 2-а-5558/08 (22-а-8391/08) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГоловуючийМ.О. Федоров
СуддіА.І. Брайко
Г.К. Голубєва
О.В. Карась
А.О.Рибченко