ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 вересня 2009 року 12:05 № 14/1
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Носенка Сергія Васильовича
від відповідача: Футорян Світлани Миколаївни
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»
до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області
проскасування податкового повідомлення-рішення На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 вересня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини четвертої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Броварської об’єднаної держаної податкової інспекції Київської області від 18.12.2008 №0008901503/0, яким позивачу визначено податкове зобов’язання з відрахувань на геологорозвідувальні роботи.
Позовні вимоги мотивовано помилковістю висновків державної податкової інспекції, що позивач є платником цього збору, оскільки відповідні геологорозвідувальні роботи за рахунок державного бюджету позивачем не проводились. Діяльність позивача є такою, що пов’язана із здійсненням природоохоронних заходів і очищенням фарватеру річки Десна та не відноситься до користування надрами. За посиланням позивача він самостійно сплачує платежі за користування надрами, проте не є платником збору за геологорозвідувальні роботи.
Відповідач проти позову заперечував з посиланням на те, що позивач є користувачем надр. Відповідно до статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами, відрахувань на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, збору за видачу спеціальних дозволів (ліцензій), акцизного збору. За результатами невиїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства по рентних платежах державною податковою інспекцією встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»є користувачем надр, а тому повинно сплачувати збір за виконані геологорозвідувальні роботи.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, відповідач проти позову заперечив.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Працівниками Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено невиїзну документальну перевірку з питання дотримання товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»вимог податкового законодавства по рентних платежах за період з 01.07.2007 по 01.10.2008. Перевіркою встановлено, що товариству Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів видано дозвіл від 17.05.2007 №111 для днопоглиблювання та розчистки русла річки Десна. Надрокористувачі, які виконують днопоглиблювальні роботи територій повинні справляти плату за користування надрами, а тому товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»є платником збору за геологорозвідувальні роботи.
За результатами перевірки складений акт від 11.12.2008 №1474/1503/34901899 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.12.2008 №0008901503/0, яким позивачу визначено податкове зобов’язання з відрахування на геологорозвідувальні роботи у сумі 29598,35 грн., у тому числі: основний платіж 27379,39 грн., штрафні санкції 2218,96 грн.
Матеріали справи свідчать, що Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»видано дозвіл від 17.05.2007 №111 на проведення робіт з розчистки русла річки Десна на відстані від 26,5 км до 29,0 км від її гирла в адміністративних межах Пухівської сільської ради Броварського району Київської області, довжина якої загалом складає 2,5 км з складанням піску на тимчасовому складі. Відповідно до довідки цього Управління від 11.03.2008 №АД/8-327 зазначеним дозволом на товариство покладено реалізацію природоохоронних заходів. В довідці також повідомляється, що товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»отримало позитивні висновки компетентних державних органів.
Між державним підприємством водних шляхів «Укрводшлях»(виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»(замовник) укладено договір від 22.06.2007 №192п, відповідно до якого виконавець зобов’язується надавати послуги земснарядом «ДН-301»щодо розчистки русла річки Десна на відстані від 26,5 км до 29,0 км від її гирла в адміністративних межах Пухівської сільської ради Броварського району, з подальшим складуванням піску на тимчасовий склад, а замовник зобов’язується оплатити надані йому послуги в розмірі, у строки та порядку, що встановлені цим договором.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Статтею 1 Кодексу України про надра визначено, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння. Згідно із статтею 19 названого Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної морської/економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) платежів за користування надрами;
2) відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
3) збору за видачу спеціальних дозволів;
4) акцизного збору.
Плата за користування надрами не звільняє користувачів від сплати інших обов'язкових платежів, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до пункту 2.3 Положення про проектування гірничодобувних підприємств України та визначення запасів корисних копалин за ступенем підготовленості до видобування, затвердженого наказом Міністерства промислової політики України від 07.05.2004 №221 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2004 за №846/9445геологорозвідувальні роботи - комплекс спеціальних робіт і досліджень, що здійснюються з метою геологічного вивчення надр.
Відповідно до статті 33 Кодексу України про надра збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і спрямовується до державного бюджету. Нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Єдиний порядок обчислення і сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, складання розрахунків та їх подання до органів державної податкової служби визначено Інструкцією про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої наказом Комітету України з питань геології та використання надр, Державної податкової адміністрації України від 23.06.99 №105/309 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.07.1999 за №474/3767.
Аналіз зазначених норм свідчить, що відрахування за геологорозвідувальні роботи здійснюється з робіт, виконаних за рахунок державного бюджету. Платниками відповідного збору є користувачі надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах.
Проте відповідачем не наведено доказів, що товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»є платником збору за геологорозвідувальні роботи, зокрема, що позивач здійснював відповідні роботи, здійснював їх за рахунок державного бюджету і на раніше розвіданих родовищах. Акт перевірки також не містить відповідних висновків, що суперечить принципам обґрунтованості та добросовісності дій суб’єкта владних повноважень.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Радекс»самостійно сплачувались платежі за користування надрами, що не заперечується відповідачем.
Суд погоджується з доводами відповідача, що плата за користування надрами не звільняє користувачів від сплати інших обов'язкових платежів, передбачених законодавчими актами України. Проте відповідні висновки мають бути обґрунтовані і підтверджені відповідними доказами.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 2 зазначеного Кодексу передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши докази, які є у справі, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області від 18.12.2008 №0008901503/0.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.